3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  DVOR PAĽA BÚTORA
DVOR PAĽA BÚTORA

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

DVOR PAĽA BÚTORA

01. 08. 2014
Lučenec, Kokava nad Rimavicou

Dátum zverejnenia: 19. 06. 2014

Pozývame milovníkov tradícií 1. a 2. 8. 2014 na Osvetársky dvor  v rámci XXIV. ročníka Festivalu ľudovej kultúry KOLIESKO 2014 Na 24. ročníku festivalu ľudovej kultúry a stretnutia mladých folkloristov  KOLIESKO, Novohradské osvetové stredisko v Lučenci opäť otvára už III. Osvetársky dvor. V tomto roku je všetko inak. Prvá zmena – miesto. Záhrada za synagógou, ktorá bude nadväzovať na Remeselnícku ulicu. Každý kto prejde od DK Remeselníckou ulicou, nemusí sa otočiť a vrtiť, ale po novej lavičke sa dostane až do osvetárskeho dvora a potom hlavnou ulicou späť pred DK. Dvor Paľa Bútora  otvoríme  v priestore za synagógou, v ktorej bude výstava G. Kuráka – Maľované tradície. V rámci Dvora sú pripravené ďalšie aktivity – pokračujeme v predstavovaní kokavského mužského kroja – „Gate drží opasok a na nohách sú krpce“, ako aj prezentáciu a ponuku ľudových jedál –„ Od fruštika po havranku“. Iste mnohí z Vás ste sa počas Kolieska u Bútorov zastavili, aby ste sa stretli s Paľom, ale aj  so všetkými kamarátmi, známymi, a  spoznali aj nových ľudí. V neformálnom  a nikde nepropagovanom kolieskovom dvore u Bútorov  nebola núdza o dobrú náladu a pohostinnosť. Radi by sme sa vrátili  v spomienkach na tieto stretnutia .  Hlavne si pripomenúť Paľa, nie smutne, ale tak ako to mal rád, radostne aj mrzko,   veselo aj s dojatím;   jeho piesne, muziku, pálenku,  ale  hlavne ľudí. Spomínať budú priatelia, muzikanti, speváci, ale aj Vy všetci, ktorí ste ho poznali, samozrejme každý kto príde do Dvora.    On mal rád všetkých, a veríme, že aj všetci si aj na Koliesku radi  na neho zaspomínajú.                        

Program

DVOR PAĽA BÚTORA – 1. a 2. augusta 2014 (piatok a sobota) Ťažko sa dá zmieriť s tým, že už tu nie je. Paľo neodišiel, ale pozerá sa z hora na nás a všetko sleduje. Hlavne to, ako sa všetci na jeho Dvore zabávajú a či sa dobre cítia... Jeho pohostinnosť,  pozornosť a priateľstvo nás podnietilo k tomu, že otvárame Dvor Paľa Bútora.    

Začíname tradíciu spomienok a stretnutí  na  túto výraznú osobnosť slovenského folklóru. Uvidíte a počujete jeho kamarátov od západu na východ z celého Slovenska, nebude chýbať spev, dobrá hudba a tanec. Tých pár hodín chceme venovať spomienke na dobrého človeka, ktorý celý život zasvätil folklóru, tancu a osvete. To ale nebude všetko. Súčasťou a tak trochu aj atraktivitou bude predaj jeho obľúbených pokrmov a suvenírov.  Výťažok z predaja sa použije na založenie Fondu Paľa Bútora na podporu folklóru. Čo sa bude ponúkať? No predsa - Bútorova kapusta, Paľová horká,  tradičná kokavská živánka a baraní guláš. A kto sa už prisľúbil? Niektoré mená môžeme prezradiť – Jožo, Jano, Vilo, Jaro, Ľuba, Emil, Tibor, Roman, Ďuro, Mara, Petra , Jana, Katka, Paľo, Ľubo a všetci Vy, ktorí do Kokavy prídete a neobídete Dvor Paľa Bútora. 

Čakáme Vás!

Ak by ste  chceli prispieť do programu „spomienkou“ na Pavla Bútora, môžete sa prihlásiť do 15.7.2014. Kontakt: BBSK – Novohradské osvetové stredisko, J. Kármána 2, 984 01 Lučenec, tel.: 047/ 43 31534, 4512703. e-mail: noslc@noslc.sk, abelovsky@noslc.sk


Podrobnosti

Adresa:Kokava nad Rimavicou
Začiatok:01. 08. 2014 o 18:00
Koniec:02. 08. 2014 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:BBSK - Novohradské osvetové stredisko Lučenec
Adresa:J. Kármána 2, 984 01 Lučenec
Kontaktná osoba:Mária Ambrušová, riaditeľka
E-mail:noslc@noslc.sk, abelovsky@noslc.sk
Telefón:047/4331534,4512703
Web:www.noslc.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Partizan Slovenska Lupca

Gemerské spevy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV