3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Výstava Čarovné nástroje
Výstava Čarovné nástroje

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Výstava Čarovné nástroje

15. 01. 2008
Kysuce

Dátum zverejnenia: 16. 01. 2008

Pozývame Vás na výstavu tradičných ľudových hudobných nástrojov regiónu Kysúc pod názvom Čarovné nástroje. Prezentované budú výrobky majstra výrobcu Bartolomeja Gernáta z Turzovky, ako aj nástroje starších kysuckých výrobcov zo zbierok manželov Kužmovcov. Podujatie pripravilo Kysucké kultúrne (osvetové) stredisko v Čadci v spolupráci s obcou Oščadnica.

V rámci otvorenia výstavy sa uskutoční dňa 19. januára 2008 od 9:00 hod. v divadelnej sále Domu kultúry v Čadci odborný folkloristický seminár na tému „Tradičné ľudové hudobné nástroje a muzikantské zoskupenia na Slovensku a na Kysuciach". Táto akcia voľne nadväzuje na minuloročný úspešný seminár o ľudovej piesni a tancoch na Kysuciach a opäť sa uskutoční pod odborným patronátom kysuckého folkloristu Pavla Kužmu. Spolu s ním sa ako prednášajúci predstaví prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc., profesor na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, popredný odborník na slovenské ľudové hudobné nástroje a tiež aktívny hráč a výrobca. Jeho prednáška bude zameraná na tradičné slovenské ľudové hudobné nástroje a ich regionálny výskyt, na muzikantské zoskupenia v jednotlivých regiónoch Slovenska a takisto bude hovoriť o inovácii tradície v oblasti ľudových hudobných nástrojov a zoskupení.

Mgr. Pavol Kužma sa zameria na tradičné ľudové hudobné nástroje a muzikantské zoskupenia na Kysuciach a ich využitie v tvorbe folklórnych súborov a v pedagogickej práci. Čerpať bude zo svojich dlhoročných skúseností folkloristu, pedagóga a vedúceho DFS Kelčovan. Prednášku Pavla Kužmu spestria vystúpenia živých kysuckých muzík, ktoré z prvej ruky predstavia jednotlivé muzikantské zoskupenia známe na Kysuciach (vrchárska, goralská, cimbalová muzika).

Po skončení seminára sa o 14:00 hod. začne vernisáž výstavy za osobnej účasti Bartolomeja Gernáta z Turzovky spolu s vystúpením ľudových hudieb v Kaštieli v Oščadnici.


Podrobnosti

Adresa:Kysuce
Začiatok:15. 01. 2008 o 11:00
Koniec:10. 02. 2008 o 19:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Kysucké kultúrne stredisko
Adresa:Moyzesova 1770, 02201 Čadca
Kontaktná osoba:Tomáš Mikolaj
E-mail:osvetaca@stonline.sk
Telefón:041/433 12 51
Web:http://www.kultura.e-kysuce.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Ambroz

Piesne z Telgartu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV