3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Osvetársky dvor na Koliesku
Osvetársky dvor na Koliesku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Osvetársky dvor na Koliesku

31. 07. 2015
Kokava nad Rimavicou, Kokava nad Rimavicou - dvor za synagógou

Dátum zverejnenia: 30. 06. 2015

Pozývame milovníkov tradícií na Osvetársky dvor! Na 25. ročníku festivalu ľudovej kultúry a stretnutia mladých folkloristov KOLIESKO, Novohradské osvetové stredisko v Lučenci opäť otvára už IV. Osvetársky dvor a opäť za synagógou. Čo sme pripravili? Diškurovaťi sa bude. Najskôr si pripomenieme výročia troch velikánov z Kokavy.

Tým prvým bude Juraj Kubinec, veď 19. mája uplynulo už 125 rokov od  jeho narodenia. Nielen v rokoch okrúhlych výročí, ale každoročne by sme, na nestora slovenských fujaristov a zakladateľa prvého  fujarového tria na Slovensku, nemali zabúdať. Ďalšou osobnosťou bude  Ondrej Radič, primáš ľudovej hudby a jeho deväťdesiatka, ktorej sa 3. mája nedožil,  je určite dôvodom na spomínanie. Veď práve on, ako posledný primáš z Radičovského rodu hrával aj Paľovú najobľúbenejšiu Vrchársku náladu.

A do tretice, a opäť v máji, šestnásteho by tiež deväťdesiatku oslávil nenahraditeľný, vzácny človek, pán  Štefan Repčok. Ponúkneme druhé vydanie jeho dvoch výnimočných kníh, bude sa z nich dokonca  čítať v kokavskom nárečí. V piatok 31.7.2015 pokračujeme spomienkami na folkloristu Paľa Bútora, teraz sa bude spomínať na  neho najmä ako výborného tanečníka, čo vyplýva aj z názvu projektu „Dvor Paľa Bútora – tanečníka“. Môžete sa tešiť na  viacerých vzácnych hostí, folklórne súbory- DFS Kokavan, FS Rovina a FSk Rovina z Dlhého Klčova, Bezanka a vrcholom bude Paľova „Vyhadzovaná“, ktorú zatancujú dva tanečné páry v spolupráci s US Lúčnica. A nezabudli sme ani na suvenír, potom jedno prekvapenie, okoštovať sa bude dať aj živánka a baraní guláš. Tým všetkým vás bude v piatok sprevádzať neopakovateľný moderátor Jano Jankov. V sobotu 1.8. predstavíme ďalšiu časť kokavského kroja. Dlho sme hútali, že čo by to malo byť. Keď je už to výročie Kolieska, tak by to malo byť dáko inak. A takto sme to vymysleli:  Koliesko pod sukňou sa to bude volati. Ešte smo ani poriadne nezačali. A už bou každej vyzvedav, že čó pod tó sukňó talou bude a kodi. Sukňa s bľachom, pendeľ a spodnica, ukážky remeselníčky z Detvy, Dany Langhofferovej. Potom maľovanky..., ale všetko neprezradíme, každý musí prísť osobne. Okrem kroja v sobotu nebude chýbať ďalšia gastronomická špecialita. Tradičné ľudové jedlo – rezance na pätorako -  pripraví Obec Cinobaňa.  Uvidíte ako sa vaľká cesto a skúsite ako chutia pravé domáce rezance,  teda makové, grísové, orechové, lekvárové a tvarohové. V sobotu bude celý program moderovať obľúbený Lukáš Pelč.


Podrobnosti

Adresa:Kokava nad Rimavicou - dvor za synagógou
Začiatok:31. 07. 2015 o 18:00
Koniec:01. 08. 2015 o 17:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Novohradské osvetové stredisko Lučenec
Adresa:J. Kármána 2, 984 01 Lučenec
Kontaktná osoba:Michal Abelovský
E-mail:abelovsky@noslc.sk
Telefón:047/4512703
Web:www.noslc.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Partizan Slovenska Lupca

Gemerské spevy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV