3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Folklórny festival Východná 2014
Folklórny festival Východná 2014

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny festival Východná 2014

03. 07. 2014
Východná

Dátum zverejnenia: 10. 06. 2014

Folklórny festival Východná je najstarším a najrozsiahlejším celoslovenským festivalom s medzinárodnou účasťou u nás a zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Medzi priemerne 1400 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa na tomto festivalekaždoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Veľmi významná a účastníkmi vítaná je účasť ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov.

V ostatnom období je jednou z najzaujímavejších súčastí festivalu množstvo interaktívnych a zážitkových programov, akými sú tanečné, hudobné, spevácke workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre deti. Folklórny festival Východná je prehliadkou výsledkov pravidelnej a systematickej práce mnohých inštitúcií, organizácií, združení i jednotlivcov v oblasti tradičnej ľudovej kultúry. 

Počas rokov svojej existencie festival výrazne prispieval k oživovaniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii vzácnych hodnôt našej klenotnice kultúry.

Festival sa uskutočňuje každoročne na prahu letnej turistickej sezóny v prvý júlový víkend v turisticky hojne navštevovanom prostredí v blízkosti Vysokých i Nízkych Tatier, v rázovitej a na ľudové tradície bohatej obci Východná.

 

Ďalšie podrobnosti nájdete na stránke

 www.festivalvychodna.sk/

 

Zaujímavosti a aktuality nájdete aj na fcb festivalu Východná

 

Program

Štvrtok 3. júla 2014
 
Veľká scéna  19:00 – 20:00
VETRÍK VEJE

Premiérový program ľudovej hudby a speváckej skupiny Umeleckého súboru Lúčnica je unikátnym počinom aj v rámci bohatej histórie súboru, nakoľko tieto dve zložky ešte nikdy v samostatnom programe nevystupovali. V tomto smere ide o lúčničiarsku i svetovú premiéru.

Veľká scéna 20:00 – 21:30

POKLADY FOLKLÓRU

Hudobno-spevácky program, v ktorom účinkujú popredné osobnosti slovenského folklóru s reflexiou na 60. ročnú históriu FFV
Účinkujú: Diabolské husle a Ján Berky Mrenica ml., Ľudová hudba Miroslava Dudíka, Ján Ambróz s ĽH Železiar, Hana Hulejová, Angela Vargicová, Marka Mačošková, Monika Kandráčová, Kandráčovci, spevácka skupina Rodokmeň a ďalší.

 

Piatok 4. júla 2014

 

Evanjelický kultúrny dom vo Východnej 15.00
CESTY, MÍĽNIKY A CIELE – vernisáž

Otvorenie výstavy kolekcie posterov, scenárov, výberu z recenzií, pripravených k rovnomennej audiovizuálnej prezentácii Viliama Jána Grusku, ktorá bude v sobotu o 11:45 h.

 

Evanjelický kultúrny dom vo Východnej 15:15 – 16:35

RODISKÁ A DOLINY vandrovných sklenárov spoza Chočských vrchov – filmový dokument Viliama Jána Grusku s úvodným slovom Ivety Zuskinovej

Dokumentárna panoráma po dávnejšej i súčasnej krajine, histórii a kultúre Hút, Malého a Veľkého Borového, Kvačianskej doliny s Oblazmi, doliny Borovianky, Prosieckej doliny s planinou Svorad a Svätého vrchu.

 

Evanjelický kultúrny dom vo Východnej 16:50 – 18:00

PÚTNIK SLOVENSKÝM ČASOM – filmový portrét Viliama Jána Grusku

Prezentácia dokumentárneho filmu s úvodným slovom režiséra dokumentu Martina Šulíka

 

Tanečné humno / 17:00 – 18:00 

TANCOVAČKA VO VÝCHODNEJ – tanečný dom

Zábavnou formou vedené kurzy ľudového tanca pre laickú verejnosť za sprievodu živej ľudovej hudby ( v minulosti známe ako školy tanca, neskôr tanečné domy) sú už neoddeliteľnou súčasťou mimoscénických programov folklórneho festivalu Východná. Záujemcovia si počas troch festivalových dní môžu vyskúšať jednotlivé ľudové tance pod vedením tanečných majstrov.
Vyučovaný tanec: Krúcena z Raslavíc
Taneční majstri: Stanislav Marišler, Marianna Svoreňová 
Hrá: ĽH Pagáčovci z Dubnice nad Váhom

 

Malá scéna 18:00 – 18:30

VYHRÁVANIE ĽUDOVEJ HUDBY – vítanie návštevníkov ľudovými nôtami a piesňami

 

Malá scéna 18:30 – 19:20

OD SLOVA K PIESNI – hudobno-spevácky program

Námet, scenár a réžia: Ľubica Mešková, Roman Malatinec
Texty: Jozef Šulaj
Moderuje: Ľubomír Paulovič
Inšpícia: Lucia Turiničová, Jaroslav Černák 
Účinkujú: Andrea Jágerová zo Zvolena, Veronika Malatincová z Kneždubu, Štefan Štec z Košíc, Martin a Viktor Ťaskovci z Vranova nad Topľou, ĽH Paľáčovci z Hrochote, DFS Kremienok a FS Technik z Bratislavy, ĽH Železiar a Škrupinka (Š-ikovný K-rúžok R-emeselníkov U-melcov P-ijanov I-nžinierov N-árodných K-ultúrnych A-matérov) z Trenčína

Veľká scéna 19:50 – 20:50

LIPTÁCI SLOVENSKU – otvárací program festivalu

Program, pod záštitou Žilinského samosprávneho kraja, si v úvodnej časti pripomenie vklad obce Východná a jej osobností do vyprofilovania najväčšieho festivalu na Slovensku. Zároveň privíta susedov z ďalších častí Liptova, ako keď sa zíde široká rodina pri príležitosti veľkého sviatku. Takéto stretnutia vždy bývali naplnené spevom, tancom, no tiež spomienkami a zvestovaním noviniek zo susedského života.
Námet: Igor Littva, Pavol Pitoňák
Scenár a réžia: Igor Littva
Odborná spolupráca: Pavol Pitoňák, Juraj Sarvaš, Igor Kovačovič
Moderuje: Juraj Sarvaš
Inšpícia: Michaela Apolenárová, Dominik Fínik, Jana Gejdošová, Michaela Košová, Radovan Littva, Mariana Littvová
Účinkujú: Mária Fričová, Anna Hulejová, Michal Kapasný, Eleonóra Vančíková-Kapasná, Juraj Kubánka, Vojtech Littva, Marta Littvová, Ján Petrenka; FS Liptov z Ružomberka; FS Váh z Liptovského Mikuláša; FSk Sliačanka z Liptovských Sliačov; FSk Važec z Važca; FSk Kriváň z Východnej, Spevácka skupina zo Štrby; DFS Cindruška z Liptovského Hrádku; DFS Liptáčik z Ružomberka 

Veľká scéna 21:00 – 22:00

TAKTO MY TU ŽIJEME – program folklórnych súborov

Námet: Alžbeta Švajdová, Martin Olas, Juraj Lörincz, Tomáš Hanáček
Scenár: Juraj Lörincz
Réžia: Alžbeta Švajdová, Martin Olas, Tomáš Hanáček
Moderuje: Juraj Lörincz
Inšpícia: Dorota Mišíková, Žofia Lakomčíková, Michaela Giertlová
Účinkujú: FS Vršatec z Dubnice nad Váhom, FS Technik z Bratislavy, FS Nadšenci z Trenčína, FS Magura z Kežmarku, FS Mladosť z Banskej Bystrice 

Veľká scéna 22:10 – 23:30

ČIERNO-BIELY SVET – tanečné divadlo ponúka príbeh zakázanej lásky, plný smiechu i sĺz. Čierno-biely svet, ktorý v skutočnosti taký ani nemusí byť.

Tanečné divadlo v podaní členov FS Vranovčan z Vranova nad Topľou je ideovo viazané na silné emócie a odkrýva čierno-biele videnie sveta v niekoľkých podobách. Ukazuje najmä tanečné, spevácke a hudobné tradície majoritnej a minoritnej spoločnosti, v tomto prípade rómskeho etnika.
V predstavení sa objavuje autentický tanečný, hudobný a spevácky materiál z archívnych nahrávok z 50. až 80. rokov a z terénnych výskumov v osadách v Zámutove, Petrovanoch, Sečovskej Polianke, Bardejove, Raslaviciach a v ďalších obciach, priamo od nositeľov ľudových tradícií. 
Námet, scenár a réžia: Peter Kocák
Odborná spolupráca: Štefan Kocák, Miroslav Cina
Režijná spolupráca a dialógy: Jozef Jenčo
Hudba: Ľubomír Gális, Radoslav Gajdoš
Choreografia: Peter Kocák
Účinkujú: členovia FS Vranovčan z Vranova nad Topľou 

Malá scéna 23:30 – 2:00

TANEČNÁ ZÁBAVA

Hrajú: ĽH FS Železiar z Košíc a jeho ženská spevácka skupina, ĽH Paľáčovci z Hrochote
Autorka: Marianna Svoreňová

 

Tanečné humno 23:30 – 01:00

NEBESKÁ MUZIKA – koncert worldmusic kapely z Terchovej

Temperamentné piesne a sugestívne balady Nebeskej muziky nás prenesú do mýtického sveta pod vrchom Rozsutec. Emotívna hudba rozpráva dávne príbehy o veselých zbojníkoch, vášnivej láske, drsnej zrade aj divokej kráse fatranskej prírody.

Sobota 5. júla 2014

 

Tanečné humno 10:30 – 11:20

JANKO HRAŠKO – bábkové divadielko pre deti

Z malých hráškov by mala byť „iba“ dobrá hrášková polievka. Ale ako to už v rozprávkach býva, aj z jedného malého hrášku sa môže vykľuť veselý chlapček. Vie pomôcť pri práci svojmu ňaňkovi, očarí kráľa, svojou šikovnosťou a umom obmäkčí srdce roztopašnej princeznej. Za svoju dobrotu a statočnosť získa nielen ruku princeznej, ale premôže aj dávne prekliatie...
A tak vlastnoručne vyrezaný divadelný svet ožije priamo pred vami a vy zažijete čaro už skoro zabudnutého "kumštu".
Účinkuje: rodinné marionetové Divadlo pod hríbikom a jeho principál ujo Hoblina z Bratislavy
Pripravil: Jozef Ďuráči

 

Evanjelický kostol vo Východnej 09:40 – 10:30

DO JEDNEJ SÚ PEKNÉ – spevácky program FS Železiar z Košíc

Program je mozaikou piesní z vybraných regiónov Slovenska (Abov, Zemplín, Šariš, Spiš, Gemer, Malohont, Podpoľanie, Liptov, Orava, Horehronie, Tekov, Záhorie a i.). Predstavuje vzťah speváčok a muzikantov k hudobným tradíciám slovenských regiónov.
Námet: Andrea Rendošová
Výber piesní: Andrea Rendošová, Milan Rendoš, Ľuboslav Hudák
Scenár a réžia: Andrea Rendošová
Hudobné spracovanie: Milan Rendoš, Ľuboslav Hudák
Autori: Andrea Rendošová, Milan Rendoš

 

Ohnisko 10:00 – 17:00

TRADIČNÁ KUCHYŇA z Hrušova

Prezentácia tradičnej hrušovskej kuchyne.
Organizačná spolupráca: Katarína Brnková

 

Malá scéna 11:00 – 13:00

TALENTY – prezentácie rozličných kolektívov i jednotlivcov

Program s názvom Talenty je priestorom pre folklórne zoskupenia, skupiny, súbory, detské súbory, jednotlivcov, multiinštrumentalistov, spevácke skupiny, ktoré sa chcú podieľať na rozmanitosti festivalu a zároveň tým prispieť k obohateniu folklórnych duší.
Scenár a réžia: Barbora Volochová
Inšpícia: Mariana Lasicová

 

Evanjelický kultúrny dom vo Východnej 10:40 – 11:40

O VÝCHODNEJ VO VÝCHODNEJ – beseda o vzniku a vývojových etapách FFV

Moderovaná diskusia o histórii a vývoji folklórneho festivalu Východná
Príprava: Igor Kovačovič

 

Evanjelický kultúrny dom vo Východnej 11:45 – 13:00 

CESTY, MÍĽNIKY A CIELE festivalových prienikov tradičnej a ľudovej kultúry do vedomia Slovenska

Audio-vizuálna prezentácia na výstave printových kolekcií fotografií, scenárov, výberu z recenzií a tlačí.
V rámci prezentácie budú okrem množstva fotografií uvedené ukážky z filmov:
Varúj (1946), Rodná zem (1953), SĽUK na FFV (1954), Kresané do dreva (1976), Orava (1977), Sviatočné chvíle rodov Hontu a Novohradu, Ľudia z rodu Rómov (1986), SĽUK (2010) a iné.
Spolupráca na príprave prezentácie: Lukáš Mackovjak
Autor: Viliam Ján Gruska

 

Evanjelický kultúrny dom vo Východnej 13:30 – 14:35 

PÚTNIK SLOVENSKÝM ČASOM – filmový portrét Viliama Jána Grusku

Repríza uvedenia filmového dokumentu o osobnosti Viliama Jána Grusku

 

Evanjelický kultúrny dom vo Východnej 15:00 – 17:00

CESTY, MIĽNÍKY A CIELE – komentovaná prehliadka sprievodnej výstavy k rovnomennej audiovizuálnej prezentácii

Prehliadka vystavovaných printových kolekcií fotografií, scenárov, výberu z recenzií a tlačí, posterov z výstavných kolekcií Dielo a jeho inšpirácie, Turiec a štvrťstoročie jeho premien, gramoplatní, scenárov programov V. J. Grusku vo Východnej, metodických tlačí pre prípravu programov z archívu V. J. Grusku spojená s osobným výkladom autora.
Autor: Viliam Ján Gruska

 

Evanjelický kultúrny dom vo Východnej 17:30 – 18:50

RODISKÁ A DOLINY vandrovných sklenárov spoza Chočských vrchov – repríza filmového dokumentu Viliama Jána Grusku

 

Tanečné humno 11:30 – 13:00

TANCOVAČKA VO VÝCHODNEJ – tanečný dom

Vyučovaný tanec: čardáš z Telgártu a mužské cifrovanie z Podpoľania
Taneční majstri: Stanislav Marišler, Katarína Sládečková, Ján Matúška
Hrá: ĽH Muzička z Bratislavy a Paľáčovci z Hrochote

 

Cintorín 12.00

PIETNA SPOMIENKA NA ZOSNULÝCH FOLKLORISTOV

Pripravil: Jozef Burič

 

Malá scéna 13:00 – 13:30 

ÚSMEVNÉ PRÍBEHY SPOZA SCÉNY ALEBO O PRETEKY S ČASOM

Počas vystúpení folklórnych súborov sa veľakrát dejú v zákulisí úsmevné príbehy a preteky s časom, o čom divák vôbec netuší. Takéto príbehy slúžili ako podklad k súťažným disciplínam.
Účinkujú: ĽH MSSk Škrupinka a náhodne vybraní účastníci festivalu Východná 2014
Autori: Tomáš Hanáček a Jozef Ďuráči

 

obec Východná – Malá scéna 13:30 – 15:00

SPRIEVOD OBCOU VÝCHODNÁ

Je program s neobmedzenými možnosťami vystupovania, keď sa pódiom stáva každé miesto, ktoré si účinkujúci vyberú v danom okamihu, na ceste, mimo nej, medzi ľuďmi a nakoniec na prehliadkovom pódiu v amfiteátri.
Námet, scenár a réžia: Vladimír Majerčík
Inšpícia: S. Ratkošová, D. Majerčíková, V. Poštarčíková, J. Piovarči
Moderuje: Zuzana Bobríková
Účinkujú: folklórne súbory, skupiny, detské súbory, drevorezbári, zakladatelia festivalu

 

VYVESOVANIE ORNAMENTNÍKOV – ornamentníky budú vyvesené na drevách priečelia technickej budovy po ukončení sprievodu

Po niekoľkých rokoch sa festival znovu vracia k aktu vyvesovania ORNAMENTNÍKOV – štandárd dedinských folklórnych skupín a súborov. V roku 1974, teda pred 40 rokmi, 23 dedinských folklórnych skupín prvýkrát predstavilo svoje štandardy, vystihujúce v montáži pôvodných prvkov či v novej štylizácii výtvarné tradície svojej obce či kraja.
Námet, scenár a réžia: Vladimír Majerčík
Inšpícia: S. Ratkošová, D. Majerčíková, V. Poštarčíková, J. Piovarči
Účinkujú: folklórne súbory, skupiny, detské súbory, drevorezbári, zakladatelia festivalu

 

Tanečné humno 13:50 – 14:40 

ZVUKY NIE SÚ MUKY – muzikantská veselohra pre deti

Muzikantská veselohra Zvuky nie sú muky alebo Od píšťalky k husličkám je určená detským divákom vo veku od 5 do 10 rokov. Počas interaktívneho predstavenia sa deti všeličo dozvedia o „hudbe“ ľudského tela, hudobných hračkách a tradičných slovenských hudobných nástrojoch.
Námet, scenár, réžia: Juraj Hamar
Dramaturgia: Lenka Filipová
Hudba: Stanislav Palúch
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Katarína Holková
Fotografie: Matúš Lago
Grafický dizajn: Juraj Balogh
Účinkujú: Ľudová hudba SĽUK: Zuzana Pokorná – primáška, prvé husle; Jozef Lednický – prvé husle, fujara, drumbľa, dvojačka, spev; Peter Rogel – druhé husle, píšťalka; Peter Mikulec – viola; Matej Šajgalík – viola; Andrej Jarolín – cimbal, trúbka, terchovská basička; Hana Varmužová – flauta, píšťalka, drevený klarinet; Pavel Vician – kontrabas
Strýčko Ičko: Ivan Gontko
Pomocníci: Jaroslav Scheiner, Milan Hesek, Milan Hlinka

Tanečné humno 15:00 – 17:30

TANCOVAČKA VO VÝCHODNEJ – tanečný dom

Vyučované tance: tance zo Šemetkoviec, čardáš z Tekova a tance zo Zuberca
Taneční majstri: Štefan Štec a Dušana Nuošková, Martin Urban a Tatiana Urbanová, Stanislav Marišler a Katarína Sládečková
Hrajú: ĽH Železiar z Košíc, ĽH Pagáčovci z Dubnice nad Váhom, ĽH Muzička z Bratislavy

 

Malá scéna 15:30 – 16:50

VRÁTIŤ, POŽIČAŤ I SEBE V ÚCTE ZACHOVAŤ – program folklórnych skupín a detských folklórnych súborov, od nositeľov tradícií po ich uchovávanie a rozvíjanie

Hlavná myšlienka rozprávky O troch grošoch je modifikovane prenesená na naše národné autentické kultúrne bohatstvo a konkrétne prejavy ľudu s ním spojené. Na nevyhnutnosť ho poznávať, preberať od jeho nositeľov, uchovávať i odovzdávať ďalej.
Námet: Pavol Pitoňák a Lenka Adzimová
Scenár a réžia: Lenka Adzimová
Odborná spolupráca: Jozef Burič
Moderuje: Zuzana Bobríková
Inšpícia: Viktória Adzimová, Federika Ivanová
Účinkujú: DFS Goral z Hladovky; DFS Javorníček z Hvozdnice; DFS Kremienok z Bratislavy; FSk Kýčera z Čierneho Balogu; FSk Lubená z Poluvsia; FSk Vinica z Myslavy; ŽSSk Poľana z Jarabiny; MSSk Šumiačan zo Šumiaca, Ľubomír Varínsky a Matej Jozef Topoľovský z Košíc a najlepší tanečníci zo súťaže Šaffova ostroha 2014 sprevádzaní ĽH Železiar z Košíc

Malá scéna 17:00 – 18:10

KRÍŽOM-KRÁŽOM – hudobno-tanečný program SĽUK-u

Autori spracovali viaceré etnografické regióny Slovenska, pričom raz kladú dôraz na materiál z konkrétnej lokality (Terchová, Kunov, Kozárovce, Horné Orešany), inokedy na materiál v širšom regionálnom kontexte (horný Liptov, Myjava). Inšpiráciou pre niektoré programové čísla boli typy tancov (verbunk, odzemok) alebo obradové a spoločenské príležitosti s dramatickým potenciálom, ktorý tvorcovia využili pri svojej umeleckej realizácii s uplatnením vlastných autorských vízií (Execírka, Kmotry, Zapletance).
Námet a scenár: Juraj Hamar
Réžia: Peter Maťo
Dramaturgia: Lenka Filipová
Choreografia: Laco Cmorej, Stano Marišler, Ján Ševčík, Marek Grega
Hudba: Stano Palúch, Andrej Jarolín, Róbert Lakatoš, Peter Michalovič, Vladimír Moravčík, Milan Rendoš
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: ÚĽUV a SĽUK
Svetelný dizajn: Ján Čief
Grafický dizajn: Július Nagy
Účinkujú: tanečný súbor, ľudová hudba, spevácka skupina SĽUK-u a sólisti multiinštrumentalisti

Veľká scéna 18:30 – 19:30 

PO SUSEDSKY – predstavujú sa súbory zo zahraničia

Program zahraničných súborov z krajín V4 pozýva na hľadanie spoločného a zažitie špecifického v programe troch rôznych súborov z troch rôznych prostredí. Nyirség z Níregyházy prináša na scénu rytmus a energiu z oblasti východomaďarskej pusty, Koscielisko z poľského Podhalia zemitý goralský folklór a Danaj zo Strážnice sa predstaví ako citlivý protipól od rieky Moravy. Na prvý pohľad odlišné svety v sebe skrývajú množstvo spoločných prvkov, ktoré nájdeme aj v slovenskej hudbe, piesňach a tancoch.
Námet: Zuzana Drugová, Michal Druga
Scenár, réžia: Zuzana Drugová
Odborná spolupráca: Martin Urban
Inšpícia: Martin Urban, Tatiana Urbanová
Účinkujú: Nyirség z Nyiregyházy, Maďarsko, Kościelisko z Podhalia, Poľsko, Danaj zo Strážnice, Česká republika

 

Veľká scéna 19:40 – 20:20

NAŠE POKLADY – najcennejšie z hudobného folklóru

Program je venovaný pokladom slovenského hudobného folklóru, ktorým sa v ostatnom období dostala zvýšená pozornosť a ocenenie vo forme zápisu prvkov do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, resp. až do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. V troch blokoch budú postupne predstavené jednotlivé prvky - fujara a jej hudba, terchovská muzika, gajdy a gajdošská tradícia na Slovensku najmä prostredníctvom ich súčasných hudobných interpretov.
Námet: Jozef Kulišiak
Scenár: Karol Kočík
Réžia: Jozef Kulišiak
Odborná spolupráca: Rudolf Patrnčiak, Juraj Duffek, Karol Kočík
Účinkujú: Ondrej Selecký, Roman Malatinec, Dušan Holík a fujaristi z Duše fujary, Juraj Duffek a Spojené huky, Adrián Matis, Ľubomír Tatarka, Radoslava Hakelová a odzemkári z FS Podpoľanec z Detvy, spojené muziky terchovské, ženská spevácka skupina Trio z chotára, detská ľudová hudba Bobáňovci.

 

Veľká scéna 20:30 – 22:00 

VÝCHODNÁ, VÝCHODNÁ – multimediálny scénický program, vytvorený z dokumentov a spomienok aktérov šesťdesiatročnej Východnej

Námet: Pavol Pitoňák
Scenár a réžia: Vladimír Urban
Odborná spolupráca: Andrea a Milan Rendošovci
Moderuje: Milan Antol
Inšpícia: Lenka Hyblárová, Maroš Čižmárik
Účinkujú: TS Bočkoroši z Brezna, FS Mladosť z Banskej Bystrice, FS Partizán zo Slovenskej Ľupče, FS Vršatec z Dubnice nad Váhom, FS Technik z Bratislavy, FS Nadšenci z Trenčína, FS Hornád a FS Železiar z Košíc, heligónkári – Bobáňovci, gajdoši – Juraj Duffek a Spojené huky Slovenska, speváci zo Šumiaca, Štefan Štec z Košíc a iní.

 

Veľká scéna 22:20 – 23:30

INAKÔ – hudobno-tanečný multižánrový program, v ktorom v symbióze debatuje folklór s nefolklórom

Námet a scenár: Ladislav Cmorej, Samo Smetana
Réžia: Ladislav Cmorej
Účinkujú: Banda, CreDance, Zuzana Čorejová, SĽUK, Rustiqua, Batatimba, spevácka skupina Trnky, Eddy Portella a Juraj Dufek

 

Malá scéna 00:00 – 2:00 

TANEČNÁ ZÁBAVA

Hrá: ĽH Muzička a spieva mužská spevácka skupina zo Šumiaca

 

 

Nedeľa 6. júla 2014

 

Evanjelický kostol vo Východnej 8:30 – 9:30

EVANJELICKÉ SLUŽBY BOŽIE

 

Rímsko-katolícky kostol vo Východnej 9:30 – 10:45

SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA

 

Tanečné humno 10:00 – 10:40

PERNÍKOVÁ CHALÚPKA – bábkové divadielko pre deti

Rozprávka o dvoch veselých a hravých deťoch, ktoré len raz trošku u babičky „zaneposlúchali“ a zažili „sladké stretnutie“, na ktoré len tak ľahko nezabudnú... A s nimi všetci spoločne – s napätím aj s úsmevom vyčkáme, ako nakoniec všetko dobre dopadne... A tak vlastnoručne vyrezaný divadelný svet ožije priamo pred vami a vy zažijete čaro už skoro zabudnutého "kumštu".
Účinkuje: rodinné marionetové Divadlo pod  hríbikom a jeho principál ujo Hoblina z Bratislavy
Pripravil: Jozef Ďuráči

 

Tanečné humno 10:40 – 11:20

TANEČNÁ ŠKOLA PRE DETI – tance od Trenčína (lašung-frišká, židovka, sotyš)

Škola tanca v tanečnom humne venovaná deťom, ktoré majú chuť stať sa tanečníkmi a tiež deťom z detských folklórnych súborov.
Vedú: Ivana a Vlado Mišíkovci 
Pod nohy hrá: ľudová hudba pod vedením Ľubomíra Petroviča 
Pripravil: Jozef Ďuráči

 

Ohnisko 10:00 – 14:00

TRADIČNÁ KUCHYŇA z Dobrej Nivy

Prezentácia tradičnej dobronivskej kuchyne.
Organizačná spolupráca: Katarína Brnková

 

Tanečné humno 11:20 – 13:00

TANCOVAČKA VO VÝCHODNEJ – tanečný dom

Vyučované tance: do šaflíka a čardáš z Bystrian a čardáš z Abova
Taneční majstri: Jozef Holota a Ivana Topoľovská, Marianna Svoreňová
Hrajú: ĽH Michala Nogu z Košíc

 

Malá scéna 10:00 – 12:00

TALENTY – prezentácie rozličných súborov i jednotlivcov

Program s názvom Talenty je priestorom pre folklórne zoskupenia, skupiny, súbory, detské súbory, jednotlivcov, multiinštrumentalistov, spevácke skupiny, ktoré sa chcú podieľať na rozmanitosti festivalu a zároveň tým prispieť k obohateniu folklórnych duší.
Scenár a réžia: Barbora Volochová
Inšpícia: Mariana Lasicová

 

Košiarik 12:00 – 12:30

BÁRS SME AJ DROBNÍ ALE ŠIKOVNÍ

Odmenenie najšikovnejších detí ,ktoré sa počas festivalu v Košiariku všakovakým hrám a huncútstvam priučili.
Učinkujú: deti s DFS a náhodne vybrané deti účastníkov festivalu Východná 2014.
Autor: Jozef Ďuráči

 

Veľká scéna 13:00 – 14:10

HANDROVÁ BÁBIKA, DREVENÁ ŠABLIČKA A PÍŠŤALKA VŔBENÁ

Program prezentuje najúspešnejšie detské vokálne, inštrumentálne a tanečné produkcie posledného obdobia, ktoré vychádzajú z celoštátnej súťaže Pod likavským hradom a Vidiečanova Habovka.
Námet, scenár a réžia: Lenka Adzimová
Moderujú: Zuzana Bobríková a deti z detského folklórneho súboru Viganček
Inšpícia: Viktória Adzimová, Federika Ivanová
Účinkujú: DFS Brezinky z Polomky; DFS Goral z Hladovky; DFS Kremienok z Bratislavy; DFS Sliačanček z Liptovských Sliačov; DFS Viganček z Košíc a najlepší interpreti z celoštátnej súťaže detských ľudových hudieb, spevákov a inštrumentalistov Vidiečanova Habovka 2014

 

Veľká scéna 14:30 – 16:30

SPEV ZEME – GALAPROGRAM FFV 2014

Námet, scenár, réžia: Martin Urban
Scénické uvedenie: Tatiana Urbanová
Dramaturgická spolupráca: Štefan Zima
Projekcie: Lukáš Matejka
Moderuje: Silvia Donová

Spev zeme je oslava všetkých generácií umelcov, organizátorov, osvetárov a predovšetkým všetkých dobrých ľudí kreujúcich folklórny festival vo Východnej. Odovzdávanie pokladov našej kultúry mladým sa deje vo Východnej už 60 rokov. Pripomenieme si Karola Plicku, iniciátora mnohých procesov, ktoré prostredníctvom ďalších osobností smerovali k zachovaniu a rozvoju generačného odkazu. Galaprogram je predovšetkým poďakovanie našim predchodcom a inšpirátorom, prostredníctvom dobrej hudby, spevu a tanca, vizuálneho zážitku a kvalitnej zábavy. Našou snahou je vyzdvihnúť prepojenie divákov a javiska, zážitok aktívneho prežívania krásy na scéne a aj mimo nej. Spev zeme je vyjadrenie úcty a obdivu k dedičstvu, ktoré postupne stratilo individuálneho autora, ale vždy v pozadí tohto umenia tušíme genialitu originálnych osobností. Ďakujeme.

Účinkujú:
FSK Kriváň Východná, FSk Važec, FSk Šumiačan zo Šumiaca, FS Danaj zo Strážnice, FS Hornád z Košíc, FS Liptov z Ružomberku, UFS Mladosť z Banskej Bystrice, FS Nadšenci z Trenčína, FS Partizán Slovenská Ľupča, FS Technik Bratislava, FS Vršatec z Dubnice nad Váhom, FS Vranovčan, Terchovská muzika, Rozkazovači z Podpoľanca, Ondrej Šinaj a ĽH Vranovčan, FS Železiar z Košíc, Štefan Holíč, Hana Prenerová, Jaroslav Viselka, Danka Viselková, Miroslav Hanák, Romana Bučeková, Štefan Ferenc, Lucia Lacková, trombitáši z Javorníkov.

 

SPRIEVODNÉ PROGRAMY:

 

KRESANÉ DO DREVA – tvorba nadrozmerných drevených plastík neprofesionálnych umelcov

Miesto: areál amfiteátra 
Príprava: Jozef Burič
Rezbári: Alexander Ladzianský (Banská Štiavnica), Ján Procner (Handlová)

 

KOLIBA – prezentácia salašníctva a ovčiarskych prác, spojená s ochutnávkou ovčieho syra a bryndze

Miesto: areál amfiteátra 
Príprava: Ľudovít Urbanovský

 

ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL

Miesto: areál amfiteátra
Remeselný jarmok je už tradične neoddeliteľnou súčasťou FF Východná. Ľudovoumeleckí výrobcovia na ňom predvádzajú svoje remeslo – od prvotnej idey cez náročné spracovanie až po finálny výrobok. Popri práci oboznamujú návštevníkov festivalu aj s príbehmi jednotlivých výrobkov (materiálom, metódami, postupmi, prípadne ďalším spracovaním produktu – typmi a štýlmi dekorovania). Zastavte sa nachvíľu a započúvajte sa do príbehu, ktorý si z festivalu môžete odniesť spolu s ľudovoumeleckým skvostom.
piatok 16:00 – 20:00
sobota 09:30 – 20:00
nedeľa 09:30 – 17:00

 

ŠKOLA REMESIEL S ÚĽUV-om

Miesto: Kóje pod Májkou
Tvorivé dielne tradičných remesiel a ľudových výrob pre deti i dospelých pod vedením skúsených lektorov ÚĽUV-u. Príďte si vytvoriť svoj vlastný predmet ako spomienku na tohtoročnú Východnú. Tešíme sa na vás...
sobota 09:30 – 17:30
nedeľa 09:30 – 15:00

 

KOŠIARIK – detské hry, piesne, tance, riekanky a iné zábavky

Miesto: lúka v areáli amfiteátra 
Autor: Jozef Ďuráči
Inšpícia: Adam Olas, Marianna Loeblová, Dana Ďuráčiová
Inštruktori: členovia FS Nadšenci z Trenčína
Účinkujú: DFS Kremienok z Bratislavy, DFS Javorníček z Hvozdnice a Štiavnika, DFS Viganček z Košíc, DFS Terchovček, DFS Brezinkyz Polomky, rodinné marionetové Divadlo pod hríbikom a jeho principál ujo Hoblina Pia: 16:30 – 18:30 h
So: 10:00 – 18:00 h
Ne: 10:00 – 15:00 h
Košiarik na zelenej lúke v areáli amfiteátra je určený deťom, pre ktoré sme pripravili takmer zabudnuté pastierske hry z okolia Trenčína (Kocúrov ťahať, Za kolesom, Na mlyn, Zajačí, Šibeničky preskacuvať, Na hada, Na chodúle, Ponad kocár vyskacuvať, Do vác strelí s kocárom, Ze širákom na palici, Kone s vozom, Vyčítajme sa na palici, Ponad štranek, Za palicu, Praková strelnica, O priedbehy z vrecom, O priedbehy s batohom). Deti sa dozvedia, čo všetko sa nosilo v pastierskej kapse a prečo. Ďalej sa môžu tešiť na rozprávanie ľudových rozprávok, na bábkové Divadielko pod hríbikom s ujom Hoblinom, pre deti budú pripravené kroje, v ktorých si rodičia môžu deti odfotiť a veľa ďalších zaujímavostí.

Prítomnosť rodičov na programoch je nevyhnutná.

 

VÝCHODNIANSKA IZBA

Miesto: areál obce Východná 
Výstava a prezentácia tradičného bývania a kuchyne obce Východná
Príprava: Anna Tarageľová

 

MILOVANÁ VÝCHODNÁ – výstava akademickej maliarky Yvonny Hanákovej

Rok 2014 je jubilejným rokom aj pre akademickú maliarku Yvonnu Hanákovú (1944), pre ktorú sa folklórny festival Východná stal na dlhé roky inšpiračným zdrojom. Prvýkrát sa festivalu zúčastnila v roku 1955 spolu s tanečným súborom vtedajšieho Pionierskeho paláca v Bratislave. V roku 1960 sa festivalu zúčastnila ako študentka strednej umeleckej priemyslovky a odvtedy je jeho stálym návštevníkom. Od roku 1968 viac ako desať rokov navrhovala pre FFV propagačné materiály (plagáty, programové brožúry, pozvánky, návrhy na obaly na platňu, logo, kalendáre, tašky, skladačky). 
Príprava: Yvonna Hanáková, Jozef Burič, Zuzana Školudová

 

35 ROKOV VO VÝCHODNEJ – FFV očami fotografa Petra Berčíka

Miesto: Hasičský dom vo Východnej
Peter Berčík, (rok jeho narodenia a rok vzniku FFV je rovnaký - 1953), folklorista a fotograf je už desaťročia známy svojou láskou k ľudovým tradíciám, hudbe, tancu aj prostredníctvom fotografií zachytávajúcich atmosféru mnohých folklórnych slávnosti, prehliadok a festivalov. Patrí i k neodmysliteľným postavám FF Východná. Jeho reportážne fotografie sú plne života, cítiť v nich hudbu, spev i temperamentný tanec, majú dušu. Nezaznamenáva len atraktívne momenty z jednotlivých vystúpení, ale veľmi rád monitoruje aj zákulisie. Práve z neho pochádzajú jeho najlepšie „úlovky“ vyznačujúce sa veľkým zmyslom pre humor. Fotografovanie a folklór sa stali jeho celoživotnými láskami.
piatok 15:00 – 19:00
sobota 09:30 – 19:00
nedeľa 09:30 – 17:00

 

Zmena programu vyhradená!

 


Podrobnosti

Začiatok:03. 07. 2014 o 19:00
Koniec:06. 07. 2014 o 16:30
Vstupné:ánoŠTVRTOK 3.7.2014 - 10,-€ zľavnené - 5,-€
PIATOK 4.7.2014 - 10,-€ zľavnené - 5,-€
SOBOTA 5.7.2014 - 10,-€ zľavnené - 5,-€
NEDEĽA 6.7.2014 - 8,-€ zľavnené - 4,-€
PERMANENTNÁ VSTUPENKA 4.-6.7.2014 - 24,-€ zľavnené - 12,-€

Organizátor

Názov:Národné osvetové centrum
Adresa:Nám. SNP 12, 812 34 Bratislava
Telefón:02/20471256
Web:www.nocka.sk www.festivalvychodna.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Hrončekovci

Širokô je dobronivskô pole-Ťažko mamka vychovala-Prečo ste ma zverbovali

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV