3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Gajdošské fašiangy 2014
Gajdošské fašiangy 2014

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Gajdošské fašiangy 2014

01. 03. 2014
Žiar nad Hronom

Dátum zverejnenia: 19. 02. 2014

Obec Malá Lehota, Cech slovenských gajdošov a BBSK - Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hornom organizujú 27. ročník medzinárodného stretnutia gajdošov a gajdošských hudieb – Gajdošské fašiangy 2014. Sprievodné podujatia začínajú 27. februára výchovným koncertom na ZŠ v Župkove, Tekovskej Breznici a Veľkej Lehote.

Medzi účinkujúcimi si priaznivci nájdu známe mená, dramaturg Drahomír Daloš nám však predstaví i takzvanú novú krv skvelých hudobníkov. Svoju účasť potvrdili i hostia z Anglicka, Rakúska a už tradične z Českej republiky. Podujatie sa podľa katolíckeho kalendára začína každoročne posledný piatok pred popolcovou stredou a vyvrcholí fašiangovou zábavou. Podľa starého zvyku krojovaní fašiangovníci prejdú celú obec a všetky štále od domu k domu a nezabudnú ponavštevovať aj svojich rodákov v okolitých obciach a mestách. Gajdy sa tu vyrábali od nepamäti. Výroba i muzicírovanie sa dedilo z pokolenia na pokolenie. Postupne však remeslo i tradície zanikali. Vďaka Gajdošským fašiangom sa podarilo osloviť aj mladšiu generáciu a dostať gajdošstvo do povedomia ľudí. Sprievodné podujatia začínajú 27. februára 2014 výchovným koncertom na ZŠ v Župkove, Tekovskej Breznici a Veľkej Lehote. Na gajdy a gajdovanie sa môžu tešiť aj deti z Malej Lehoty v piatok, kde sa na miestnej škole uskutočnia Detské gajdošské fašiangy. Sobota patrí výročnému zasadnutiu Cechu slovenských gajdošov, ktorí sa stretnú o desiatej hodine v Jedľových Kostoľanoch. Sprievodné podujatia končia 2.marca 2014 Svätou omšou v Malej Lehote.

Program

Na gajdy a gajdovanie sa môžu tešiť aj deti z Malej Lehoty v piatok, kde na miestnej škole sa uskutočnia Detské gajdošské fašiangy. Sobota patrí výročnému zasadnutiu Cechu slovenských gajdošov, ktorý sa stretnú o desiatej hodine v Jedľových Kostoľanoch.  Sprievodné podujatia končia 2.marca 2014 Svätou omšou v Malej Lehote.

Hlavný program Gajdujte Gajdence sa  začína 1. marca o 16.00h, na sobotu  je naplánovaná Fašiangová pochôdzka po obci, no aj pravá fašiangová zábava.

Hlavný program Gajdujte Gajdence sa začína 1. marca (sobota) o 16.00 h. v dome kultúry v Malej Lehote, na ktorý vás srdečne pozíva starostka obce Marta Tisovská. Na sobotu je tiež naplánovaná Fašiangová pochôdzka po obci, Fašiangová paráda, no aj pravá fašiangová zábava.

Na výchovných koncertoch určených pre žiakov základných škôl nám svoje umenie predvedú hneď dvaja umelci. Od Dominika Garaja a Alexandra Ladzianskeho sa deti dozvedia veľa zaujímavého z histórie gajdovania a taktiež im prezradia niečo z tajomstva výroby tohto unikátneho a na hru zložitého nástroja. Miesto koncertov sa každý rok mení, doposiaľ malo možnosť vidieť a vyskúšať si hru na gajdy, ale i iné tradičné hudobné nástroje, množstvo detí z celého regiónu. Teraz gajdoši zavítajú do škôl v Župkove, Tekovskej Breznici, vo Veľkej Lehote a Malej Lehote. Koncerty slúžia na spestrenie hodín hudobnej výchovy, vlastivedy alebo geografie s cieľom lepšie poznať tradície.

(pos zh)

HARMONOGRAM

27. február 2014 – štvrtok

výchovný koncert - Župkov, Veľká Lehota, Tekovská Breznica

28. február 2014 – piatok

Malá Lehota

07.30 hod - Fašiangová pochôdzka po obci

10.00 hod. – Fašiangová tancovačka - tanečná zábava, súťaž fašiangových masiek, vyhodnotenie výtvarnej súťaže Maľované fašiangy - Základná škola

13.00 hod - Tvorivá dielňa pre deti a mládež, výchovný koncert - Základná škola

01.marec 2014 – sobota

07.30 hod - Fašiangová pochôdzka po obci

15.00 hod. - Príchod účinkujúcich /najneskôr/

14.00 hod – 16.00 hod - priestorová a zvuková skúška v KD

16.00 hod. - hlavný program Gajdujte gajdence - Dom kultúry

20.00 hod. - Fašiangová zábava - Dom kultúry

02.marec 2014 – nedeľa

11.00 hod - Svätá omša za nositeľov tradícií s gajdošmi - Rím. kat. kostol Panny Márie Matky Cirkvi

 

01. marec 2014 - sobota

Jedľové Kostoľany

08.00 hod - Fašiangová pochôdzka po obci - Fašiangová zabíjačka

10.00 hod - Zasadnutie Cechu slovenských gajdošov - Obecný úrad

18.00 hod - Fašiangový program - Kultúrny dom

20.00 hod - Klčovnica - fašiangová zábava - Kultúrny dom

02. marec 2014 - nedeľa

10.30 hod - Gajdošská svätá omša - Rím. kat. kostol Všetkých Svätých

 


Podrobnosti

Začiatok:01. 03. 2014 o 16:00
Koniec:02. 03. 2014 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Brezinky Polomka

Pot oblokom vonkaj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV