3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  DNI MAJSTROV ÚĽUV 2013
DNI MAJSTROV ÚĽUV 2013

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

DNI MAJSTROV ÚĽUV 2013

31. 08. 2013
Bratislava, Pešia zóna

Dátum zverejnenia: 15. 08. 2013

Kultúrne leto v Bratislave by nebolo kultúrnym letom bez Dní majstrov. Aj preto ÚĽUV už 23 rokov prispieva každoročne ku kultúrnemu dianiu v hlavnom meste svojou troškou. Dni majstrov sa tak postupne stali jednoznačne najväčším mestským festivalom najväčším na Slovensku.

Ambíciou festivalu je podporovať prirodzený záujem o tradície a kultúrne hodnoty, dodávať národnej identite konkrétny obsah a posilňovať národné povedomie. Aj preto sa už ostatné tri roky drží sloganu „vyKROJ sa z davu“, čím návštevníkov motivuje spontánne prejaviť svoj pozitívny vzťah ku koreňom. Aj samotný festival sa tento rok prinavráti ku svojim koreňom a pozornosť sa opäť upriami na majstrov, výrobcov a remeselníkov. Viac ako 100 remeselníkov z celého Slovenska príde predviesť svoje umenie. Sprevádzať ich budú vystúpenia folklórnych súborov, ľudových hudieb a inštrumentalistov. Návštevníci sa môžu tešiť aj na školy tanca, tvorivé dielne ÚĽUV, čitáreň v Radničke, či drevený kolotoč na ručný pohon.

23. ročník sa bude niesť predovšetkým v znamení kováčstva. Najlepší kováči zo Slovenska predvedú na Primaciálnom námestí svoje umenie spracovania kovu, no a vyvrcholením podujatia bude galavečer, počas ktorého bude udelený titul Majster ľudovej umeleckej výroby, ktorý tento rok kvalifikačná komisia udelila šiestim výrobcom.

Dlhoročnými partnermi podujatia Dni majstrov ÚĽUV sú predovšetkým Ministerstvo kultúry SR, Magistrát hlavného mesta Slovenskej republiky, Mestská časť Bratislava – Staré mesto, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Múzeum mesta Bratislava, či SĽUK.

Podujatie organizované pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča a primátora hlavného mesta SR Bratislavy Milana Ftáčnika, v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR, Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy, mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

Program

SLOVENSKÉ REMESLÁ A VÝROBY
(Hviezdoslavovo námestie)
Viac ako 100 remeselníkov predstaví tradičné ľudové remeslo a výrobu z celého Slovenska: debnárstvo, drotárstvo, kováčstvo, maľbu na sklo, paličkovanie, pletenie z vlny, rezbárstvo plstenie, tkanie, vyšívanie krivou ihlou, výrobu bačovského riadu, pastierskych palíc a bičov, výrobu z dlabaného dreva, hudobných nástrojov, blanciarov a tepaných šperkov, liatych a plechových zvoncov, výrobu nožov, valašiek, keramiky, krojových súčiastok, šindľov, výrobu z kože, prírodných materiálov a vosku, výrobu textilných a drevených hračiek, ukážky zdobenie kraslíc a medovníkov
"Vandrujeme za remeslom" – interaktívny súťažný kvíz pre deti

KULTÚRNY PROGRAM
(Altánok – Hviezdoslavovo námestie)
Rozhovory s remeselníkmi, „Pocta Majstrom“ - predstavovanie remeselníkov s titulom Majster ÚĽUV 2012, moderované vstupy pretkané humorom ľudového rozprávača v nárečiach a vystúpeniami folklórnych skupín

TRADIČNÁ KUCHYŇA
(Rybné námestie)
Gastronomický dvor plný tradičných slovenských špecialít

HLAVNÁ SCÉNA
(Hlavné námestie)
Vystúpenia folklórnych súborov, ľudových hudieb, inštrumentalistov, folklórnych skupín a tanečných telies, školy tanca pre deti aj dospelých, galaprogram – odovzdávanie ocenení za titul Majster ÚĽUV 2013 (sobota), módna prehliadka, súťaže

ZÓNA DIZAJNU
(Hlavné námestie)
Priblíženie rozličných podôb uchopenia tradície súčasnými mladými dizajnérmi (prezentácia vypaľovania do dreva a sústruženia, voľné pokračovanie výstavy nakolene / makeshift – študenti z Katedry dizajnu STU BA)

ÚĽUV ZÓNA
(Hlavné námestie)
Prezentácia hlavných činností jednotlivých úsekov inštitúcie (Múzeum ĽUV, Vydavateľstvo ÚĽUV, Regionálne centrá remesiel, Knižnica ÚĽUV, spolupráca so zahraničím), pripravovaných programov a podujatí , predaj publikácií a časopisu, informačný stánok ČITÁREŇ (kaviareň Radnička) Posedenie pri káve s knihou z Knižnice ÚĽUV a beseda s autorom, lektorom, remeselníkom.

ČIPKOVANÉ SLOVENSKO
(nádvorie Starej radnice)
Predvádzanie paličkovania čipiek vybranými klubmi čipkárok z celého Slovenska

KOVÁČSKY OSTROVČEK
(Primaciálne námestie)
Kováčsky workshop, kde skúsení kováči predstavia tradičné remeslo Prezentácia klubov remesiel pri RCR ÚĽUV

TVORIVÉ DIELNE
(Nádvorie sv. Juraja)
Remeselné aktivity pre deti od 4 do 15 rokov pod dohľadom kvalifikovaných a skúsených lektorov, vytváranie predmetov a hlbšie spoznávanie vlastností prírodných materiálov a technológií ručnej výroby - točenie na hrnčiarskom kruhu, modelovanie z hliny, paličkovanie čipiek, plstenie, drotárstvo, maľba na sklo, pečenie chlebíka

DETSKÁ ZÓNA
(Nádvorie sv. Jána Nepomuckého)
Oddychová zóna pre deti – drevený kolotoč na ručný pohon, drevené chodúle, hojdačka

 

Zmena programu vyhradená


Podrobnosti

Adresa:Pešia zóna
Začiatok:31. 08. 2013 o 00:00
Koniec:01. 09. 2013 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Adresa:Obchodná 64, 816 11 Bratislava
Kontaktná osoba:Mgr. Helena Schmadlová
E-mail:schmadlova@uluv.sk
Telefón:02/52 731 349
Web:www.uluv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

jingel2

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV