3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Veľká noc v ÚĽUVe
Veľká noc v ÚĽUVe

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Veľká noc v ÚĽUVe

23. 03. 2015
Bratislava, Dvor remesiel ÚĽUV, Obchodná 64

Dátum zverejnenia: 20. 03. 2015

V pondelok a utorok sa priestory ÚĽUV na Obchodnej ulici premenia na Dvor remesiel, kde si verejnosť bude môcť jednotlivé remeslá nielen pozrieť, ale aj vyskúšať. Skúsení majstri predvedú výzdobu kraslíc, pletenie korbáčov alebo napríklad aj zdobenie medovníkov s veľkonočnou tematikou.

„Ústredie ľudovej umeleckej výroby oslavuje tento rok už 70 rokov svojej existencie. Potreba odovzdávať tradíciu do rúk novej generácie sa nám v tejto súvislosti javí silnejšia ako kedykoľvek predtým.“ vysvetľuje generálna riaditeľka ÚĽUV, Mgr. Dana Kľučárová PhD..

Ľudoví remeselníci predvedú výrobu tradičných symbolov a priblížia deťom i dospelým tradíciu Veľkej noci na Slovensku. Kraslice ako symbol príchodu jari a znovuzrodenia života sú pre východoeurópsky región ústredným veľkonočným motívom. Výrobu pestrofarebných veľkonočných vajíčok oblepovaných bavlnkou ukáže pani Viera Slezáková, zdobenie drôtom predvedie pani Anna Valterová a slamou ich zas bude okrášľovať pani Ľubov Viazanková. Zaujať môže aj menej známa technika zdobenia močiarnou trávou - sitinou, ktorú predvedie pani Zdenka Jurkovičová.

Kým dievčence chystali vajíčka, chlapci plietli pod vŕbou korbáče, ktoré sú ďalšou typickou témou Veľkej noci. Dnes sa už touto zručnosťou môže pochváliť len málokto a práve preto pán Ján Petruška naučí záujemcov ako si vyrobiť vlastný korbáč. Komu zvýši čas, ten si môže vyrobiť vŕbovú píšťalku s pánom Ľubošom Strakom, majstrom ľudovej umeleckej výroby, ktorý sa špecializuje najmä na ľudové hudobné nástroje. Malí aj veľkí sa v ÚĽUV-e môžu ďalej podučiť zdobeniu medovníkov u pani Mariany Kočišíkovej, ako aj mnoho ďalšieho.

Sprievodný program zahŕňa napríklad maľovanie MegaKraslice, či prehliadku dokumentárnych filmov s veľkonočnou tematikou.


Podrobnosti

Adresa:Dvor remesiel ÚĽUV, Obchodná 64
Začiatok:23. 03. 2015 o 13:00
Koniec:24. 03. 2015 o 18:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:ÚĽUV
Adresa:Obchodná 64, 816 11 Bratislava
Kontaktná osoba:Nina Turčanová, Referentka marketingu a PR
E-mail:turcanova@uluv.sk
Telefón:0908 767 722
Web:www.uluv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Hanka Servicka

Hej, šuhajovo meno. Vešelo še dzifče

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV