3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Na polhorskej Gajdovačke zahrá viac ako stovka gajdošov
Na polhorskej Gajdovačke zahrá viac ako stovka gajdošov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Na polhorskej Gajdovačke zahrá viac ako stovka gajdošov

13. 09. 2013
Oravská Polhora

Dátum zverejnenia: 03. 09. 2013

V najsevernejšej slovenskej obci, v Oravskej Polhore sa od 13. do 15. septembra na medzinárodnom gajdošskom festivale stretne viac ako stovka gajdošov. Okrem Slovákov, Poliakov, Moravákov a Čechov, ktorí sú pravidelnými účastníkmi Gajdovačky, na aktuálny ročník prijali pozvanie i hostia – muzikanti z Chorvátska, Škótska a talianskej Sardínie. Pestrý program štrnásteho ročníka festivalu ponúka nielen scénické programy, medzinárodnú súťaž, školu hry na gajdy, ale i koncerty, ktoré sa okrem Oravskej Polhory uskutočnia aj v Múzeu oravskej dediny v Zuberci a v poľskej obci Milowka.

Program

Gajdovačka začína v piatok 13. 9. v kultúrnom dome v Oravskej Polhore o 17.30 sprístupnením výstavy dokumentov o gajdách. O 18.00 sa predstavia detské spevácke talenty v súťaži Tak spievala moja babka a večer je pre divákov pripravený úvodný gajdošský program mladých pokračovateľov tradície pod názvom Tradičné v novom. V sobotu dopoludnia od 10.00 hodiny zasvätia na workshope záujemcov do tajov hry na juhočeské gajdy Jindra Janeček a Vladimír Kovářík z Prahy. Popoludní, o 15.00 hodine sa gajdoši súbežne predstavia na koncertoch v skanzene v Zuberci, v poľskej Milowke a zahrajú si aj na „gajdošskej strunge“, na najsevernejšom bode Slovenska v  Oravskej Polhore -  Modralovej. Tu usporiadatelia pozývajú všetkých, ktorí si chcú zážitok z muzicírovania spojiť s turistickým výletom. Ťažiskom sobotného programu však bude trinásty ročník medzinárodnej súťaže mladých gajdošov „O Zboroňovu nôtu“. V nej sa vo dvoch vekových kategóriách predstaví viac ako dvadsať mladých muzikantov z troch štátov. Večerný program je vyhradený prezentácii goralského kroja – módnej prehliadke tradičného odevu,  programu majstrov gajdošov i hostí a zábavou. Nedeľný program ponúka slávnostnú svätú omšu, spomienku na oravských gajdošov na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore i sprievod obcou a vyvrcholí popoludňajším galaprogramom o 13.30 hodine v kultúrnom dome v Oravskej Polhore.

Festival pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obec Oravská Polhora v spolupráci so zahraničnými partnermi. Zámerom Gajdovačky je podľa riaditeľa Oravského kultúrneho strediska Miroslava Žabenského prezentácia pôvodných muzikantských prejavov i  hľadanie nových foriem a možností interpretácie najmä u mladej generácie. Tak, aby ostali zachované a propagované  tradičné kultúrne symboly európskych regiónov, ku ktorým hra na starobylé gajdy určite patrí. Festival je aktivitou projektu Od leta do jari spoločne vy i my, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republiky 2007-2013.


Podrobnosti

Začiatok:13. 09. 2013 o 00:00
Koniec:15. 09. 2013 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Kontaktná osoba:PhDr. Miroslav Žabenský
E-mail:zabensky@osvetadk.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Parchovianka Parchovany

Barvenku, barvenku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV