3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Te prindžaras amen Spoznajme sa
Te prindžaras amen Spoznajme sa

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Te prindžaras amen Spoznajme sa

10. 08. 2014
Martin, Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje

Dátum zverejnenia: 04. 08. 2014

Netradičná prezentácia tradičných prvkov kultúry rómskeho etnika – to je dvanásty ročník podujatia Te prindžaras amen – Spoznajme sa. Na nedeľu plnú temperamentnej hudby a šikovnosti pozýva Múzeum kultúry Rómov na Slovensku 10. augusta 2014 do Múzea slovenskej dediny. Cieľom podujatia je príťažlivou formou prezentovať nielen tradičné prvky kultúry rómskeho etnika, ale aj ich presahy do súčasnosti.

V programe sa predstaví sláčiková ľudová hudba Paľáčovcov, jedného z najstarších rómskych muzikantských rodov u nás. Patria k významným nositeľom hudobného odkazu rodnej Hrochote, dodnes udržiavajúcim zemitý štýl interpretácie. Popri tradičnej hrochotskej hudbe obsahuje ich repertoár aj staré rómske piesne.

Z Krupiny zavíta do Martina rómsky folklórny súbor Romano jílo – Rómske srdce, pôsobiaci pod patronátom Centra voľného času Domček Krupina a krupinského OZ Romasam. Snaha o autenticitu tradičného hudobno – tanečného prejavu, pôsobivé kostýmy a kvalitná dramaturgia patria k významným prvkom tohto súboru. Jeho vystúpenie bude obohatené o krátke dramatické pásmo a interpretáciu halagató – „na počúvanie“ určených citlivých, pomalých, ťahavých piesní, najčastejšie v sólovom prevedení, s dramatickým, smutným, až tragickým obsahom.

Z „domácich“ tento rok na podujatí vystúpi novozaložený rómsky súbor Somnakune čhavore – Zlaté deti.

Na tradičné spôsoby nadväzujúca remeselná výroba bude tento rok prezentovaná prostredníctvom umeleckej výroby rezbárov z Vranova nad Topľou.

Názov výstavy „Podarilo sa“, napovedá, že jej cieľom je prezentácia reprezentatívnych príkladov úspešných a užitočných projektov v lokalitách s vysokým zastúpením rómskeho obyvateľstva v zlej sociálnej a ekonomickej situácii. Konkrétne príklady budú dokumentovať štyri základné oblasti, v ktorých štát, samospráva a neziskové organizácie dlhodobo pôsobia – zamestnanosť, bývanie, vzdelávanie a zdravie. Súčasťou bude aj diskusia s autorom rovnomennej publikácie, na základe ktorej výstava vznikla, Alexandrom Mušinkom.

Po celý deň bude sprístupnená expozícia Múzea kultúry Rómov na Slovensku s možnosťou prehliadky vybraných dokumentárnych filmov prezentujúcich život a kultúru Rómov.

Zaujímavou inšpiráciou môže byť prezentácia prípravy jednoduchých, no chutných tradičných jedál, spojená s ochutnávkou. Návštevníci sa budú môcť naučiť pripravovať jedlá ako marikľa, haluški – čingerda jarestar alebo pišota.

Predovšetkým pre detských návštevníkov sú pripravené súťaž v speve, tradičné detské hry, jazda na koni a tvorivé dielne, v ktorých si okrem iného budú môcť vyskúšať výrobu tzv. cigánskych tkaníc.

V kostole z Rudna sa o 13.30 hod. uskutoční rímskokatolícka sv. omša.

 

Podujatie pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v spolupráci s mestom Martin.


Podrobnosti

Adresa:Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje
Začiatok:10. 08. 2014 o 10:00
Koniec:10. 08. 2014 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:SNM-EM Múzeum slovenskej dediny
Adresa:Malá hora 2, P. O. BOX 155, 036 80 Martin
Kontaktná osoba:Milena Kiripolská, kultúrno-propagačná manažérka
E-mail:milena.kiripolska@snm.sk
Telefón:+421 43 24 54 223
Web:www.snm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK MARKOVEC RICHVALD

Durkali, klopkali na naso dzverecka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV