3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  GATE drží OPASOK a na nohách sú KRPCE
GATE drží OPASOK a na nohách sú KRPCE

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

GATE drží OPASOK a na nohách sú KRPCE

02. 08. 2014
Lučenec, Kokava nad Rimavicou

Dátum zverejnenia: 23. 07. 2014

Novohradské osvetové stredisko v Lučenci   pozýva milovníkov tradícií  2. 8. 2014  od 10.00 hod. na Osvetársky dvor  v rámci XXIV. ročníka Festivalu ľudovej kultúry KOLIESKO 2014. Podujatie sa bude konať v záhrade za synagógou. Každý kto prejde od DK Remeselníckou ulicou, nemusí sa otáčať, ale po novej lavičke sa dostane až do osvetárskeho dvora a potom hlavnou ulicou späť pred DK.

Cieľom je  oživiť ľudový odev, konkrétne   „kokavský kroj“ a začať tradíciu, aby sa kroj vnímal ako povinné oblečenie všetkých návštevníkov folklórneho  festivalu KOLIESKO v Kokave nad Rimavicou. Doteraz sme predstavili vrchnú časť mužského kroja, presnejšie jeho dve časti, v prvom ročníku  (2012) sme prezentovali „klobúk“, v druhom (2013)  „košeľu“.

V treťom ročníku  chceme  prezentovať  spodnú časť mužského kroja, a to  nielen predstavením jeho troch častí, ale zároveň ukážkou dvoch druhov využívania tradičných materiálov – plátna a kože. Plátno by reprezentovali široké gate a kožu   opasok a  krpce. Okrem prezentácie týchto troch častí ľudového odevu  na figurínach sa predstavia aj  ľudoví remeselníci. Rozália Murínová tkaním na krosnách predvedie a porozpráva o  plátne, z ktorého sa šili gate. Ľubomír Medveď  sa postará, aby návštevníci spoznali typickú kokavskú štvorcovú mosadznú pracku na opasku, ale  uvidia aj ako sa robia pravé krpce.

Ktohovie?

Kokavský kroj sa preslávi a možno... sa podarí  výrobou najväčších gatí, či krpcov, vytvoriť prvý slovenský rekord s certifikátom a zápisom do Knihy slovenských rekordov. Na vlastné oči uvidíte, len ak do Kokavy prídete.   Podujatie sa realizuje s finančnou podporou MK SR.


Podrobnosti

Adresa:Kokava nad Rimavicou
Začiatok:02. 08. 2014 o 10:00
Koniec:02. 08. 2014 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Novohradské osvetové stredisko Lučenec
Adresa:J. Kármána 2, 984 01 Lučenec
Kontaktná osoba:Abelovský Michal
E-mail:abelovsky@noslc.sk
Web:www.noslc.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK KARICKA DRUZSTEVNA PRI HORNADE

Hej, zenel bim se

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV