3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Pavol Ferdinandy, palice, kyjaky a ozembuchy
Pavol Ferdinandy, palice, kyjaky a ozembuchy

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Pavol Ferdinandy, palice, kyjaky a ozembuchy

05. 04. 2013
Rimavská Sobota

Dátum zverejnenia: 28. 03. 2013

Pavol Ferdinandy sa venuje výrobe úžitkových, dekoratívnych, vychádzkových, poľovníckych a pastierskych palíc od roku 2004. Postupne sa začal zaoberať i tvorbou betlehemských kyjakov a  ozembuchov. Prvé  informácie  o spracovávaní dreva a rezbárstve získaval od svojich priateľov, neskôr si vedomosti dopĺňal a rozširoval štúdiom najmä staršej odbornej literatúry. Cenné poznatky o metódach výroby rôznych druhov ľudových umeleckých výrobkov zo samorastov nadobudol konzultáciami s etnografmi a pri návštevách múzeí. Na salašoch, od pastierov oviec, ale aj od pastierov hovädzieho dobytka, predovšetkým z oblasti Gemera a Malohontu, sa dozvedal o vzácnych tradičných  technológiách, dedených z pokolenia na pokolenie. K výrobe najradšej využíva  samorasty, prírodou poškodené dreviny, jednotlivé konáre, alebo koreňové systémy, predovšetkým z liesky, javora, drieňa, duba, buka, smreka.

Svoje výrobky Pavol Ferdinandy predstavuje na folklórnych podujatiach v Detve, Myjave, Pribyline a Východnej, ale aj počas rôznych remeselníckych jarmokov, napríklad v Banskej Bystrici, Kežmarku, Leviciach, Nitre, Trnave, či pri rozličných akciách miest a obcí  Slovenska. Jeho výrobkom sa tešia i zákazníci v Kanade, USA, Japonsku, Nemecku, Francúzku, Kuvajte a v ďalších krajinách. Keďže patrí do rodiny  spolupracovníkov Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), s jeho výrobkami sa môžete stretnúť aj v ich špecializovaných predajniach. 

Program

Na výstave v Gemersko – malohontskom múzeu návštevník môže vidieť ukážku betlehemských kyjakov a ozembuchov, rôzne druhy osekancov, drevené alebo mosadzné ovčiarske háčiky (kampó), kuľagy, hrky, palice vylievané cínom, vychádzkové, turistické, poľovnícke palice, ale aj palice kombinované s parožím. Zaujímavé sú palice jednoduché hladké, vyrezávané geometrickými a rastlinnými vzormi, palice ktoré dekorujú tváre, ale aj hlavy zvierat - koní, psov, srniek, vtákov a pod. Jedným z náročných  motívov v jeho tvorbe  sú pozapletané hady, ktoré v tradičnej slovanskej kultúre patrili k ochrancom domácností.

            Tvorba Pavla Ferdinandyho je v závere výstavy doplnená ukážkou palíc, fokošov a valašiek nachádzajúcich sa v zbierkových fondoch Gemersko – malohontského múzea. Daná zbierka sa na pôde múzea začala formovať krátko po jeho vzniku v roku 1882, pričom jej výraznejší nárast nastal od 2. polovice 70. rokov 20. storočia, čo súvisí s príchodom odborných pracovníkov do múzea, čím sa odborná, a teda aj zbierkotvorná činnosť stali systematickejšie. V súčasnosti sa vo fondoch etnografie a histórie nachádza spolu vyše 90 rôznych palíc, fokošov a valašiek. Vystavené exponáty, pochádzajúce z 1. polovice 19. až zo začiatku 20. storočia, sú tak vhodnou historickou paralelou vyššie prezentovaných ľudovoumeleckých výrobkov.

 

Ľudmila Pulišová

       etnografka GMM


Podrobnosti

Začiatok:05. 04. 2013 o 15:00
Koniec:30. 04. 2013 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Adresa:Gemersko – malohontské múzeum v Rimavskej Sobote
Kontaktná osoba:Pavol Ferdinandy, Mgr. Ľudmila Pulišová (etnografka GMM)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Samka Smetanu

Vo trojo

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV