3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Veľká noc na dedine
Veľká noc na dedine

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Veľká noc na dedine

16. 03. 2008
Martin - MSD Jahodnícke háje

Dátum zverejnenia: 04. 03. 2008

Príďte sa na vlastné oči presvedčiť 16. marca 2008 do Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v Martine, ako privítajú Veľkú noc tohto roku pracovníci a organizátori rovnomenného podujatia.

V programe podujatia „Veľká noc na dedine", ktorý bude trvať od 10.00 do 16.00 hod., sa predstavia detské folklórne súbory Turiec z Martina a Lieska zo Žiliny, ktoré vo svojom vystúpení vynesú z dediny „Murienu" ako symbol zimy a smrti, a prinesú nový život a silu v podobe zelenej, rozkvitnutej halúzky „Letka". Zároveň budú prezentované detské jarné hry, jarné zvyky vykonávané pri prvom výhone dobytka, ale aj veľkonočná šibačka a oblievačka. Programové vystúpenie o tom, ako boli predveľkonočné a veľkonočné zvyky zaužívané v rodinnom prostredí v Dubovom, predstaví vo svojom programe FS z Dubového. FS z Turčianskej Štiavničky vo svojom programovom vystúpení návštevníkom predstaví, ako sa na jar sadili stromčeky na panstve grófa Révaya. Nebude chýbať ani dobrá nálada, o ktorú sa postarajú muzikanti ľudovej hudby z Terchovej.

Ľudovoumeleckí výrobcovia predvedú rôzne techniky zdobenia veľkonočných kraslíc a spôsobov pletenia veľkonočných korbáčov. V súťaži o najkrajšie vymaľovanú alebo iným spôsobom ozdobenú kraslicu môžu svoju šikovnosť predviesť aj súťaživí návštevníci. V tvorivej dielni v elementárnej škole z Petrovíc si mladé dievky vyskúšajú niektorú z prezentovaných techník zdobenia kraslíc - leptaním, oblepovaním, drôtovaním, vyškrabávaním, dierkovaním alebo zdobením voskom.

Veru, široký výber bude aj z motívov zdobenia voskom ako napríklad na vetvičky, na krájané „srdcko", na hrabličky, na mlynské koleso či na ružu, slimáka alebo poveternák. A viete, že v minulosti sa zdobili vajíčka výhradne včelím voskom? Veď včelárov v tomto regióne bolo neúrekom a včelí vosk bol na rozdiel od sviečkovému parafínovému vosku ideálnym prostriedkom na zdobenie. Ako by potvrdili aj ženy a dievky z Fačkova - sviečkový parafín sa totiž zle nanáša, na vzduchu rýchlo tuhne, sviečka nebýva dosť mastná, stopa sa ťažko drží, je nepravidelná a po odstránení nevzniká taký pekný a biely ornament ako pri včeľom vosku. Voskom vyzdobené vajíčka sa nafarbili prírodnými farbivami z cibuľových šupiek, kôry stromov, koreňa slivky, ovsenej slamy, listov „plánky", alebo atramentu.

I keď sa v Turci v minulosti najmä polievalo a šibanie dievok vŕbovými prútmi preniklo až v neskoršom období pravdepodobne západným vplyvom, počas podujatia v Múzeu slovenskej dediny si mládenci v tvorivej dielni v škole z Petrovíc budú môcť upliesť korbáč z vŕbového prútia, prípadne vystrúhať píšťalku z bazy.

O 13.30 hod. sa bude konať rímsko-katolícka sv. omša v kostole z Rudna.

Návštevníci si môžu pozrieť výstavu aranžmánov z kvetov, rastlín, stromov a zbierkových predmetov múzea na motívy Veľkej noci a jari, a týmto spôsobom sa inšpirovať pri výzdobe vlastných domácností.

Občerstvenie vrátane jedál slovenskej kuchyne, bude návštevníkom poskytnuté v zrubovej krčme z Oravskej Polhory.

Symbolom tohtoročného podujatia bude opäť „Kraslicový strom", špeciálne určený na výzdobu kraslicami, ktoré si návštevníci vyrobia v tvorivej dielni.


Podrobnosti

Adresa:Martin - MSD Jahodnícke háje
Začiatok:16. 03. 2008 o 11:00
Koniec:16. 03. 2008 o 17:00
Vstupné:áno

Organizátor

Názov:SNM - Múzeum slovenskej dediny
Adresa:Malá Hora 2, 036 01 Martin
Kontaktná osoba:Mgr. Katarína Molnárová
E-mail:molnarova@snm-em.sk
Telefón:043/4302428
Web:www.snm-em.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Hrusov

Od vychodu tichy vetrik pofukuje

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV