3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  ROK NA GEMERI
ROK NA GEMERI

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

ROK NA GEMERI

22. 11. 2013
Rožňava

Dátum zverejnenia: 16. 11. 2013

slávnosti zvykov a obyčají Gemera a Malohontu

22.- 23. 11. 2013

Slavošovce, Rožňava

 

„Slávností zvykov a obyčají tohto roku opäť aj v Rožňave ...“

„Čože sa tie hory, čo tak rozliehajú, veď to tí gemerskí mládenci a dievčence spievajú ...“ Rok na Gemeri – slávnosti zvykov a obyčají Gemera – Malohontu, každoročne napĺňa myšlienku bohatstva miestnej kultúry. Gemerské osvetové stredisko a obec Slavošovce za podpory Košického samosprávneho kraja a ďalších partnerov Vás srdečne pozývajú na bohatý program do Slavošoviec a Rožňavy.

V piatok 22. novembra sa remeselníci, folkloristi a všetci nadšenci budú venovať deťom MŠ a ZŠ v Slavošovciach. Deti si budú môcť vyskúšať tvorivé dielne so šúpolím, keramikou, kožiarske, tkáčske, čipkárske a mnoho iných. Rozprávkové fyzikálne experimenty zaujmú nie jedného majstra, ktorý sa vyzná v hókusoch- pókusoch. Vedúca folklórneho súboru Haviar predvedie deťom druhého stupňa miestnej základnej školy, ako správne zatancovať typické gemerské prvky. V materskej škole sa bude tiež majstrovať. Remeselníčky naučia deti gemerskú keramiku a navštívi ich aj tajomný pán hvezdár, ktorému sa určite potešia tí najmenší.

V sobotu 23. novembra o 17.00 hod. organizátori ponúknu divákom v divadelnej sále Obchodno-kultúrneho centra v Rožňave program, prostredníctvom ktorého  sa prenesú do jednej vychýrenej gemerskej krčmy. Tu sa budú môcť podozvedať rôzne novinky, pletky a ukážky tradičných gemerských zvykov v podaní kolektívov : Bystränky z Rožňavského Bystrého, Bučina z Pače, Hôra z Rejdovej, Gočovan z Gočova, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Brezinky z Polomky, folklórny súbor Dubina a Haviar z Rožňavy a hosť programu folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice.

„Teší nás skutočnosť, že po niekoľkých rokoch podujatie Rok na Gemeri opäť prinášame pred rožňavské publikum. Prvý ročník tohoto zimného festivalu sme organizovali v Rožňave, ale pred 19-mi rokmi o tento žáner Rožňavčania akosi nejavili záujem, a preto sme vlastne  hľadali folklóru oddanejších divákov, ktorých sme našli v Slavošovciach. Avšak doba sa mení, záujem o tradičnú ľudovú kultúru je čoraz väčší aj v našom okolí. Niet sa čo čudovať, ak v  súčasnom  bláznivo-rýchlom štýle života človek má potrebu na chvíľu sa zastaviť a pospomínať si na časy dávne, na aké sa pamätá z rozprávania prastarých rodičov. Rok na Gemeri prináša práve takúto tradičnú atmosféru života našich predkov a my, organizátori, tichúčko dúfame, že v čase adventu náš program poteší, ale aj pohladí dušu nás všetkých“ hovorí riaditeľka Gemerského osvetového strediska pani Helena Novotná.

Program

Dvojhodinový program autentického folklóru ukončí krst CD nosiča, ktoré vydáva Gemerské osvetové stredisko s názvom Po doline tichý vetrík veje. „CD obsahuje slovenské, maďarské a aj rusínske ľudové piesne z nášho regiónu v podaní miestnych folklórnych kolektívov „ doplní informácie o blížiacom sa podujatí Mária Hlaváčová, metodička z Gemerského osvetového strediska.


Podrobnosti

Začiatok:22. 11. 2013 o 00:00
Koniec:23. 11. 2013 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Adresa:Gemerské osvetové stredisko Rožňava
E-mail:gos@gos.sk
Telefón:058/732 3650,
Web:www.gos.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Makovica Svidnik

Cervena ruza tulipan

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV