3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Makovická struna 2013
Makovická struna 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Makovická struna 2013

08. 06. 2013
Oľšavica, Kultúrny dom

Dátum zverejnenia: 05. 06. 2013

Aby rusínske a ukrajinské hlasy nezanikli


Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s Obcou Olšavica usporiadajú regionálnu súťažnú prehliadku v speve rusínskych a ukrajinských piesní Makovická struna.

Na túto prehliadku Vás srdečne pozývame do Kultúrneho domu v Olšavici 8. júna 2013, v sobotu, o 14.00 hod.

Už po dvadsiatyprvýkrát sa stretnú milovníci a interpreti rusínskych a ukrajinských piesní, aby zachovali kultúru a tradície tohto etnika. Prostredníctvom piesní najviac vplývajú na národné cítenie svojej národnej kultúry. Pieseň sprevádza Rusína od kolísky až po hrob. Každý národ a príslušník národnostnej menšiny mal by byť hrdý predovšetkým nielen na svoj pôvod, ale aj na kultúru svojich predkov. Makovická struna odráža kultúru obyvateľov, ktorí v uvedenom regióne žili, žijú a spoločne tvoria kultúrne hodnoty. Jazykové, kultúrne i sociálne špecifiká tohto etnika, "Rusínov", sa nám zachovali vďaka absencii iných vplyvov v tejto oblasti, ale hlavne vďaka zakorenenej hrdosti "Rusnakov". Najväčšie bohatstvo dedičstva rusínskej kultúry spočíva v hovorenom a spievanom slove.
Dlhoročná izolovanosť severovýchodu Slovenska rozvinula svojrázne zvyky a obyčaje, ktoré si Rusíni predávali z generácie na generáciu a ktoré dnes môžeme považovať za jednu z najväčších devíz tohto kraja.

Súťaž je rozdelená podľa veku do štyroch kategórií. Na prehliadke vystúpi 20 účinkujúcich a to z Poráča, Olšavice, Spišského Podhradia a Sloviniek.
Speváci, ktorým je srdcu blízka rusínska a ukrajinská pieseň, zaspievajú jednu pieseň ľudovú a druhú autorskú, alebo obidve piesne ľudové.
Súťaže sa zúčastnia speváci vo veku od 8 rokov. Predstavia sa sólisti, duá a triá. Vystúpenia súťažiacich hodnotí 3 členná porota so zameraním na kvalitný výber piesní, kvalitu hlasových dispozícií (intonácia, rytmus) a ľudový odev speváka.


Veríme, že si nenecháte ujsť zážitok z predvedenia piesní v tomto nádhernom jazyku a prídete povzbudiť svojich favoritoch.


Podrobnosti

Adresa:Kultúrny dom
Začiatok:08. 06. 2013 o 00:00
Koniec:08. 06. 2013 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Spišské osvetové stredisko
Adresa:Zimná 182/47, 052 01 Spišská Nová Ves
E-mail:osvetasnv@osvetasnv.sk
Telefón:+421 53/442 52 50
Web:www.osvetasnv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH Lucnice

Trencin dolinecka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV