3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Roztratené zrnká
Roztratené zrnká

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Roztratené zrnká

26. 06. 2015
Klenovec, Kultúrny dom

Dátum zverejnenia: 20. 06. 2015

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote vás pozýva na komorný program "Roztratené zrnká", ktorý sa koná v piatok 26. júna 2015 o 19:00 hod. v Kultúrnom dome v Klenovci.

 

Tím roztratených zrniek sa snaží pod záštitou Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote odkrývať poklady gemersko-malohontských dediniek a tak prezentovať verejnosti kultúrnu jedinečnosť regiónu Gemera - Malohontu. Gemersko-malohontská dedina žila po stáročia svojím vlastným životom, rozvíjala sa, ale zároveň zachovávala a odovzdávala kultúrne hodnoty z pokolenia na pokolenie.

O to sa snaží aj zanietený tím roztratených zrniek, ktorý sa už 6.-ty rok potuluje po gemersko-malohontských dedinách, hľadá ľudí ochotných pustiť ich do svojho súkromia, podeliť sa so svojimi spomienkami, vedomosťami, pamäťami, príhodami, poverami. Hľadá ľudí, ktorí ešte rozprávajú nárečím, radi si zaspievajú a radi sa o to všetko podelia aj s vami.

Tento rok sme sa vybrali do obcí drobných ako zrnko - Hrušovo, Striežovce a Ostrany, patriacich do okresu Rimavská Sobota. Dedinky ležia blízko seba v juhovýchodnej časti Slovenského Rudohoria, Hrušovo v doline rieky Blh, Ostrany nad jeho údolím a Striežovce v údolí Striežovského potoka. Sú súčasťou Drienčanského krasu s množstvom malých jaskýň, nerastným bohatstvom vápenca a krásnou prírodou. Obce patrili  v 14. storočí Derencsényiovcom a od 2. polovice 17. storočia Muránskemu panstvu. Obyvateľstvo je prevažne evanjelického vierovyznania. Od roku 1960 majú spoločný obecný úrad v Hrušove.

Sú to síce dedinky drobné ako zrnko, ale žijú tam ľudia veľkí svojou láskou a hrdosťou k svojej dedine, k tradíciám, veľkí svojou snahou pokračovať v nich, čo už je v dnešnej dobe skôr raritou.

 

Ak chcete o nich vedieť a počuť viac, zavítajte na komorný program Roztratené zrnká, ktorý sa uskutoční v rámci 37. ročníka Gemersko – malohontských folklórnych slávností, Klenovská Rontouka, v piatok 26. júna 2015 o 19:00 v Kultúrnom dome v Klenovci.

 

V komornom programe sa predstavia občania obcí Hrušovo, Striežovce, Ostrany: Gizela Ciráková, Želmíra Lisičanová, Mária Majanová, Anna Palicová, Alena Segedyová, Ján Sklenár.  Klenovskí heligonkári: Ľubomír Zvara a Ján Kožiak. Sólistka speváčka  Mirka Szunyaiová z FS Rimavan z Rimavskej Soboty, ženská spevácka skupina SKALINY z Hnúšte. Moderuje Gabriela Tomajková z RTVS rádio Regina v Banskej Bystrici. Scenár a réžiu programu pripravuje Alena Ďurkovičová z Revúcej, asistencia Jaroslav Piliarik z Kokavy nad Rimavicou, spracovanie prezentácie, foto Jaroslava Jelchová, príprava Jaroslav a Stanislava Zvarovci,                                                                                                                                                Kamera: Elöd Vörös. 

 


Podrobnosti

Adresa:Kultúrny dom
Začiatok:26. 06. 2015 o 19:00
Koniec:26. 06. 2015 o 22:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Adresa:Jesenského 5, 979 01 Rimavská Sobota
Kontaktná osoba:Stanislava Zvarová
E-mail:folklorgmos@rsnet.sk
Telefón:047/ 5631095, kl.107
Web:www.gmos.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Juraj Liska

Potulky Slovenskom.mp3

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV