3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Dnes tovariš, zajtra majster
Dnes tovariš, zajtra majster

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Dnes tovariš, zajtra majster

14. 06. 2015
Martin, v Múzeu slovenskej dediny

Dátum zverejnenia: 10. 06. 2015

Objavte zabudnuté remeslá so šikovnými „tovarišmi“ – študentmi stredných škôl. Svoje majstrovstvo Vám predvedú na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny v nedeľu 14. júna 2015.

Študenti stredných škôl v úlohe „tovarišov“ zoznámia počas programu od 10.00 do 16.00 hod. návštevníkov s tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. Ukážkami svojich prác sa predstavia študenti zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice a Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Návštevníci budú mať možnosť získať informácie aj o študijných odboroch a zameraniach prezentovaných škôl. 

Program

Program bude prebiehať ako tvorivá dielňa, ktorú budú viesť študenti. V nej si budete môcť vyskúšať zaujímavé, mnohokrát už zabudnuté textilné techniky – napríklad tkanie na krosnách, na forme či na ráme, tlač na textil ručnými formami, maľbu na textil, zhotovenie drevených hračiek i maňušiek na bábkové divadlo. Pripravený bude aj „šliapací“ šijací stroj, na ktorom si vďaka „nožnému pohonu“ budete môcť ušiť napríklad jednoduché vrecúško.

Pripravené budú aj ukážky umeleckého a remeselného spracovania kovov, ostrenie nožov na ručnom kamennom „brúse“, mokré i suché plstenie ovčej vlny alebo ukážky paličkovania.

Návštevníci si budú môcť vyskúšať tanečné kroky v Škole ľudového tanca spolu s detským folklórnym súborom Turiec z Martina. Deň bude spríjemňovať i ľudová hudba Skupinka z Martina.

O 13.30 hod. sa bude konať rímskokatolícka svätá omša v kostole z Rudna.

Program je súčasťou Turčianskych slávností folklóru (organizovaných Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine), ktorých hlavný program sa uskutoční v Múzeu slovenskej dediny 21. júna 2015.


Podrobnosti

Adresa:v Múzeu slovenskej dediny
Začiatok:14. 06. 2015 o 10:00
Koniec:14. 06. 2015 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Kontaktná osoba:Ing. Jaroslava Ďurdíková
E-mail:jaroslava.durdikova@snm.sk
Telefón:043/24 58 111

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FSk Kecera Jakubany

Oj, mamičko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV