3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Svetový deň remesiel s ÚĽUV-om
Svetový deň remesiel s ÚĽUV-om

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Svetový deň remesiel s ÚĽUV-om

14. 06. 2014
Košice, Kasárne/Kulturpark

Dátum zverejnenia: 29. 05. 2014

Pri príležitosti Svetového dňa remesiel a v duchu ochrany a rozvoja ľudových výrob organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby v sobotu 14. júna v areáli Kasárne/Kulturpark na Kukučínovej 2 v Košiciach celodenné podujatie spojené s prezentáciou remesiel, predvádzaním výrob, tvorivými dielňami a samozrejme aj sprievodným kultúrnym programom.

 

KOŠICE, 20. máj 2014 – Natrafiť na skutočného ľudového výrobcu a remeselníka nie je dnes vôbec jednoduché. Obchody nás  zaplavujú produktmi masovej výroby, ktorým chýba duša a jedinečnosť. Tú predmetu dokážu vdýchnuť len ľudské ruky a cit, s akým materiál tvarujú. Aj preto vyhlásilo WCC (World Crafts Council) Svetový deň remesiel, ktorý každoročne pripadá na 12. jún. Ústredie ľudovej umeleckej výroby, ako člen WCC, ale aj ako odborný garant v oblasti tradičných remesiel na Slovensku, považuje tento deň za jeden z najväčších sviatkov v kalendárnom roku.

 

„Úlohou Ústredia ľudovej umeleckej výroby je zachovávať a podporovať tradičné ľudové výroby,“ hovorí generálna riaditeľka ÚĽUV-u, Dana Kľučárová. „Remeselníci nikdy neoplývali bohatstvom. To jediné, čo mali, boli ich ruky a v nich schopnosť pretvoriť prírodné materiály na niečo krásne, estetické a jedinečné. Dnešná doba akoby im chcela zobrať aj toto zdanlivo neodňateľné. Svetový deň remesiel je preto jedinečná príležitosť pripomenúť si význam a jedinečnosť poctivej ľudskej práce. Vo svete plnom sériových čísel by sa tento deň mohol stať akousi oázou estetickosti, do ktorej môžeme aspoň jeden deň v roku utiecť.“ Dodáva Kľučárová.

 

Košický Kulturpark privíta v sobotu 14. júna tradičných remeselníkov. V areáli Kasární na Kukučínovej 2 sa predstavia ľudoví výrobcovia z blízkeho aj ďalekého okolia Košíc. Návštevníci tu nájdu košikárov, keramikárov, kováčov, čipkárky a mnoho iných remeselníkov, ktorí im predvedú tradičné remeslá.

 


Podrobnosti

Adresa:Kasárne/Kulturpark
Začiatok:14. 06. 2014 o 10:00
Koniec:14. 06. 2014 o 19:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Adresa:Obchodná 64, 816 11 Bratislava
Kontaktná osoba:Juraj Vedej
E-mail:vedej@uluv.sk
Telefón:+421908 767709
Web:www.uluv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Dolinecka, jama

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV