3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Keď sa zima opýta
Keď sa zima opýta

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Keď sa zima opýta

12. 10. 2014
Martin, Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch

Dátum zverejnenia: 03. 10. 2014

Chcete vedieť, ako si urobiť zásoby na zimu? S prácami, ktoré naši predkovia vykonávali na jeseň, Vás zoznámi podujatie Keď sa zima opýta. Jedna z najvoňavejších programových nedieľ v Múzeu slovenskej dediny sa uskutoční 12. októbra 2014 od 10.00 do 16.00 hodiny.

 

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia v martinskom skanzene členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či pučenie fazule boli bežnou zručnosťou, pretože tieto potraviny tvorili v minulosti dôležitú časť jedálneho lístka našich predkov.

 

Ak sa rozhodnete stráviť druhú októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, areálom vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov. Môžete ochutnať nielen špeciality z nich, ako napríklad zemiaky pečené v pahrebe, posúchy, podlesníky alebo lokše, ale aj jedlá z pohánky a kapusty. V jedení zemiakovej baby si dokonca budete môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Ochutnáte aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách.

 

V kováčskej vyhni si pozriete prácu kováča pri podkúvaní koňa či pri oprave kovových častí hospodárskeho náradia. Pripravené budú aj ukážky štiepania dreva, strúhania šindľa či tkania plátna a kobercov.

 

Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti môžu vyskúšať tkanie, vyrobiť si zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami.

 

Počas programu od 10.00 do 16.00 bude hrať ľudová hudba Skupinka z Martina.

 

O 13.30 h sa v kostole z Rudna bude konať r. k. sv. omša.


Podrobnosti

Adresa:Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch
Začiatok:12. 10. 2014 o 10:00
Koniec:12. 10. 2014 o 16:00
Vstupné:áno2,50€ / 1,50€

Organizátor

Názov:SNM-EM Múzeum slovenskej dediny
Adresa:Malá hora 2, P. O. BOX 155, 036 80 Martin
Kontaktná osoba:Milena Kiripolská, kultúrno-propagačná manažérka
E-mail:milena.kiripolska@snm.sk
Telefón:+421 43 24 54 223
Web:www.skanzenmartin.sk, www.snm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

VFS Torysa Presov

Piesne z Vitaza

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV