3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Vernisáž súbornej výstavy Rezbári z Oravy
Vernisáž súbornej výstavy Rezbári z Oravy

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Vernisáž súbornej výstavy Rezbári z Oravy

09. 03. 2012
Poľsko, Bielsko-Biała

Dátum zverejnenia: 24. 02. 2012

 

Tlačová správa, Dolný Kubín 24. 2. 2012: Rezbári z Oravy, taký je názov súbornej výstavy deviatich oravských ľudových rezbárov, ktorá bude v Galérii ľudového umenia v Bielsku – Bialej v Poľsku vernisážou otvorená 9. marca 2012 o 12.00 hodine. Výstava prezentuje 80 plastík známych a aktuálne tvoriacich oravských ľudových rezbárov, zakúpených do zbierok Oravského kultúrneho strediska, ako i práce zapožičané autormi.  Aktuálna výstava sa tak stáva uceleným výstavným projektom oravského ľudového rezbárstva a diel, z ktorých mnohé ešte neboli verejne prezentované. Svoj pohľad na svet, pretavený do dreva odhaľujú a prezentujú Aurel Smoleň z Veličnej, Ján Kokoška zo Zázrivej, Ján Podsklan – rodák z Oravskej Lesnej, Stanislav Ondrík z Tvrdošína, Róbert Veselý z Podbiela, Peter Bohucký z Babína, Ľubomír Orság z Oravského Veselého, Ján Špuler z Bobrova a Ján Šeliga z Hruštína. V ich tvorbe ožívajú témy sakrálne aj pracovné,  pastierske i zbojnícke výjavy či reflexie na námety z dedinského života.

Výstavu, ktorá potrvá do 6. apríla pripravilo Oravské kultúrne stredisko, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s  Regionalnym ośrodkom kultury v Bielsku – Bialej. Je zavŕšením projektu Od leta do jari spoločne vy i my, ktorý sa pokúsil nielen podporiť aktívne súbory a jednotlivcov a poskytnúť im ďalšiu platformu pre sebarealizáciu a umeleckú reflexiu, ale i prezentovať a propagovať tradičné hodnoty miestnej kultúry. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007-2013.


Podrobnosti

Adresa:Poľsko, Bielsko-Biała
Začiatok:09. 03. 2012 o 12:00
Koniec:09. 03. 2012 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Oravské kultúrne stredisko
Kontaktná osoba:Miroslav Žabenský
E-mail:zbensky@osvetadk.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Javorina Torysky

Svitaj Boze, svitaj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV