3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  15. narodeniny Folklórneho súboru Rozmarija
15. narodeniny Folklórneho súboru Rozmarija

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

15. narodeniny Folklórneho súboru Rozmarija

02. 02. 2008
SOU Stavebné, Prešov

Dátum zverejnenia: 26. 01. 2008

S vierou a prianím, aby aj naďalej pretrvával záujem o našu prekrásnu ľudovú kultúru, ako zo strany detí tak aj divákov, oslávi 2.2.2008 o 15:30 hod. na SOU Stavebnom v Prešove DFS a Folklórny súbor Rozmarija svoje 15. narodeniny premiérovým programom „Chudobní ... s najcitlivejšou dušou na svete".

K narodeninám prajeme, aby sa súbor Rozmarija rozvíjal ďalších aspoň 15.rokov, aj s tými úžasnými ľuďmi, ktorí ho teraz obklopujú. A aby všetci anjeli stáli pri každom jeho kroku tak ako doteraz.

Večer na tom istom mieste pripravilo vedenie súboru 10. Benefičný večer, na ktorom bude hrať cimbalová muzika „Haladryja" / čarodejnice / z Moravy, ktorá zahájila v Prešove oslavy 15. výročia minulého roku. Okrem Prešovčanov sa na ples prídu zabaviť do Prešova aj ľudia z Moravy, ktorí videli súbor vystupovať v Rožnove, a svojou účasťou chcú vyjadriť súboru Rozmarija poklonu za ich umenie.
Všteci členovia im zo srdca ďakujú.

Detská časť súboru sa učí, udržiava a prezentuje tanečný, hudobný, spevácky a zvykoslovný folklór regiónu Šariš. Staršia, mládežnícka a dospelá časť súboru sa učí okrem domáceho regiónu, aj región Zemplín, Abov a Zamagurie. Súbor sa prezentuje programom, ktorý je temperamentný, humorný, s istou mierou divadelného predstavenia, a s určitou mierou scénickej štylizácie, tak, aby ukázal nielen zvyky, ale aj pocity, postoje a dobré či zlé vlastnosti ľudu východného Slovenska. Je to umelecký aj filozofický zámer a cieľ tohoto súboru, za usmerňovania a riadenia umeleckej vedúcej súboru Danky Kovalčikovej, ktorá stojí pri súbore Rozmarija od jeho narodenia.
Každý obraz zo života ľudu, v podaní členov súboru, je prezentovaný aj v originálnych krojoch, šitých podľa autentických vzorov, z konkrétnych dedín a z konkrétneho historického obdobia, ktorých má súbor v súčasnej dobe 9 druhov.

Počas existencie súboru sa pripravilo 5 premiérových programov, s ktorými súbor reprezentoval od roku 1994 nielen mesto Prešov, ale aj Slovensko na 28-ich svetových festivaloch v 14-tich krajinách Európy a Ázie.
K svojim 15-tinám dostali členovia súboru toho roku darček v podobe účinkovania na 6-tich medzinárodných festivaloch; spomedzi 30-tich súborov z celého sveta boli vybratí do Ruska, kde sa mnoho naučili a veľa videli a zažili množstvo neopakovateľných zážitkov.

Roku 2004 DSSk Rozmarija vydala svoj prvý detský hudobný CD a MC nosič pod názvom „Rozmarija ...jak še prekrašne rozvija".
V roku 2006 mužská spevácka skupina „UĽEJ" a ŽSSk Rozmarija nahrali svoj prvý CD nosič pod názvom „ Aľe preto špivam, bi še žaľu pozbul „.


Podrobnosti

Adresa:SOU Stavebné, Prešov
Začiatok:02. 02. 2008 o 16:30
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:FS a DFS Rozmarija pri ABC centre voľného času
Adresa:Októbrová 30, 08 001 Prešov
Kontaktná osoba:Mgr. Dana Kovalčiková
E-mail:rozmarija(zavináč)inmail.sk
Telefón:051 - 77 122 91, 0907/18 19 66
Web:http://www.fs-rozmarija.tk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Mariana Jareka

Zaslo slnko za hori

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV