3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Podsitnianske dni hojnosti v Baďane
Podsitnianske dni hojnosti v Baďane

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Podsitnianske dni hojnosti v Baďane

19. 07. 2014
Baďan

Dátum zverejnenia: 18. 07. 2014

  Obce Mikroregiónu Južné Sitno kedysi patrili do Hontianskej župy a sú spojené kultúrno-historickými spomienkami, ktoré pomaly upadajú. Pretože jedným z „poslaní“ mikroregiónu je obnova hodnôt historického a kultúrneho dedičstva s cieľom rozvoja cestovného ruchu, členovia výboru sa rozhodli zabudnuté spomienky „oživiť“. Tiež chceli zaktivizovať obyvateľov obcí mikroregiónu k dobrovoľníctvu a darcovstvu, podnietiť občanov k vzájomnej spolupráci, popýšiť sa starou dedovizňou, dostať do popredia zručnosti a dielka tradičných remeselníkov, mladým ľuďom priblížiť ako kedysi žili naši starí a prastarí rodičia, čim sa zaoberali, ako sa obliekali, čo jedli... A tak sa na jednom zo svojich zasadnutí v roku 2001 rozhodli zorganizovať folklórny ľudový festival, pod názvom „Podsitnianske dni hojnosti“ (Podsitnianske preto, lebo všetky obce mikroregiónu sa nachádzajú pod, alebo v blízkosti vrchu Sitno; dni hojnosti preto, lebo tu občania obcí mikroregiónu ukázali svoju štedrosť, srdečnosť a svoju pohostinnosť).

    Počas podujatia je pre účastníkov festivalu pripravený kultúrny program prizvaných folklórnych súborov, môžete tiež vidieť prácu tradičných remeselníkov, ktorí priamo v obci zhotovujú tradičné výrobky (hrnčiarstvo, tkanie, paličkovanie, šperkárstvo, rezbárstvo...) a zhotovené výrobky si môžete zakúpiť ako spomienku na našu obec, či festival. Počas celého popoludnia môžete ochutnávať tradičné špeciality, ako napr.: domáci chlieb - pečený v murovanej peci, ktorý si v prípade záujmu môžu zakúpiť, podymníky, osúchy, kysnuté koláče, pagáče, lokše, lekvárové buchty, šúľance, párance... pochutnať si môžete na výbornom guláši z diviny, ktorý je špecialitou členov poľovného združenia Bánov, či na domácej grilovanej klobáske, pečenom prasiatku, no a v neposlednom rade aj na chutnej domácej pálenke.

 

Téma: „ Odievanie v Honte“

 


Podrobnosti

Začiatok:19. 07. 2014 o 10:00
Koniec:19. 07. 2014 o 22:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Obec Baďan
Adresa:Obecný úrad 969 01 Baďan
E-mail:obec.badan@gmail.com
Telefón:045/672 66 24
Web:http://badan.webnode.sk/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Ambroz

A tam hore za dedinou - Zaspau Janik za humny

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV