3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  FS Sálašan - Návraty na Hornú zem
FS Sálašan - Návraty na Hornú zem

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

FS Sálašan - Návraty na Hornú zem

19. 02. 2012
Rumunsko, Nadlak, dom kultúry

Dátum zverejnenia: 16. 02. 2012

Uchovávať a rozvíjať v súboroch tradičnú ľudovú kultúru, je popri jazyku to najdôležitejšie. Preto sa snažíme vzbudiť rešpekt pre dedičstvo, ktoré nám minulé generácie zanechali, slovenský jazyk, ľudovú pieseň a tanec, pestovať lásku k folklóru všeobecne, aby generacie čo po nás prídu vedeli rozlíšiť čo je hodnotné, autentické a čo nie.

V roku 1999 vznikla myšlienka založiť ľudový orchester Sálašan, ktorý by spracoval slovenské ľudové piesne z Nadlaku, a ktorý by reprezentoval Slovákov žijúcich v Rumunsku na rôznych folklórnych podujatiach. Od roku 2003, kedy sa k ľudovému orchestru pripojila i tanečná skupina nasledovali ďalšie projekty, ktoré potrebovali určitú dávku profesionalizmu, takže i prácu a výskum v ponachodení autochtónnych trvalých prvkov v ľudovej kultúre rumunských Slovákov. Tak vznikli i štyri celovečerné predstavenia. V roku 2003 "Svedectvo nášho bytia", venované oslavám k 200. výročiu príchodu Slovákov do Nadlaku, "Ja som Paľo", ktorého premiéra bola v roku 2004 v Bukurešti, a ktoré prostredníctvom spevu a tanca zobrazilo život nadlackého Slováka, v roku 2007 "Cez kopec na tanec", ktoré zahŕňa tance, spevy a obyčaje Slovákov z Bihoru a v decembri 2008 predstavenie venované výročiu súboru 10 rokov hudby, 5 rokov tanca. Všetky štyri programy boli koncipované ako komorné predstavenia do uzavretého divadla a preto majú mierne sprievodný divadelný charakter.

Od svojho založenia súbor spolupravoval s viacerými známymi muzikantmi zo Slovenska, v tanečnej skupine sa už vystriedali štyri generácie tanečníkov.

Za upynulých osem rokov má folklórny súbor Sálašan za sebou viac ako 200 vystúpení na mnohých významných festivaloch venovaných zahraničním Slovákom a nielen, doma a v zahraničí ( v Maďarsku, Srbsku, Chorvátsku, Českej republike ) a štyry celovečerné predstavenia čo je pomerne veľký počet vzhľadom na to, že sa jedná o amatérský súbor.

Uchovávať a rozvíjať v súboroch tradičnú ľudovú kultúru je popri jazyku to najdôležitejšie. Preto sa snažíme vzbudiť rešpekt pre dedičstvo, ktoré nám minulé generácie zanechali, slovenský jazyk, ľudovú pieseň a tanec, pestovať lásku k folklóru všeobecne, aby generacie, čo po nás prídu vedeli rozlíšiť čo je hodnotné, autentické a čo nie.

Folklórny súbor Sálašan má za úlohu okrem iného reprezentovať v zahraničí rumunských Slovákov, v Rumunsku slovenskú menšinu, teda Slovákov všeobecne. Preto sme vypracovali nový projekt, ktorý tematicky vychádza z tradícíi niektorých kultúrnych regiónov Slovenska. Toto celovečerné predstavenie sme nazvali Návraty na Hornú zem v ktorom domáce publikum si bude môcť vypočuť piesnez Detvy, pozrieť si tance z niektorých regiónov Slovenska a to z Myjavy, z Tekova, zo Spiša a Zemplína a z Horehronia. Premiéra predstavenia bude 19. februára v priestoroch Domu kultúry v Nadlaku.

Varianta în română:

Tradiţia slovacă se mai păstrează în România, dar cel mai intens la Nădlac, unde s-a născut şi ideea de a perpetua cultura populară şi folclorul slovac. Înfiinţarea noastră ca grup artistic bine conturat şi ca ansamblu reprezentativ al Uniunii Democratice a Slovacilor şi Cehilor din România, s-a bazat pe nevoia de a păstra şi de a transmite tradiţia culturii populare slovace în forma ei originală, autohtonă. Acest demers a necesitat o doză de profesionalism, fapt ce a impus muncă şi studiu susţinut, în căutarea valorilor perene autohtone ale culturii populare a slovacilor din România.

 

Ansamblul folcloric Sálašan prelucrează scenic dansurile, cântecele şi obiceiurile slovacilor din Nădlac, din zona Bihorului, dar şi dansurile din unele regiuni ale Slovaciei.

Istoricul ansamblului este completat de o serie demai mult de 200 de participări încununate cu succes la multe festivaluri din Cehia, Croaţia, Serbia, Slovacia, Ungaria, dar şi din ţară: la Bucureşti, Sighişoara, Sibiu, Sighetul Marmaţiei şi multe altele.

Nu dorim însă să ne oprim la a păstra frumuseţea acestei culturi autohtone, specifice, ci vrem să o ducem mai departe, pentru a da o imagine clară a acestor valori în întregul spaţiu românesc şi în afara lui.

Astăzi după nouă ani de fiinţare ca ansamblu folcloric suntem în măsură să reprezentăm cu cinste o tradiţie care este parte firească a patrimoniului spiritual al acestei ţări.

În susţinerea acestei afirmaţii vine şi acest spectacol în care dorim să prezentăm publicului, prin cântec şi dans tradiţiile slovacilor din patru regiuni reprezentative ale Slovaciei: din vestul, centrul şi estul Slovaciei.

Spectacolul intitulat Întoarcere în Ţinuturile de sus va avea premiera în data de 19. februarie la Casa de cultură din Nădlac.

Duminică 19 februarie 2012 la ora 18:00. Casa de Cultură Nădlac


Podrobnosti

Adresa:Rumunsko, Nadlak, dom kultúry
Začiatok:19. 02. 2012 o 18:00
Koniec:19. 02. 2012 o 20:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Folklórny súbor Sálašan
E-mail:office@dzscr.ro

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Svadobne piesne

Track 15

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV