3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Predná izba ÚĽUV Výstava Považie
Predná izba ÚĽUV Výstava Považie

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Predná izba ÚĽUV Výstava Považie

22. 11. 2014
Bratislava, Námestie SNP 12

Dátum zverejnenia: 02. 11. 2014

V Prednej izbe ÚĽUV na Námestí SNP 12 v Bratislave sa tento raz v rámci cyklu výstav mapujúcich regióny Slovenska predstaví Považie. Návštevníci od 28. 10. 2014 do 15. 2. 2015 budú môcť uvidieť vzácne artefakty z Múzea ľudovej umeleckej výroby, ale aj zakúpiť si výrobky od súčasných výrobcov z Považia.

BRATISLAVA, 27. október 2014 – Predná izba ÚĽUV je jedinečný projekt Ústredia ľudovej umeleckej výroby a Múzea ĽUV, v ktorom Múzeum predstavuje unikátne exponáty zo svojich zbierkových a dokumentačných fondov. Aktuálna výstava Považie je však iná. Na pozadí vzácnej minulosti ÚĽUV predstaví verejnosti aj súčasných ľudovoumeleckých výrobcov z Považia. „Chceme vyzdvihnúť originalitu a remeselnú zručnosť nežijúcich majstrov ako aj dôležitosť súčasných výrobcov a majstrov ľudovej umeleckej výroby. Oni sú tí, ktorí nadväzujú na tradíciu, inšpirujú sa a rozvíjajú ju ďalej pre budúce generácie“, vysvetľuje Helena Haberernová, nám. GR pre úsek starostlivosti o ĽUV.

Program

Návštevníci si tak budú môcť porovnať výrobky z drôtu od Jozefa Holánika-Bakeľa, ktorý ako prvý na svete pozdvihol drotárstvo na umenie a súčasnú výrobu jeho nasledovníka, drotárskeho majstra Juraja Šeríka. Charakteristická výšivka z Čičmian je zastúpená šatkou a zásterou zo zbierkového fondu, ale aj súčasnými výšivkami od Emílie Kováčikovej a jej dcéry Ľudmily Bušovskej. 

Okrem drotárstva a výšivky má na výstave bohaté zastúpenie rezbárstvo. Svoje drevené výrobky predstavujú bratia Peter, Ľubomír a Vincent Bandúrovci, Miloslav Jaroš a Jozef Šíma. Na porovnanie tvorby z minulosti budú vystavené práce ľudového rezbára, majstra Pavla Bavlnu z považskej obce Štiavnik, ktoré zo svojej zbierky poskytlo Múzeum ľudovej umeleckej výroby.

„Tvorcovia ľudového umenia zostávali dlho neznámi. Keď sa v 50. rokoch 20. storočia dostalo na scénu Ústredie ľudovej umeleckej výroby, anonymita sa začala vytrácať. V súčasnosti pokračuje ústredie vo vytýčenej ceste, kde jednou z úloh je dohliadať na umeleckú výrobu a výrobcov“, hovorí kurátorka výstavy Ivana Tinesová. 

Vystavované výrobky od súčasných výrobcov sú voľné k predaju.

Zastavte sa od 22. 11. 2014 do 15. 1. 2015 vo výstavno-predajnom priestore Predná izba na Námestí SNP 12 v Bratislave.

Dotknite sa krásy a zručnosti z Považia!

 


Podrobnosti

Adresa:Námestie SNP 12
Začiatok:22. 11. 2014 o 09:00
Koniec:15. 01. 2015 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Adresa:Ústredie ľudovej umeleckej výroby Obchodná 64, 816 11 Bratislava
Kontaktná osoba:Jana Melicherčíková Vedúca oddelenia marketingu a PR
E-mail:melichercikova@uluv.sk
Telefón:tel: +421 908 767 709
Web:www.uluv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JAN BERKY MRENICA

Ked som isiel pole

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV