3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  V Dolnom Kubíne vystavia ľudové hudobné nástroje
V Dolnom Kubíne vystavia ľudové hudobné nástroje

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V Dolnom Kubíne vystavia ľudové hudobné nástroje

03. 03. 2014
Dolný Kubín

Dátum zverejnenia: 17. 02. 2014

Na výstave Oravského kultúrneho strediska si na fujarách, husliach, píšťalkách, trombitách či gajdách zahrajú ich výrobcovia

Rozmanitosťou zvukov i krásou dreva, kože i kovu ožijú výstavné priestory Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Od  3. do 31. marca sa na výstave pod názvom Oživené melódie bude štyridsiatimi novými ľudovými hudobnými nástrojmi prezentovať desať majstrov -  výrobcov. Od jednoduchších zvukových hračiek  - pískacích keramických vtáčikov a okarín Grazyny Kruczyńskej zo Zywca až po technologicky náročné husle – zlobcoky Jána Matištíka zo Zuberca a gajdy Juraja Dufeka z Bojníc či Františka Skurčáka z Rabče. Píštaly a fujary rôznych typov, ladení a povrchovej úpravy sú zastúpené nástrojmi Drahoša Daloša z Lehoty, Ľubomíra Tatarku zo Slovenskej Ľupče a Ľubomíra Páričku z Martina. Trombitami a pastierskymi rohmi sa na výstave prezentujú Ján Štefánik z Lúk a Stanislaw Piwowarczyk zo Zabnice, bičmi Martin Brxa z Turian.

Výstava pozostáva z exponátov zakúpených do zbierok Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne z projektu spolufinancovaného Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007

Program

2013. Otvorenie výstavy spojené s koncertom sa uskutoční 3. marca o 15.30 hodine. Ľudové hudobné nástroje na otvorení výstavy tak pod rukami svojich výrobcov i ožijú farebnosťou zvukov.

Majstri svojho remesla zo Slovenska i z Poľska koncertom divákom dokážu, že nástroje vedia nielen umne a zručne vyrobiť, ale vedia na nich vylúdiť i podmanivé melódie. Súčasťou otvorenia bude i prezentácia a uvedenie dokumentárneho filmu o výrobe ľudových hudobných nástrojov.

Aktuálna výstava je výsledkom projektu Oživené melódie slovensko-poľského pohraničia, ktorého cezhraničnými partnermi boli kultúrne strediská v Milowke a Bielsku-Bialej. Od vzdelávacích a tvorivých workshopov po folklórne festivaly vygeneroval spolu 13 podujatí. Jeho zámerom bolo uchovať a zveľadiť tradičné kultúrne hudobné prejavy, zvýšiť záujem obyvateľov o ne ako o podstatnú súčasť kultúrneho dedičstva prihraničných regiónov a uplatniť ich vo folklórnom hnutí. Medzi najvyhľadávanejšie patrili práve tri týždňové workshopy, ktoré sa v rámci projektu uskutočnili uplynulý rok v Zuberci, Oravskej Polhore a Dolnom Kubíne.

Spolu takmer 80 záujemcov zo Slovenska a Poľska sa na nich naučilo základom výroby a hry na píšťalky dvojačky, koncovky, husle zlobcoky, oravské dvojhlasné gajdy, pastierske rohy, trombity a okaríny. Tvorivé stretnutia lektorovali významní slovenskí i poľskí výrobcovia a interpreti – Drahoš Daloš, Ján Matištík, Juraj Dufek, Stanislaw Piwowarczyk, František Skurčák a Grazyna Kruczyńska.

 


Podrobnosti

Začiatok:03. 03. 2014 o 00:00
Koniec:31. 03. 2014 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Kontaktná osoba:PhDr. Miroslav Žabenský
E-mail:zabensky@osvetadk.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Kosicki spivaci

A za nasu zahradecku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV