3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  To vajíčko maľovanô
To vajíčko maľovanô

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

To vajíčko maľovanô

20. 03. 2014
Banská Bystrica, Thurzovom dome na Námestí SNP

Dátum zverejnenia: 26. 03. 2014

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici a Ústredie ľudovej umeleckej výroby vás srdečne pozývajú na 8. ročník celoslovenskej výstavy kraslíc spojenej s ukážkami umeleckých prác remeselníkov. Môžete sa tešiť na viac ako 700 kraslíc, z ktorých až 360 zabezpečili pracovníci Ústredia ľudovej umeleckej výroby.  Výstava v Thurzovom dome na Námestí SNP potrvá od 20. 3. do 27.4.2014.

 

BANSKÁ BYSTRICA, 25. marec 2014 – Maľovanie a spoločné jedenie vajíčok patrí k starodávnym zvykom Slovanov. Veď aj slovo kraslica vzniklo podľa všetkého zo slovanského slova "krasnyj", v preklade červený. Tieto zvyky symbolizovali súdržnosť rodiny, zdravie a ochranu proti zlým silám, ale aj nádej spoločného stretnutia v kruhu rodiny na ďalší rok. Tradícia obdarúvania šibačov a polievačov počas sviatkov Veľkej noci maľovanými vajíčkami má na našom území hlboké korene. V stredoslovenskom múzeu budete mať od 20.3. do 27.4.2014 jedinečnú príležitosť sa oboznámiť s technikami zdobenia aj rôznorodosťou maľovaných vajíčok na Slovensku od tých najtradičnejších kraslíc, až po zaujímavé kúsky

slovenského dizajnu.

 

Odkedy bolo v roku 1945 založené Ústredie ľudovej umeleckej výroby, stali sa kraslice predmetom záujmu tak výskumu ako aj výroby. V rámci dokumentačnej činnosti ÚĽUV sa dostali do jeho dokumentačného fondu aj najstaršie exempláre kraslíc dnešného zbierkového fondu MĽUV. Pôvodne slúžili ako inšpiračné zdroje pre ďalšiu výrobu a dokumentovali činnosť majstrov výroby. V súčasnosti sú v zbierkovom fonde kraslíc v Múzea ĽUV zastúpené takmer všetky známe techniky zdobenia od najstaršieho maľovania farbami, vyškrabávania, leptania, kreslenia voskom, batikovania trubičkou či špendlíkom, olepovania bavlnkou či sietinou (dužina močiarnej trávy) alebo slamou, až po súčasné frézovanie zubárskou vŕtačkou (čipkovanie) či okovávanie alebo odrôtovanie.

 

Väčšina kraslíc zo zbierkového fondu Múzea ľudovej umeleckej výroby, ktoré ich v súčasnosti vlastní okolo 500 kusov, pochádza z roku 1957, keď bolo ich zdobenie na vidieku živé a bolo trvalou súčasťou prípravy domácností na Veľkú noc. K najznámejším výtvarníčkam v tejto oblasti patrili výrobkyne  Dudáková z Domaniže, Bodová z Lišova, Ambrušová z Polichna, Orságová z Dolnej Poruby, Brindzová z Grobu, Petrisková z Torysiek, Repková z Hoštinej, Dydiková zo Svidníka, Burdová z Považskej Bystrice, Povecová z Gerlachova, Borisová z Dvorníkov a mnoho ďalších. Práve ich dielka si môžete pozrieť aj na výstave „To vajíčko maľovanô“ v Thurzovom dome na Námestí SNP v Banskej Bystrici.


Podrobnosti

Adresa:Thurzovom dome na Námestí SNP
Začiatok:20. 03. 2014 o 00:00
Koniec:27. 04. 2014 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Juraj Vedej
E-mail:vedej@uluv.sk
Telefón:0905191879

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk CAKLOV

Kec ja isol pres les kalinovi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV