3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Makovická struna 2013
Makovická struna 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Makovická struna 2013

08. 06. 2013
Oľšavica, Kultúrny dom

Dátum zverejnenia: 05. 06. 2013

Aby rusínske a ukrajinské hlasy nezanikli


Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s Obcou Olšavica usporiadajú regionálnu súťažnú prehliadku v speve rusínskych a ukrajinských piesní Makovická struna.

Na túto prehliadku Vás srdečne pozývame do Kultúrneho domu v Olšavici 8. júna 2013, v sobotu, o 14.00 hod.

Už po dvadsiatyprvýkrát sa stretnú milovníci a interpreti rusínskych a ukrajinských piesní, aby zachovali kultúru a tradície tohto etnika. Prostredníctvom piesní najviac vplývajú na národné cítenie svojej národnej kultúry. Pieseň sprevádza Rusína od kolísky až po hrob. Každý národ a príslušník národnostnej menšiny mal by byť hrdý predovšetkým nielen na svoj pôvod, ale aj na kultúru svojich predkov. Makovická struna odráža kultúru obyvateľov, ktorí v uvedenom regióne žili, žijú a spoločne tvoria kultúrne hodnoty. Jazykové, kultúrne i sociálne špecifiká tohto etnika, "Rusínov", sa nám zachovali vďaka absencii iných vplyvov v tejto oblasti, ale hlavne vďaka zakorenenej hrdosti "Rusnakov". Najväčšie bohatstvo dedičstva rusínskej kultúry spočíva v hovorenom a spievanom slove.
Dlhoročná izolovanosť severovýchodu Slovenska rozvinula svojrázne zvyky a obyčaje, ktoré si Rusíni predávali z generácie na generáciu a ktoré dnes môžeme považovať za jednu z najväčších devíz tohto kraja.

Súťaž je rozdelená podľa veku do štyroch kategórií. Na prehliadke vystúpi 20 účinkujúcich a to z Poráča, Olšavice, Spišského Podhradia a Sloviniek.
Speváci, ktorým je srdcu blízka rusínska a ukrajinská pieseň, zaspievajú jednu pieseň ľudovú a druhú autorskú, alebo obidve piesne ľudové.
Súťaže sa zúčastnia speváci vo veku od 8 rokov. Predstavia sa sólisti, duá a triá. Vystúpenia súťažiacich hodnotí 3 členná porota so zameraním na kvalitný výber piesní, kvalitu hlasových dispozícií (intonácia, rytmus) a ľudový odev speváka.


Veríme, že si nenecháte ujsť zážitok z predvedenia piesní v tomto nádhernom jazyku a prídete povzbudiť svojich favoritoch.


Podrobnosti

Adresa:Kultúrny dom
Začiatok:08. 06. 2013 o 00:00
Koniec:08. 06. 2013 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Spišské osvetové stredisko
Adresa:Zimná 182/47, 052 01 Spišská Nová Ves
E-mail:osvetasnv@osvetasnv.sk
Telefón:+421 53/442 52 50
Web:www.osvetasnv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Katka Torokova

Luki, luki

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV