3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Toryské hody
Toryské hody

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Toryské hody

22. 02. 2014
Torysa

Dátum zverejnenia: 20. 02. 2014

Obec Torysa v spolupráci s neziskovou organizáciou Zdravá obec už po štvrtýkrát organizuje 22. februára 2014 tradičné kultúrno-fašiangové podujatie Toryské hody na námestí obce Torysa so začiatkom o 13:00.

Slávnostný sprievod po vedením cimbalovej hudby a miestnych masiek bude prechádzať obcou a zvolávať svojimi konaniami – grimasy, čertovské zabávačky a fašiangové piesne, miestnych občanov do centra.

Cieľom uvedeného fašiangového popoludnia je oživiť staré zvyky a tradície a to s podporou zabávačov a aktívnou účasťou miestnych občanov a obyvateľov okolitých obcí. Pre nadšencov a záujemcov je pripravený bohatý výber zabíjačkových dobrôt akými sú jaternice, klobásky, oškvarky, tlačenka, tradičná zabíjačková polievka (grajzupa). Medzi fašiangovým kysnutým pečivom nebudú chýbať šišky, makovníky a kapustníky. Počas celej akcie sa bude podávať varené víno, domáca medovina  a pre najmenších teplý čaj.

Program

V popoludňajších hodinách ako aj v sprievode pre spríjemnenie zahrá Cimbalová hudba Verbunk pod vedením Antona Lazoríka ml. V sále kultúrneho domu je pripravený pestrý kultúrny program, v ktorom sa predstaví známa ľudová rozprávačka pani Mária Triščová alias Araňa z Jarovníc. Vyplnením a spríjemnením programu bude vystúpenie folklórneho súboru Šarišská Lipa. Pre nadšencov a záujemcov ochutnávok je pripravená bohatá tombola. Medzi ďalšie spríjemnenie fašiangových hodov Torysa patrí tanečná veselica pod vedením hudobnej skupiny Toreska so začiatkom o 18:00. Vstup je zdarma.

Bohatá účasť z minulých ročníkov Toryských hodov je pre organizátorov silným stimulom a výzvou aby každoročne pripravili viac a viac zabíjačkových dobrôt a zároveň je pre nich poteším, že zvyky a tradície nie sú iba vyblednutou spomienkou, ale naďalej žijú v každom nadšencovi tohto podujatia a hlavne v obyvateľoch Hornej Torysy, ktorí jasne dávajú najavo svojou účasťou, že súčasnosť je tá, ktorá zabúda na tradície našich dedkov a predkov.

 

Tešíme sa na Vašu účasť.

„Nie je nič lepším potešením než bohatá účasť záujemcov pre organizátorov.“


Podrobnosti

Začiatok:22. 02. 2014 o 13:00
Koniec:22. 02. 2014 o 00:00
Vstupné:nieVstup je zdarma.

Organizátor

Kontaktná osoba:Ing. Jozef Stedina, starosta obce Torysa
E-mail:ou.torysa@stonline.sk
Telefón:+421 908 776 733

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Batizovce

Uz je vecer, vecericek

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV