3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Východná 2015
Východná 2015

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Východná 2015

02. 07. 2015
Východná, amfiteáter, Obec Východná

Dátum zverejnenia: 02. 06. 2015

Pozývame vás na 61. ročník Folklórneho festivalu "Východná 2015", ktorý sa uskutoční v dňoch 2.-5. júla 2015 v obci Východná.

 

Najväčší folklórny festival na Slovensku otvorí tento rok úspešný muzikál Tisícročná včela. Návštevníci Folklórneho festivalu Východná tak 2. júla zažijú jeho premiéru na otvorenej scéne. Celkovo sa na 61. ročníku festivalu, ktorý potrvá do 5. júla, predstaví viac ako 2 000 účinkujúcich: domáce folklórne súbory a skupiny, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólisti, špičkové zahraničné súbory z Argentíny, Turecka, Srbska a Estónska, ako aj víťazi celoštátnych súťažných prehliadok. 

 Organizátori tohtoročného folklórneho festivalu Východná a autori pripravili viac ako 50 programov na veľkej a malej scéne amfiteátra, sprievodné programy - výstavy, ochutnávky tradičnej kuchyne, prezentáciu salašníctva a ovčiarskych prác, tanečné domy, v spolupráci s ÚĽUV-om obľúbený jarmok remesiel a školu remesiel. Novinkou tohto ročníka je Etnodom s projekciami krátkych dokumentárnych filmov s etnologickou tematikou, prednáškami a moderovanými diskusiami.
   Pre najmenších návštevníkov sú pripravené zábavné hry, maľovanie, čítanie ľudových rozprávok či školička tanca v obľúbenom detskom Košiariku.
   Návštevníci si budú môcť zaspomínať aj na významné osobnosti, okrem iných na filmového a televízneho režiséra, herca, tanečníka, choreografa a režiséra SĽUK-u Martina Ťapáka.
   Ešte pred predstavením muzikálu Tisícročná včela sa záujemcovia môžu osobne stretnúť aj s autorom jeho knižnej predlohy, spisovateľom Petrom Jarošom, ktorý sa zúčastní na autogramiáde nového vydania svojej kultovej knihy. Hudbu k muzikálu, ktoré naštudovalo nitrianske Divadlo Andreja Bagara, zložil Vašo Patejdl, texty piesní napísal Kamil Peteraj.

Program

ŠTVRTOK 2. 7. 2015

Veľká scéna

AUTOGRAMIÁDA PETRA JAROŠA
19:00
Osobné stretnutie s autorom románu Tisícročná včela priamo v areáli východnianskeho amfiteátra s možnosťou získať podpis do nového vydania knihy.

 

TISÍCROČNÁ VČELA
20:00                 
Úspešný muzikál nitrianskeho Divadla Andreja Bagara podľa predlohy Petra Jaroša.
Libreto a réžia: Martin Kákoš. Hudba: Vašom Patejdl. Texty: Kamil Peteraj. Choreografia: Jaroslav Moravčík.

 

PIATOK 3. 7. 2015

Gastrocentrum

PRI MUZIKE
16:00 – 17:00
Vyhrávanie ľudových hudieb z rôznych regiónov Slovenska.
Pripravil: Michal Noga


TANEČNÝ DOM – S VALAŠKOU AJ BEZ 
17:00 – 18:00 
Čardáš a Do vysoka z Čierneho Balogu.
Pripravili: Alfred Lincke a Martina Kupcová 


PRI MUZIKE
18:00 – 18:30
Vyhrávanie ľudových hudieb z rôznych regiónov Slovenska.
Pripravil: Michal Noga


TANEČNÁ ZÁBAVA
23:30 – 01:30
Pripravili: Mariana Svoreňová a Michal Noga

 

Malá scéna

NA PRIEDOMÍ
18:00 – 19:00
Spievanie a rozprávanie o tom, ako to kedysi vyzeralo na priedomí.
Účinkujú: FSk Dobrona z Dobrej Nivy, FSk Brezinky z Polomky, ŽSS Vranky z Nitry, Juraj Matiaš a Mária Kropáčová z Plachtiniec, Ján Ďurov z Veľkého Krtíša, Anna Noskovičová z Dobrej Nivy a iní
Pripravila: Andrea Jágerová


VŠETEČNÍCI
22:45 – 23:30
Netradičný pohľad na tradičné – plné  humoru, paródie, vtipu a zveličenia.
Pripravil: kolektív Všetečníkov

 

Veľká scéna

DUŠA GORALSKÝCH PREDKOV
19:30 – 20:40  
Program s podporou Žilinského samosprávneho kraja predstaví tanečný a hudobný folklór Liptova a Oravy.
Pripravila: Miroslava Palanová


OTVÁRACÍ CEREMONIÁL
20:40 – 21:00
Oficiálne otvorenie  61. ročníka Folklórneho festivalu Východná 2015.
Pripravil: Roman Malatinec


MEDZI NEBOM A ZEMOU
21:00 – 22:30
Scénická prezentácia významného slovenského choreografa, reformátora a pedagóga Ing. Vladimíra Urbana. 
Účinkujú: FS Železiar z Košíc a sólisti
Pripravila: Valéria Schulcz a kol.

 

Humno

DRUŽINA
23:00 – 23:45 
Koncert world music v podaní banskobystrickej etnobeatovej skupiny, ktorá hrá hudobný  folklór „trochu inak“.

 

SOBOTA 4. 7. 2015

 

Humno

 

NA SALAŠI
10:00 – 10:45
Rozprávanie baču Čalamachu o práci i zábave na salaši.
Pripravil: Ľubomír Tatarka

 

ŠKOLIČKA TANCA
11:00 – 11:45
Škola tanca pre deti.
Pripravila: Andrea Pitoňáková

 

TANEČNÝ DOM – VLACHIKO
12:00 – 12:45
Olašské tance z Kendíc a Petrovian.
Pripravili: Peter Vajda a Libuša Bachratá

 

TANEČNÝ DOM – ZO ZEMPLÍNA
13:15 – 14:00 
Neznáme od neznámych.
Čardáš zo Zemplína.
Pripravili: Alfred Lincke a Martina Kupcová

 

TANEČNÝ DOM – HOREHRONSKÉ
14:30 – 15:15
Čardáš z Vernára.
Pripravili: Vladimír Michalko a Martina Kupcová

 

ARGENTÍNSKY TANEČNÝ DOM
15:45 – 16:30
Argentínske ľudové tance.
Pripravili: tanečníci súboru Abriendo Surcos z mesta Rio Cuarto

 

TURECKÝ TANEČNÝ DOM
17:00 – 17:45 
Turecké ľudové tance.
Pripravili: tanečníci súboru Hacettepe z Ankary

 

MARTIN ŤAPÁK – POHĽAD DO ŽIVOTA A DIELA
18:30 – 19:30
Scénická prezentácia života významného slovenského filmového a televízneho režiséra, tanečníka, choreografa a režiséra SĽUK-u Martina Ťapáka.     
Účinkujú: rodina Janoštinovcov zo Zuberca, FS Skorušina z Lieska, MSS Vernár.
Pripravil: Vladimír Kyseľ

 

NEW FOLK ORCHESTRA
23:45 – 00:30
Koncert world music kapely

 

Evanjelický kostol

 

VIENOK
10:30 – 11:15 
Hudobno-spevácky program o symbolike venca, kruhu ako kolobehu života. Účinkujú: ĽH Ondreja Hlaváča z Gemera, SS FS železničiarov Marína zo Zvolena, ŽSS Vranky z Nitry, Zuzana a Ján Puškášovci z Gemerskej Polomy 
Pripravila: Jana Zákopčanová

 

Ohnisko

TRADIČNÁ KUCHYŇA Z KLENOVCA
10:00 – 17:00 
FS Vepor z Klenovca ponúka regionálne tradičné jedlá.
Pripravila: Katarína Brnková

 

Etnodom

Pripravila Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre

 

ETNOLÓG V TERÉNE – PROJEKT LIPTOVSKÁ TEPLIČKA 
10:00 – 12:00 
Predstavenie práce etnológov na príklade Projektu Liptovská Teplička. 
Pripravili: Zuzana Beňušková, Margita Jágerová

 

FILMOVÉ PROJEKCIE ING. JÁNA KUSKU, NICOLAUSFILM
12:00 – 13:00
15:00 – 17:00 
Projekcie krátkych dokumentárnych filmov s etnologickou problematikou.

 

FOLKLÓRNE POZDRAVY
13:00 – 15:00
Moderovaná diskusia s významným etnochoreológom PhDr. Stanislavom Dúžekom, CSc.
Moderuje: Bernard Garaj

 

Košiarik

HRY A ZÁBAVKY
10:45 – 11:30
15:15 – 16:00
Súťaže pre malých aj veľkých, inšpirované ľudovými tradíciami.

 

V MAĽOVANOM DOMČEKU
12:00 – 13:00
14:00 – 14:45
Maľovanie tradičných ornamentov na telo i oblečenie, maľovanie perníkovej chalúpky.

 

Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
13:00 – 14:00
Čítanie ľudových rozprávok.

 

Gastrocentrum

TALENTY
10:45 – 11:45 
13:00 – 14:00
Prezentácia nadaných folklórnych kolektívov a sólistov, ktorí chcú svoje schopnosti ukázať divákom vo Východnej.
Pripravila: Barbora Volochová

 

PRI MUZIKE
12:00 – 12:45
14:15 – 15:00
16:30 – 17:15
Vyhrávanie ľudových hudieb z rôznych regiónov Slovenska.
Pripravil: Michal Noga

 

TANEČNÝ DOM – HUCULSKÉ HOLÚBKY
15:30 – 16:15
Tance huculka a holubky z obcí Nyžne Selyšče a Velykyj - Klučiv.
Pripravili: Štefan Štec a Dušana Nuošková

 

TANEČNÁ ZÁBAVA 
22:45 – 01:45
Pripravili: Mariana Svoreňová a Michal Noga

 

Cintorín

PIETNA SPOMIENKA NA ZOSNULÝCH FOLKLORISTOV
12:00
Pripravil: Jozef Burič

 

Malá scéna

TALENTY
12:00 – 13:00 
Prezentácia nadaných folklórnych kolektívov a sólistov, ktorí chcú svoje schopnosti ukázať divákom vo Východnej.
Pripravila: Barbora Volochová

 

Z NAJLEPŠÍCH
13:15 – 14:00
Vystúpenia laureátov celoštátnych súťaží a prehliadok v oblasti folklóru. 
Pripravili: Peter a Štefan Kocákovci

 

HORE ULICOU
14:00 – 15:15 
Sprievod obcou Východná a krátka prezentácia všetkých účinkujúcich.
Pripravila: Ľubica Mešková

 

K PRAMEŇOM
15:30 – 16:15 
V Siatine – východnianske zvyky, spevy a tance počas letného slnovratu.
Účinkujú: FSk Kriváň a ĽH Stanislava Šimunku z Východnej

Polomská svadba – svadobné zvyky z Gemerskej Polomy.
Účinkujú: FSk Dolina z Gemerskej Polomy a ĽH Ondreja Hlaváča z Gočova 
Pripravili: Viera Tekelová a Vladimír Vnenčák

 

NA PRIEDOMÍ
16:30 – 17:15 
Spievanie a rozprávanie o tom, ako to kedysi vyzeralo na priedomí.
Účinkujú: DFSk Dobrona z Dobrej Nivy, DFSk Brezinky z Polomky, ŽSS Vranky z Nitry, Juraj Matiaš a Mária Kropáčová z Plachtiniec, Ján Ďurov z Veľkého Krtíša, Anna Noskovičová z Dobrej Nivy a iní
Pripravila: Andrea Jágerová

 

URODENÔ 
17:30 – 18:15 
Predstavenie ocenených folklórnych súborov z minuloročnej prehliadky choreografií v Liptovskom Mikuláši. 
Účinkujú: FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Vagonár z Popradu a FS Považan z Považskej Bystrice
Pripravila: Michaela Košová

 

KYSUCKÁ MUZIKA
23:00 – 23:45
Koncert kapely žánru folk-rock, fusion, či world-music, ktorá spája prvky tradičnej kysuckej ľudovej hudby s modernými hudobnými postupmi.

 

Veľká scéna

POZDRAV Z HRONA 
18:45 – 19:15
Pozdrav Horehroncov oslavujúcich 50. výročie Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe.
Účinkujú: FSk Heľpan z Heľpy, FS Urpín z Banskej Bystrice, FSk Telgárt z Telgártu, Margetky zo Šumiaca a FSk Brezinky z Polomky
Pripravila: Tatiana Salajová

 

POZDRAV SPOD POĽANY
19:15 – 19:45
Z uvítacieho programu Svadba na Detve, uvedeného v rámci 50. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou.
Účinkujú: FS Podpoľanec, FS Detva a FSk Detvani z Detvy
Pripravil: Jozef Kulišiak

 

Z INÉHO SVETA
20:00 – 21:15 
Program zahraničných súborov. 
Účinkujú: Abriendo Surcos – Rio Cuarto, Argentína; súbor Koidupuna – Tallin, Estónsko; KUD Stanko Paunović – Pančevo, Srbsko; súbor Hacettepe – Ankara, Turecko
Pripravili: Zuzana Drugová a Michal Druga

 

SLOVENSKO – RODNÁ ZEM 
21:30 – 23:00
Scénický program, ktorý zobrazuje pestrosť a rozmanitosť v hudobnom i tanečnom folklóre a ktorý je inšpirovaný filmami Neďaleko do neba a Rodná zem, so spomienkou na významnú osobnosť – režiséra, choreografa, tanečníka, herca Martina Ťapáka.
Účinkujú: FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Skorušina z Lieska, FS Terchovec z Terchovej, FS Podpoľanec z Detvy, FS Technik z Bratislavy, FS Raslavičan z Raslavíc, ŽSS Trnki z Banskej Bystrice, MSS Vernár z Vernára, ĽH Janštovci z Brezovej pod Bradlom, Peter Hrabovský z Banskej Bystrice a Martina Takácsová z Košíc, Mikuláš Szabo z Veľkej Idy a Marek Ťapák
Pripravili: Ľubica Mešková a Roman Malatinec

 

NEDEĽA 5. 7. 2015

 

 

Evanjelický kostol

EVANJELICKÉ SLUŽBY BOŽIE
08:30 – 09:30

Rímskokatolícky kostol

SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA 
09:30 – 10:45

 

Humno

NA SALAŠI
10:00 – 10:45
Rozprávanie baču Čalamachu o práci i zábave na salaši.
Pripravil: Ľubomír Tatarka


ŠKOLIČKA TANCA
11:00 – 11:45
Škola tanca pre deti. 
Pripravila: Andrea Pitoňáková


TANEČNÝ DOM – NIE JE POLKA AKO POLKA
12:00 – 12:45
Šarišské polky z obcí Šemetkovce, Raslavice a Hertník.
Pripravili: Vladimír Michalko, Katarína Zagibová, Peter Vajda, Kristína Koniarová, Štefan Štec, Dušana Nuošková

 

Gastrocentum

PRI MUZIKE
10:00 – 11:30 
Vyhrávanie ľudových hudieb z rôznych regiónov Slovenska.
Pripravil: Michal Noga

 

TALENTY
11:45 – 12:45
Prezentácia nadaných folklórnych kolektívov a sólistov, ktorí chcú svoje schopnosti ukázať divákom vo Východnej.
Pripravila: Barbora Volochová

 

Ohnisko

TRADIČNÁ KUCHYŇA Z PIEŠŤAN
10:00 – 14:00
FS Žito z Piešťan predstaví regionálne tradičné jedlá.

 

Etnodom

Pripravila Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre

 

K AKTUÁLNYM OTÁZKAM SCÉNICKÉHO FOLKLORIZMU
10:00 – 12:00
Moderovaná diskusia, zameraná na aktuálne otázky scénickej prezentácie hudobného a tanečného folklóru.
Moderuje: Jana Ambrózová 


FILMOVÉ PROJEKCIE ING. JÁNA KUSKU, NICOLAUSFILM
12:00 – 14:00
Projekcie krátkych dokumentárnych filmov s etnologickou problematikou.
Pripravila: Zuzana Beňušková

 

Košiarik

HRY A ZÁBAVKY
10:00 – 11:00
13:15 – 14:00
Súťaže pre malých aj veľkých, inšpirované ľudovými tradíciami.


V MAĽOVANOM DOMČEKU
11:00 – 12:00
Maľovanie tradičných ornamentov na telo i oblečenie, maľovanie perníkovej chalúpky.

 

Malá scéna

TALENTY
10:00 – 11:00
Prezentácia nadaných folklórnych kolektívov a sólistov, ktorí chcú svoje schopnosti ukázať divákom vo Východnej.
Scenár a réžia: Barbora Volochová


Z NAJLEPŠÍCH

11:00 – 11:45
Vystúpenia laureátov celoštátnych súťaží a prehliadok v oblasti folklóru. 
Pripravili: Peter a Štefan Kocákovci


DOBRE SME TO VYHÚTALI?
12:00 – 13:15
Program detských folklórnych súborov, zostavený z nápaditých a hravých choreografií ušitých deťom presne na mieru podľa veku, záujmu, regiónu. 
Účinkujú: DFS Vienok z Bratislavy, DFS Matičiarik z Banskej Bystrice, DFS Zemplínik z Michaloviec, DFS Magdalénka z Modry.
Pripravila: Dana Blahová

 

Veľká scéna

Z INÉHO SVETA
13:45 – 14:30 
Program zahraničných súborov.
Účinkujú: Abriendo Surcos – Rio Cuarto, Argentína; súbor Koidupuna – Tallin, Estónsko; KUD Stanko Paunović – Pančevo, Srbsko; súbor Hacettepe – Ankara, Turecko
Pripravili: Zuzana Drugová a Michal Druga

 

BOHATSTVO KRÁSY 
14:30 – 16:00
Galaprogram 61. ročníka Folklórneho festivalu Východná.
Účinkujú: FSk Kriváň z Východnej, FS Technik z Bratislavy, FS Podpoľanec z Detvy, FS Partia z Bratislavy, FSk Raslavičan z Raslavíc, FSk Kýčera z Čierneho Balogu, FSk Dolina z Gemerskej Polomy, ŽSS Trnki z Banskej Bystrice, FS Skorušina z Lieska, ŽSS Poľana z Jarabiny, Trombitáši Štefánikovci, Mária Brdárska-Janoška z Rejdovej
Pripravil: Martin Urban

 

 

 

Sprievodné programy - areál amfiteátra

KOLIBA 
Prezentácia salašníctva a ovčiarskych prác, spojená s ochutnávkou ovčieho syra a bryndze.


ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL 
piatok 16:00 – 20:00
sobota 09:30 – 20:00
nedeľa 09:30 – 17:00


ŠKOLA REMESIEL S ÚĽUV-OM 
sobota 09:30 – 17:30 
nedeľa 09:30 – 15:00

 

Sprievodné programy - areál obce

VÝCHODNIANSKA IZBA

 


Podrobnosti

Adresa:amfiteáter, Obec Východná
Začiatok:02. 07. 2015 o 18:00
Koniec:05. 07. 2015 o 17:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Národné osvetové centrum
Adresa:Nám. SNP 12, 812 34 Bratislava
Kontaktná osoba:http://www.festivalvychodna.sk/sk/kontakty
E-mail:vychodna2015@gmail.com
Web:www.nocka.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Lucnice

Bodaj by vas vy mladenci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV