3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Dnes tovariš, zajtra majster
Dnes tovariš, zajtra majster

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Dnes tovariš, zajtra majster

14. 06. 2015
Martin, v Múzeu slovenskej dediny

Dátum zverejnenia: 10. 06. 2015

Objavte zabudnuté remeslá so šikovnými „tovarišmi“ – študentmi stredných škôl. Svoje majstrovstvo Vám predvedú na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny v nedeľu 14. júna 2015.

Študenti stredných škôl v úlohe „tovarišov“ zoznámia počas programu od 10.00 do 16.00 hod. návštevníkov s tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. Ukážkami svojich prác sa predstavia študenti zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Pedagogickej a sociálnej akadémie Turčianske Teplice a Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Návštevníci budú mať možnosť získať informácie aj o študijných odboroch a zameraniach prezentovaných škôl. 

Program

Program bude prebiehať ako tvorivá dielňa, ktorú budú viesť študenti. V nej si budete môcť vyskúšať zaujímavé, mnohokrát už zabudnuté textilné techniky – napríklad tkanie na krosnách, na forme či na ráme, tlač na textil ručnými formami, maľbu na textil, zhotovenie drevených hračiek i maňušiek na bábkové divadlo. Pripravený bude aj „šliapací“ šijací stroj, na ktorom si vďaka „nožnému pohonu“ budete môcť ušiť napríklad jednoduché vrecúško.

Pripravené budú aj ukážky umeleckého a remeselného spracovania kovov, ostrenie nožov na ručnom kamennom „brúse“, mokré i suché plstenie ovčej vlny alebo ukážky paličkovania.

Návštevníci si budú môcť vyskúšať tanečné kroky v Škole ľudového tanca spolu s detským folklórnym súborom Turiec z Martina. Deň bude spríjemňovať i ľudová hudba Skupinka z Martina.

O 13.30 hod. sa bude konať rímskokatolícka svätá omša v kostole z Rudna.

Program je súčasťou Turčianskych slávností folklóru (organizovaných Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine), ktorých hlavný program sa uskutoční v Múzeu slovenskej dediny 21. júna 2015.


Podrobnosti

Adresa:v Múzeu slovenskej dediny
Začiatok:14. 06. 2015 o 10:00
Koniec:14. 06. 2015 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Kontaktná osoba:Ing. Jaroslava Ďurdíková
E-mail:jaroslava.durdikova@snm.sk
Telefón:043/24 58 111

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ľudová hudba Čsl. rozhlasu

Čardáše z Čajkova

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV