3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  X.ročník Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch
X.ročník Budárských  dní v Slankamenských Vinohradoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

X.ročník Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch

18. 08. 2013
Dátum zverejnenia: 16. 08. 2013

 

V malebnej vojvodinskej dedinke  v Slankamenských Vinohradoch, ktorá leží doslova v objatí vínnej révy pri Dunaji, v ktorej dnes žije približne 350 Slovákov sa v nedeľu 19. augusta 2013 o 15.00hod.dine uskutoční ďalší ročník Budárských dní .

 

 

Každoročná oslava má za cieľ zachovať tradície Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch a tým chrániť slovenské tradície,zvyky a jazyk budárov.Zároveň vyhľadávať pôvodné činnosti, ktoré už tradične boli prvkom spájania sa ľudí,vzájomnej pomoci s dôrazom na oblasti tradičnej kultúry,amatérskej umeleckej tvorby a neprofesionálnej kultúry.

 

Motiváciou slávností je nielen zábava, zážitok z gurmánskych pochúťok, ale prostredníctvom stretávky spoločenstva Slovákov z rôznych kútov Vojvodiny aj zachovanie materinského slovenského jazyka medzi obyvateľmi, zachovanie zvykov a dobrých tradícií starých rodičov.

 

 

Oslava budárov sa začala myšlienkou predsedu slovenského kultúrno umeleckého spolku Janka Macha a Janka Alexiho a pár nadšencov pred 10-timi rokmi. Na prvom ročníku folkloristi tancovali v ťažkých podmienkach, na hline, nebola tribúna, javisko....

      

Počas ďalších ročníkov sa skvalitňovali podmienky účinkujúcich aj hostí. Táto slávnosť bola v okrese Indija ocenená ako jedna z najlepších kultúrných slávností a je príkladom pre druhé národnostné menšiny v okrese. Jej kvalitu a veľký prínos pre prezentáciu Slovenska v zahraničí potvrdili aj účasťou významní predstavitelia z kultúrneho aj politického života zo Srbska aj zo Slovenska.

              

A kto sú to budári? Ľudia, ktorí sa venujú vinohradníctvu, žijú počas leta v malej chate vo vinohrade, chránia úrodu  hrozna od vtákov, chorôb a nepovolaných hostí, ktorí sa priblížia ...

 

V deň slávností sa bude súťažiť o najlepšiu rybaciu polievku, najlepšie víno a najkrajšiu budársku palicu, tzv. ,,BUDÁRKU“. Najlepší získajú od predsedu spolku Janka Maha pohár a diplom za účasť. Podujatie sa uskutoční aj vďaka finančnje podpore USZZ.

Toto už tradičné letné podujatie navštívi viac ako 3500 ľudí. Jeho cieľom je aj podpora tvorivosti, predaja domácich výrobkov a tým aj rozvoj turistického ruchu v Slankamenov. Je to jedinečné stretnutie, na ktorom sa môžu stretnúť naši Slováci z blízkeho aj ďalekého okolia, aj zo Slovenska.

Prínos projektu pre krajanskú komunitu je v rovine duchovnej aj kultúrnej. V prvom rade je veľkým prínosom upevňovanie tradície festivalu, na ktorý sa počas celého roka tešia Slováci. Budárske dni poznajú Slováci v komunite, vedia kedy sa uskutočňuje a kde. Je to festival, o ktorom vedia hádam všetci, že sa môžu počas slávnosti stretnúť so svojimi priateľmi.

 

Správu pripravil:

AERD Padina

Daniela Ďurašová

15.8.2013

Prehľad kontaktov na spätnú väzbu:

durasova@aerd.org.rs, Mobil: 064 5261 320

Program

15.00 – súťaž o najchutnejšiu rybaciu polievku, najlepšie víno, najkrajšiu budársku paličkubudárku

15.30 – etno výstava

16.00 – slávnostné služby Božie

17.30 – kultúrno-umelecký program

20.00 – tanec budárov

22.00 – spektakulárny ohňostroj

22.15 – tanec pri zábavnej hudbe


Podrobnosti

Začiatok:18. 08. 2013 o 15:00
Koniec:18. 08. 2013 o 23:50
Vstupné:nie

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH Miroslava Dudíka

Nad záhradú, pod záhradú

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV