3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Hradné huky 2014
Hradné huky 2014

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Hradné huky 2014

05. 09. 2014
Slovenská Ľupča, Hrad slovenský Ľupča

Dátum zverejnenia: 26. 08. 2014

Po roku sa múry hradu Slovenská Ľupča opäť rozozvučia stredovekou až súčasnou gajdošskou hudbou,  v rámci  medzinárodného festivalu   „Hradné Huky 2014“ dňa 5.9.2014.  Novinkou tohto roku je pokračovanie tohto typu festivalu ďalším, „Zahraj mi gajdoško“, medzinárodným festivalom gajdošských piesní, tancov a tradícií, 6.-7. septembra 2014. Oba festivaly majú jediný cieľ a to priniesť históriu, tradície, či rôzne využitie výrazného prvku našej tradičnej hudby, gájd, ktoré sa v roku 2014 stali súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.

Počas troch festivalových dní hrad privíta rôzne typy vynikajúcich hudobníkov z viacerých krajín. Medzi najvýraznejšie osobnosti festivalu a kapely určite patrí Stefche Stojkovic a jeho band, ktorý je mimoriadne populárnou osobnosťou v Macedónsku. Pravý, dynamický, balkánsky folklór s originálnymi hudobnými nástrojmi, vrátane gájd, budú môcť záujemci počuť počas všetkých troch dní. Vynikajúci pražskí muzikanti a ich Rožmberská kapela, budú tento rok reprezentovať stredoveký repertoár s použitím gájd.

 

Originálny projekt Samaria verse band, prinesie do Slovenskej Ľupče zhudobnené šamorínske verše, ktoré budú interpretovať deviati muzikanti na scéne. Medzi nimi napríklad známy jazzový gitarista Miloš Železňák, či bývalí členovia kapely Ghymes. Nesmiernym oživením ich vystúpenia bude vynikajúci americký perkusionista Hearn Gadbois a vynikajúca tanečnica Rena Milgrom, ktorí doplnia tento originálny slovensko-maďarsko-česko-americký projekt.

V sobotu, v rámci galakoncertu, uvidia záujemci v sprievode Diabolských huslí Jána Berkyho Mrenicu ml., vynikajúcich sólistov gajdošov z rôznych regiónov Slovenska, Ľubomíra Páričku a Bačovské trio, Romana Bienika s Helenou Záhradníkov z Hričova, Ivana Pupalu z Lučenca, Pavol Kužma a jeho Goraľská muzika z Čadce, Ľudovít Cehelský z Košíc a Vnenčák Jozef z Babinej, či výnimočnú osobnosť slovenskej gajdošskej hudby, Antona Vranku. V rámci galakoncertu odznejú ešte moravské gajdošské tradície v poadní Gajdošov z Kopanic a záver galakoncertu bude patriť profesionálnemu a špičkovému telesu z Poľska, Reivers, spolu so sólistom Lindsay Davidsonom zo Škótska, ktorí budú interpretovať nádherné keltské tradície v spolupráci s dvoma vynikajúcimi tanečnicami.

Nedeľa v obedňajších hodinách bude patriť detským súborom zo Slovenskej Ľupče, Dratvárik a Drienka, vývoju maďarských gajdošských tradícií v podaní Hungarian Bagpipes Ensemble z Maďarska a finálnemu koncertu poľsko-škótskej kapele Reivers. Počas všetkých troch festivalových dní môžu návštevníci využiť prehliadky hradu Slovenská Ľupča aj s odborným výkladom. Viac informácií na www.hradnehuky.eu

Program

Piatok 05.09.2014

Nádvorie Hradu Slovenská Ľupča

17.00 hod.

Samaria verse band/SK,H/&Hearn Gadbois/USA/,Rena Milgrom/CZ/

18.10hod

Rožmberská kapela /CZ/

19.10hod

Stefche Stojkovski band /MK/

 

Sobota 06.09,2014

Nádvorie Hradu Slovenská Ľupča

17.00 hod

Samaria verse band/SK, H/ &Hearn Gadbois/USA/,Rena Milgrom/CZ/

17.30 hod

Stefche Stojkovski band /MK/

18.00 hod

Gajdoši z Kopanic/CZ/

18.30 hod

Diabolské husle Jána Berkyho Mrenicu ml. Sólisti gajdoši:Anton Vranka, Ľudovít Cehelský, Roman Bienik a Helena Záhradníková, Ivan Pupala, Ľubomír Párička a Bačovské trio, Pavol Kužma a Goroľ muzička, Vnenčák Jozef, Pavol Majerík

19.45 hod.

Reivers/Pl/ & Lindsay Davidson/UK/, step Marta Zielinska, Marta Janiczka   Kolarzowska/Pl/

 

Nedeľa 7.9.2014

Nádvorie Hradu Slovenská Ľupča

11.00 hod.

DFS Dratvárik, DFS Drienka Slovenská Ľupča /SK/

11.50 hod.

Hungarian Bagpipe Ensemble/H/

12.40 hod.

Reivers/Pl/ & Lindsay Davidson/UK/

 

5.-6.9.2014 Prehliadka Hradu Slovenská Ľupča so sprievodcom pred  koncertnou časťou

7.9.2014 Prehliadka Hradu Slovenská Ľupča so sprievodcom po  koncertnej časti                                    

Zmena programu vyhradená organizátorom-cult-E Európska kultúra, o.z.

V prípade nepriaznivého počasia sa koncerty uskutočnia v Dome kultúry Slovenská Ľupča!


Podrobnosti

Adresa:Hrad slovenský Ľupča
Začiatok:05. 09. 2014 o 00:00
Koniec:07. 09. 2014 o 00:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Jana Orlická
Adresa:Kynceľová 45, 974 01 Banská Bystrica
Kontaktná osoba:Jana Orlická
E-mail:jana2013@gmail.com
Telefón:0907 431 597
Web:www.hradnehuky.eu

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH JURAJA PECNIKA

Vrcharski primasi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV