3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Čaro Vianoc v Terchovej
Čaro Vianoc v Terchovej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Čaro Vianoc v Terchovej

29. 11. 2014
Bratislava, Istropolis - Veľká sála

Dátum zverejnenia: 21. 10. 2014

Slovenská umelecká agentúra Vás srdečne pozýva na nezabudnuteľný divadelno - hudobný večer do Istropolisu (Dom odborov Trnavské mýto č. 1 Bratislava) 29.11.2014 o 19:00 hod. Predstaví sa nám  Terchovská muzika a folklórny súbor Rozsutec v programe Čaro Vianoc v Terchovej.

 

Čaro Vianoc v Terchovej

Každý rok, keď lístie opadalo zo stromov, dni sa začali krátiť a noci predlžovať, bolo to predzvesťou toho, že do dediny pomaly prichádza zima, a s ňou aj všetky radosti blížiacich sa vianočných sviatkov, ktoré podstatne menili životný rytmus ľudí. Väčšina prác sa v tom čase z polí a hospodárskych dvorov preniesla do gazdovských domovov spolu s hravosťou a veselosťou, ktorá k tomu patrila. Ľudia sa snažili všetky práce robiť spoločne a spríjemňovali si ich spievaním, rozprávaním, hrami či inými zábavami, pri ktorých často používali čarovanie a magické praktiky. Takto vznikali zvyky a obyčaje a rôzne bájky, ktoré sa dedia z generácie na generáciu a dodržiavajú sa dodnes. Príďte si vychutnať čaro zimy a vianočných sviatkov v našom pásme ,,Čaro Vianoc v Terchovej “.

Autori: Štefan Mucha a Tibor Mahút

 

Viete že Terchovská muzika je zapísaná v UNESCO? 

Vážení priaznivci a milovníci folklóru, 5. december 2013 sa významne a nenahraditeľne zapísal do pamäti a sŕdc všetkých, ktorí milujú nielen samotný folklór, no zvlášť ten terchovský. V tento deň sa Medzinárodný výbor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva rozhodol bez pripomienok zapísať terchovskú muziku do Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Ocenenie najvyššie z najvyšších sa dostalo v tejto skupine Slovensku len raz a to zapísaním fujary. Pre nás, Terchovú a samotné Slovensko je to úspech, ktorý sa len ťažko bude recidivovať. Folklórny súbor Rozsutec pôsobiaci v Žiline sa s hrdosťou hlási práve k terchovskému folklóru už len tým, že nesie názov najkrajšieho vrchu Malej Fatry. Pilotné programy, tance, piesne a hudba sú venované práve Terchovej, motívu zbojníctva, valaskej kultúre a pojmom, ktoré sa s folklórom tejto obce spájajú.

Folklórny súbor Rozsutec, ktorý vznikol v roku 1965, sa už dávnejšie zaradil medzi najvýraznejších interpretov slovenského folklóru. Svedčí o tom nielen pravidelná účasť na významných domácich i medzinárodných festivaloch, ale aj viaceré prestížne vyznamenania a ocenenia. FS Rozsutec reprezentoval Slovenskú republiku ako i mesto Žilina nielen na domácich festivaloch - Jánošíkove dni, Východná, Detva, Myjava atď., ale aj v zahraničí - v Bulharsku, v Holandsku, v Luxembursku, v Dánsku, v Belgicku, v Šanghaji , v Rakúsku, vo Švajčiarsku, vo Francúzsku, v Španielsku atď., Takmer 70-členný kolektív mladých ľudí pracuje v súčasnosti pod vedením, vedúceho súboru a choreografa Štefana Muchu a umeleckého vedúceho Tibora Mahúta. Zriaďovateľom Folklórny súbor Rozsutec je mesto Žilina, prevádzkovateľom Mestské divadlo Žilina.FS Rozsutec je reprezentantom regiónu Terchová a jej metropoly Žilina. V bohatom repertoári súboru sú zastúpené prakticky všetky významnejšie folklórne regióny Slovenska –Terchová, Kysuce, Orava - Goral, Liptov, Horehronie, Myjava, Zemplín, Šariš, Rómskej menšiny. FS Rozsutec je známy dokonalou interpretáciou spracovaného pôvodného folklórneho materiálu uvedených regiónov, ako aj vysokou technickou vyspelosťou interpretov. So súborom je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna terchovská muzika a terchovský spev a tanec. V tomto ohľade prispel FS Rozsutec výraznou mierou k rozvoju svojráznej tradície Jánošíkovho kraja. Aj zásluhou jeho dlhoročnej tvorivej činnosti si terchovská muzika udržala podobu jednej z najarchaickejších ľudových hudieb na Slovensku.Súbor je pomenovaný podľa najkrajšieho vrchu pohoria Malá Fatra. Spoločne ich spája nielen názov, ale aj vytrvalý záujem ľudí a sila autentického zážitku.


Podrobnosti

Adresa:Istropolis - Veľká sála
Začiatok:29. 11. 2014 o 19:00
Koniec:29. 11. 2014 o 22:00
Vstupné:ánoVstupenky na Ticketportal

Organizátor

Názov:Slovenská umelecká agentúra
Kontaktná osoba:Lukáš Turčina
E-mail:production@slovakartagency.com
Telefón:0948503650
Web:www.slovakartagency.com

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Karicka Druzstevna Pri Hornade

Zasvecela jasna hvezda

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV