3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  X.ročník Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch
X.ročník Budárských  dní v Slankamenských Vinohradoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

X.ročník Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch

18. 08. 2013
Dátum zverejnenia: 16. 08. 2013

 

V malebnej vojvodinskej dedinke  v Slankamenských Vinohradoch, ktorá leží doslova v objatí vínnej révy pri Dunaji, v ktorej dnes žije približne 350 Slovákov sa v nedeľu 19. augusta 2013 o 15.00hod.dine uskutoční ďalší ročník Budárských dní .

 

 

Každoročná oslava má za cieľ zachovať tradície Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch a tým chrániť slovenské tradície,zvyky a jazyk budárov.Zároveň vyhľadávať pôvodné činnosti, ktoré už tradične boli prvkom spájania sa ľudí,vzájomnej pomoci s dôrazom na oblasti tradičnej kultúry,amatérskej umeleckej tvorby a neprofesionálnej kultúry.

 

Motiváciou slávností je nielen zábava, zážitok z gurmánskych pochúťok, ale prostredníctvom stretávky spoločenstva Slovákov z rôznych kútov Vojvodiny aj zachovanie materinského slovenského jazyka medzi obyvateľmi, zachovanie zvykov a dobrých tradícií starých rodičov.

 

 

Oslava budárov sa začala myšlienkou predsedu slovenského kultúrno umeleckého spolku Janka Macha a Janka Alexiho a pár nadšencov pred 10-timi rokmi. Na prvom ročníku folkloristi tancovali v ťažkých podmienkach, na hline, nebola tribúna, javisko....

      

Počas ďalších ročníkov sa skvalitňovali podmienky účinkujúcich aj hostí. Táto slávnosť bola v okrese Indija ocenená ako jedna z najlepších kultúrných slávností a je príkladom pre druhé národnostné menšiny v okrese. Jej kvalitu a veľký prínos pre prezentáciu Slovenska v zahraničí potvrdili aj účasťou významní predstavitelia z kultúrneho aj politického života zo Srbska aj zo Slovenska.

              

A kto sú to budári? Ľudia, ktorí sa venujú vinohradníctvu, žijú počas leta v malej chate vo vinohrade, chránia úrodu  hrozna od vtákov, chorôb a nepovolaných hostí, ktorí sa priblížia ...

 

V deň slávností sa bude súťažiť o najlepšiu rybaciu polievku, najlepšie víno a najkrajšiu budársku palicu, tzv. ,,BUDÁRKU“. Najlepší získajú od predsedu spolku Janka Maha pohár a diplom za účasť. Podujatie sa uskutoční aj vďaka finančnje podpore USZZ.

Toto už tradičné letné podujatie navštívi viac ako 3500 ľudí. Jeho cieľom je aj podpora tvorivosti, predaja domácich výrobkov a tým aj rozvoj turistického ruchu v Slankamenov. Je to jedinečné stretnutie, na ktorom sa môžu stretnúť naši Slováci z blízkeho aj ďalekého okolia, aj zo Slovenska.

Prínos projektu pre krajanskú komunitu je v rovine duchovnej aj kultúrnej. V prvom rade je veľkým prínosom upevňovanie tradície festivalu, na ktorý sa počas celého roka tešia Slováci. Budárske dni poznajú Slováci v komunite, vedia kedy sa uskutočňuje a kde. Je to festival, o ktorom vedia hádam všetci, že sa môžu počas slávnosti stretnúť so svojimi priateľmi.

 

Správu pripravil:

AERD Padina

Daniela Ďurašová

15.8.2013

Prehľad kontaktov na spätnú väzbu:

durasova@aerd.org.rs, Mobil: 064 5261 320

Program

15.00 – súťaž o najchutnejšiu rybaciu polievku, najlepšie víno, najkrajšiu budársku paličkubudárku

15.30 – etno výstava

16.00 – slávnostné služby Božie

17.30 – kultúrno-umelecký program

20.00 – tanec budárov

22.00 – spektakulárny ohňostroj

22.15 – tanec pri zábavnej hudbe


Podrobnosti

Začiatok:18. 08. 2013 o 15:00
Koniec:18. 08. 2013 o 23:50
Vstupné:nie

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan a Stefan Nosal

Na hrinovskom moste... Skoda t

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV