3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  XI.ročník Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch
XI.ročník Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

XI.ročník Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch

17. 08. 2014
Dátum zverejnenia: 06. 08. 2014

Leto v Slankamenských Vinohradoch bez Budárskych dní, by bolo akosi smutné...... obyvateľom, priateľom by stále niečo chýbalo.......v tejto maličkej dedinke, ktorá sa rozprestiera po brehu Dunaja žije okolo 350 Slovákov a veru, že sa vie, ako si vedia zachovať staré tradície  budárov. V poradí už 11 ročník je toho dôkazom, že dobrý nápad sa každým rokom rozvíja v spestrení programu a aj počtu účastníkov. A hlavne v zachovávaní tradície slovenských budárov, zvykov sloevnského jazyka slovom aj písmom.

 

...a všetko to začalo myšlienkou predsedu SKUS "Vinohrady" Janka Macha pred jedenástimi rokmi. V premiérovom ročníku folkloristi tancovali v sťažených podmienkach na hline, nebola tribúna, ani javisko. V ďalších rokoch sa postupne všetko vylepšovalo – tak pre účinkujúcich jako aj hostí. Nie div, že práve táto slávnosť bola v okrese Indija ocenená ako jedno z najlepších kultúrných podujatí a je príkladom pre druhé národnostné menšiny v okrese...myšlienka sa zhmotnila do krásneho každoročného stretnutia Slovákov z Vojvodiny, ale aj zo zahraničia. 

 

Na XI. ročník Budárských dní, stretnutie Slovákov Vás čo najsrdečnejšie pozývame v

 

nedeľu 17. augusta 2014 od 15.00 hod. v Slankamenských Vinohradoch

 

Každoročná oslava má za cieľ zachovať tradície Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch a tým chrániť slovenské tradície, zvyky a jazyk budárov. Zároveň vyhľadávať pôvodné činnosti, ktoré už tradične boli prvkom spájania sa ľudí, vzájomnej pomoci s dôrazom na oblasti tradičnej kultúry, amatérskej umeleckej tvorby a neprofesionálnej kultúry. Motiváciou slávností je nielen zábava, zážitok z gurmánskych pochúťok, ale prostredníctvom stretávky spoločenstva Slovákov z rôznych kútov Vojvodiny aj zachovanie materinského slovenského jazyka medzi obyvateľmi, pripomenutie si a oživovanie zvykov a dobrých tradícií starých rodičov.

 

V deň slávností sa bude v Slankamenských Vinohradoch súťažiť o najlepšiu rybaciu polievku, najlepšie víno a najkrajšiu budársku palicu zvanú  ,,BUDÁRKU“. Najlepší získajú pohár a diplom za účasť.

 

V rámci program vystúpi po prvý raz zahraničný folklórny súbor FS Jánošík zo Slovenska. FS Jánošík,ktorý pracuje pri Dome Matici Slovenskej vo Fiľakove od roku 1996. Má zhruba 30 členov v tanečnej zložke, ženskej speváckej skupine, rozkazovačoch, inštrumentalistov (fujara, píšťalka, heligónka) a hrá im  legendárna ľ.h. Ďatelinka z Detvy pod vedením Ondreja Molotu ktorá hráva od roku 1971.

 

Pavol Juhás Povolný insitný maliar z Padiny otvorí detskú dieľnu tvorivosti – maľovanie obrázkov pre deti a mládež.

 

Podujatie sa realizuje vďaka finančnej podpore USZZ, okresu Indija, NRSNM,   pomoci pri organizovaní AERD Padina a všetkých ľudí dobrej vôle. Tešia sa na Vás a pozývajú členovia organizačného výboru v spolupráci s MZ a SKUS ,,VINOHRADY“ na čele s Jankom Mahom
Predsedom organizačného výboru. Projekt na USZZ písala AERD Padina.

 

Program

PROGRAM X. BUDÁRSKYCH DNÍ

15.00 – súťaž o najchutnejšiu rybaciu polievku, najlepšie víno, najkrajšiu budársku paličku – budárku

15.30 – etno výstava

16.00 – slávnostné služby Božie

17.30 – kultúrno-umelecký program

20.00 – tanec budárov

22.00 – spektakulárny ohňostroj

22.15 – tanec pri zábavnej hudbe


Podrobnosti

Začiatok:17. 08. 2014 o 15:00
Koniec:18. 08. 2014 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Kontaktná osoba:Ján Maho
E-mail:mahojano@gmail.com

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK MARKOVEC RICHVALD

Durkali, klopkali na naso dzverecka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV