3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Človek a príroda
Človek a príroda

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Človek a príroda

14. 09. 2014
Martin, Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch

Dátum zverejnenia: 08. 09. 2014

Vyryžujte si zrnko zlata, spoznajte potvorky z našich potokov a naučte sa podľa spevu rozoznať, čo Vám spieva za humnami. V nedeľu 14. septembra 2014 sa už desiaty raz stretneme pri poznávaní neživej a živej prírody v Múzeu slovenskej dediny. Na podujatie Človek a príroda pozýva Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa návštevníkov od 10.00 do 16.00 hod.

Neživú prírodu priblíži výučba ryžovania zlata s možnosťou získania certifikátu zlatokopeckého remesla. Popritom bude pre návštevníkov pripravená výstava a prednášky o mineráloch spojené s ich predajom.

Živá výstavka Potvory z našich potokov predstavia obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v tečúcich vodách našich potokov.

Kto to spieva za humnami? je program pre deti i dospelých s ukážkami hlasov vtákov spätých s prácou človeka na vidieku. Odznejú vtáčie spevy typické pre rôzne laznícke oblasti Slovenska. Pre deti sú pripravené doplňovačky a hádanky o vtáčikoch, pre tých najmenších i maľovanie odtlačkami prstov.

Pracovníci Správy Národného parku Veľká Fatra budú prednáškami pre záujemcov a panelovou výstavou prezentovať krásy a rozmanitosti tohto pohoria. Návštevníkom priblížia aj zvuky prírody a hlasy zvierat, pohybové a pobytové znaky zvierat a ukážkami predstavia vábenie zvierat.

Zamestnanci Národného parku Malá Fatra priblížia významné rastliny a živočíchy formou výstavy Druhy európskeho významu na Slovensku. Návštevníci na nej uvidia dermoplastické preparáty živočíchov a zábavnou formou sa dozvedia o krásach a zaujímavostiach našich deviatich národných parkov. V bloku Príroda všetkými zmyslami si môžu malí aj veľkí vyskúšať pocitovú skrinku, zvukové hrkálky, naučiť sa správne separovať s vláčikom separáčikom, vyrobiť si penaženku z Tetrapack-u či zúčastniť sa iných ekohier.

Súkromná farma z Turca bude prezentovať ekologické hospodárenie a chov pôvodného karpatského plemena koní – huculov. Deti sa budú môcť na nich aj previezť. Hlavne detských návštevníkov zaujme výstava hydiny, holubov a králikov.

Súčasťou podujatia bude tradičná výstava aktuálne rastúcich húb spojená s hubárskou poradňou a ochutnávkou hubového guláša a hubovníka.

Živú prírodu priblíži aj poradenstvo pri využití bylín, spojené s predajom liečivých bylinných zmesí a korení. Negatívne vplyvy rozširovania rastlín budú prezentované prostredníctvom poznávania inváznych rastlín.

Na svoje si prídu aj obdivovatelia sukulentov, kaktusov a exotických orchideí, ktoré predstavia súkromní pestovatelia a zároveň poradia pri ich pestovaní. Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín zabezpečí výstavu svojich pokladov. Výstava bude spojená s predajom a pestovateľskou poradňou.

Návštevníci si budú môcť zakúpiť výrobky z drôtu a dreva či prírodnú kozmetiku v podobe bylinkových mastí.

O 13.30 h. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.


Podrobnosti

Adresa:Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch
Začiatok:14. 09. 2014 o 10:00
Koniec:14. 09. 2014 o 16:00
Vstupné:áno2,50€ / 1,50€

Organizátor

Názov:SNM-EM Múzeum slovenskej dediny
Adresa:Malá hora 2, P. O. BOX 155, 036 80 Martin
Kontaktná osoba:Mgr. Andrej Bendík, PhD.
E-mail:andrej.bendik@snm.sk
Telefón:043/24 55 111
Web:www.skanzenmartin.sk, www.snm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zeleziar Kosice

Kamaratko moja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV