3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Láska, bože, láska
Láska, bože, láska

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Láska, bože, láska

27. 04. 2008
Martin, Múzeum slovenskej dediny

Dátum zverejnenia: 15. 04. 2008

V nedeľu, 27. apríla 2008 v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny otvoríme letnú návštevnícku sezónu podujatím „LÁSKA, BOŽE, LÁSKA.“ Ľudové zvyky a úkony, ktoré sa viazali k jarnému obdobiu v programe od 10.00 do 16.00 hod. návštevníkom priblížia folklórne skupiny a súbory.
Na rozdiel od Veľkej noci, ktorej termín závisí od vzájomného vzťahu jarnej rovnodennosti a splnu mesiaca, je termín stavania májov stabilný. A tak začiatkom mája, ešte aj dnes, uháňajúc na motorových tátošoch, registrujeme hrdými májmi vyzdobené dediny nášho ľúbezného Slovenska a hovoríme si: láska, bože, láska...

Významným dňom v rámci tohto obdobia rámcovaného Veľkou nocou a začiatkom mesiaca bol 24. apríl, kedy slávia meniny Jurajovia. Juraj ako reálna historická osobnosť bol svätcom a mučeníkom, umučeným v roku 303 v rámci prenasledovania kresťanov. Bol považovaný za prototyp kresťanského bojovníka, najčastejšie je zobrazovaný v zápase s drakom.

V ľudovom prostredí, kedy naši predkovia rozlišovali len dve ročné obdobia, bol práve deň Juraja považovaný za rozhranie medzi zimou a letom. Aj u nás v Turci sa hovorilo: „Do Ďura zo zeme nič nerastie, aj keby si kliešťami ťahal a po Ďure všetko ide von, aj keby to kladivom zatĺkal.“ Známe je aj porekadlo „Svätý Juríčko, otvor políčko!“ Práve preto sa rastlinám a živočíchom nájdeným pred týmto dňom pripisovala nadprirodzená moc: ďatelinový štvorlístok, kvet podbeľu či záružlia, ale aj had, jašterica či žaba, mali mať ochranný blahodárny účinok, no mohli poslúžiť aj ako prostriedok ľúbostnej mágie.

Deň Juraja bol zároveň dňom, kedy sa po prvýkrát na pašu vyháňal dobytok. Preto sa vykonávali rôzne magicko-ochranné úkony proti pôsobeniu zlých síl na dobytok i úkony podporujúce jeho dojivosť a kvalitu mlieka.

Týmto témam budú venované ukážky programových vystúpení účinkujúcich folklórnych súborov a skupín, výstava predmetov, ktorými si mladí ľudia vyjadrovali vzájomnú priazeň nazvaná „Z darov lásky“, i ľúbostná poradňa, kde sa dozviete o magických praktikách, aktuálnych v ľúbostných záležitostiach.

Divácky najatraktívnejšie bude určite stavanie májov spojené s tým, čo k nim neodmysliteľne patrí – s hudbou, spevom a tancom. Ak to počasie dovolí, v nedeľu 27. apríla až trikrát zaznie areálom skanzenu pieseň „Sadíme my máje, čo nám dajú za ne?“ v podaní členov folklórnych súborov Turiec a Fatran z Martina, ktorí máje postavia tradične pred krčmou z Oravskej Polhory a pri domoch z Nolčova a Novote. Členovia FS Lysec z Belej sa predstavia v programoch „Vítanie jari“ a „Pod májom“. K účinkujúcim sa pripojí aj ľudová hudba Maroša Kramára.

Starší si môžu zaspomínať, mladší sa v Múzeu slovenskej dediny môžu inšpirovať a všetci bez rozdielu veku si môžu vyskúšať novší zvyk – bozk pod kvitnúcou čerešňou, prevenciu pred tým, aby sa z Vás nebodaj nestalo „májové teliatko“!

Počas dňa uvidíte ukážky tradičných ľudových výrob a môžete sa občerstviť v rázovitej krčme.

O 13.30 hod. sa budú konať ev. a. v. služby božie v kostole z Rudna.

 

 


Podrobnosti

Adresa:Martin, Múzeum slovenskej dediny
Začiatok:27. 04. 2008 o 12:00
Koniec:27. 04. 2008 o 18:00
Vstupné:áno

Organizátor

Názov:SNM v Martine, Múzeum slovenskej dediny
Adresa:Slovenské národné múzeum
Kontaktná osoba:Ďurdíková Jaroslava
E-mail:durdikova@snm-em.sk
Telefón:043/4132686
Web:www.snm-em.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Dezider Miko

Bichadza man mridaj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV