3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Osvetársky dvor na Koliesku
Osvetársky dvor na Koliesku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Osvetársky dvor na Koliesku

31. 07. 2015
Kokava nad Rimavicou, Kokava nad Rimavicou - dvor za synagógou

Dátum zverejnenia: 30. 06. 2015

Pozývame milovníkov tradícií na Osvetársky dvor! Na 25. ročníku festivalu ľudovej kultúry a stretnutia mladých folkloristov KOLIESKO, Novohradské osvetové stredisko v Lučenci opäť otvára už IV. Osvetársky dvor a opäť za synagógou. Čo sme pripravili? Diškurovaťi sa bude. Najskôr si pripomenieme výročia troch velikánov z Kokavy.

Tým prvým bude Juraj Kubinec, veď 19. mája uplynulo už 125 rokov od  jeho narodenia. Nielen v rokoch okrúhlych výročí, ale každoročne by sme, na nestora slovenských fujaristov a zakladateľa prvého  fujarového tria na Slovensku, nemali zabúdať. Ďalšou osobnosťou bude  Ondrej Radič, primáš ľudovej hudby a jeho deväťdesiatka, ktorej sa 3. mája nedožil,  je určite dôvodom na spomínanie. Veď práve on, ako posledný primáš z Radičovského rodu hrával aj Paľovú najobľúbenejšiu Vrchársku náladu.

A do tretice, a opäť v máji, šestnásteho by tiež deväťdesiatku oslávil nenahraditeľný, vzácny človek, pán  Štefan Repčok. Ponúkneme druhé vydanie jeho dvoch výnimočných kníh, bude sa z nich dokonca  čítať v kokavskom nárečí. V piatok 31.7.2015 pokračujeme spomienkami na folkloristu Paľa Bútora, teraz sa bude spomínať na  neho najmä ako výborného tanečníka, čo vyplýva aj z názvu projektu „Dvor Paľa Bútora – tanečníka“. Môžete sa tešiť na  viacerých vzácnych hostí, folklórne súbory- DFS Kokavan, FS Rovina a FSk Rovina z Dlhého Klčova, Bezanka a vrcholom bude Paľova „Vyhadzovaná“, ktorú zatancujú dva tanečné páry v spolupráci s US Lúčnica. A nezabudli sme ani na suvenír, potom jedno prekvapenie, okoštovať sa bude dať aj živánka a baraní guláš. Tým všetkým vás bude v piatok sprevádzať neopakovateľný moderátor Jano Jankov. V sobotu 1.8. predstavíme ďalšiu časť kokavského kroja. Dlho sme hútali, že čo by to malo byť. Keď je už to výročie Kolieska, tak by to malo byť dáko inak. A takto sme to vymysleli:  Koliesko pod sukňou sa to bude volati. Ešte smo ani poriadne nezačali. A už bou každej vyzvedav, že čó pod tó sukňó talou bude a kodi. Sukňa s bľachom, pendeľ a spodnica, ukážky remeselníčky z Detvy, Dany Langhofferovej. Potom maľovanky..., ale všetko neprezradíme, každý musí prísť osobne. Okrem kroja v sobotu nebude chýbať ďalšia gastronomická špecialita. Tradičné ľudové jedlo – rezance na pätorako -  pripraví Obec Cinobaňa.  Uvidíte ako sa vaľká cesto a skúsite ako chutia pravé domáce rezance,  teda makové, grísové, orechové, lekvárové a tvarohové. V sobotu bude celý program moderovať obľúbený Lukáš Pelč.


Podrobnosti

Adresa:Kokava nad Rimavicou - dvor za synagógou
Začiatok:31. 07. 2015 o 18:00
Koniec:01. 08. 2015 o 17:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Novohradské osvetové stredisko Lučenec
Adresa:J. Kármána 2, 984 01 Lučenec
Kontaktná osoba:Michal Abelovský
E-mail:abelovsky@noslc.sk
Telefón:047/4512703
Web:www.noslc.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Hrončekovci

Prečo ste ma za vojačka vzali-Kedyže to žitko vzíde

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV