3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Tancovala by som, bosá som
Tancovala by som, bosá som

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Tancovala by som, bosá som

16. 05. 2014
Bratislava, Galéria ÚĽUV na Obchodnej 64

Dátum zverejnenia: 16. 05. 2014

Ústredie ľudovej umeleckej výroby pozáva na výstavu „Tancovala by som, bosá som...,“ ktorá návštevníkom ponúka nevšednú exkurziu do sveta tradičnej obuvi na Slovensku v minulosti. Viac ako 250 exponátov z troch rôznych múzeí budú môcť návštevníci vidieť od 16. 5. do 13. 9. 2014 v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64.

 

Ľudia vždy vynikali  neuveriteľnou vynaliezavosťou. Dokázali nájsť jednoduché, materiálovo nenáročné a predovšetkým efektívne riešenie takmer na každý problém. O tom, čo si naši predkovia obliekali, s akým náradím pracovali, či aké výrobky používali už bolo povedané mnoho. Veľmi málo sa ale hovorí o tom, čo si ľudia obúvali, kým neboli obchodné domy a tenisky v 25%-nej zľave. A práve ľudová obuv je témou výstavy.

 

Program

Výstava obuvi s názvom „Tancovala by som, bosá som...“ je jedinečnou prezentáciou súčiastok odevu, o ktorých sa hovorí pomerne málo. Od 16. 5. do 13. 9. 2014 sa návštevníci Galérie ÚĽUV môžu oboznámiť s pojmami ako „bačkory“, „kolcúny“, „kapce“, „váľanky“, „pantofle“, „omice“, či „okrutky.“ Spolu budú môcť vidieť viac než 100 predmetov z dokumentačných a zbierkových fondov dokopy až troch rôznych múzeí.

 

„Návštevníci Galérie ÚĽUV sa môžu tešiť na exponáty zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby, Etnografického múzea v Martine, či Historického múzea v Bratislave,“ hovorí kurátorka výstavy Ivana Tinesová a dodáva, že „okrem samotnej obuvi prináša výstava aj autentické fotografie z terénu, náznak obuvníckej dielne a predmety súvisiace s obuvou, akými sú napríklad železné podkovičky na krpce, ostrôžky, či vyzuváky.“


Podrobnosti

Adresa:Galéria ÚĽUV na Obchodnej 64
Začiatok:16. 05. 2014 o 09:00
Koniec:13. 09. 2014 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:ÚĽUV
Adresa:Ústredie ľudovej umeleckej výroby, Obchodná 64, 816 11 Bratislava
E-mail:craft@uluv.sk
Telefón:+421 2 5273 1349
Web:http://www.uluv.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK MARKOVEC RICHVALD

Ked ja sebe sednem

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV