3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Vernisáž výstavy V krajine remesiel
Vernisáž výstavy V krajine remesiel

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Vernisáž výstavy V krajine remesiel

02. 10. 2015
Košice, RCR Mäsiarska ulica 52

Dátum zverejnenia: 01. 10. 2015

Slávnostné vyhlásenie víťazov piateho ročníka detskej tvorivej súťaže V krajine remesiel 2015 spojené s vernisážou hodnotených diel bude prvou udalosťou novootvoreného Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice. Široká verejnosť môže nájsť najlepšie detské remeselné práce v nových priestoroch Regionálneho centra remesiel ÚĽUV Košice od 5. októbra 2015 do 15. januára 2016, vždy v pracovných dňoch, v čase od 13.00 do 18.00 hod.

 

Vernisáž: piatok, 2. októbra 2015 o 12.00 hod.

Výstava: 5. 10. 2015 – 13. 1. 2016, každý pondelok až piatok, od 13.00 do 18.00 hod.
 

Slávnostné otvorenie výstavy V krajine remesiel bude v piatok 2. októbra 2015 spojené s vyhlásením výsledkov a odovzdávaním ocenení 5. ročníka súťažnej prehliadky výtvarno-remeselnej tvorivosti detí a mládeže. Počas ceremoniálu budú odovzdané diplomy a vecné ceny výhercom v šiestich súťažných témach a v dvoch vekových kategóriách: od 8 do 11 rokov a od 12 do 15 rokov. Oceňovaní budú žiaci základných a stredných škôl, ktorí sa umiestnili na prvom, druhom, treťom mieste alebo získali uznanie odbornej poroty VKR 2015. Popri ocenených detských prácach budú odovzdané aj tri uznania pre pedagógov.

 

Súťažou V krajine remesiel podnecuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby remeselnú tvorivosť medzi najmladšou generáciou, ktorá v dnešnej modernej dobe potrebuje podobné podnety viac než kedykoľvek predtým. „Je pravda, že učitelia a lektori rôznych škôl či krúžkov pôsobia motivačne a snažia sa deti priviesť k ľudovým remeslám. Ak by však deti samé necítili, že im formy a technológie ľudového umenia niečo ponúkajú, neangažovali by sa. Veľmi rýchlo by ukázali, že ich viac zaujímajú tablety, počítačové hry alebo fantasy literatúra.“ Konštatuje predseda poroty, estetik a pedagóg, prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc., ktorý ďalej dodáva, že vďaka inovatívnemu prístupu detí porota „nemala pocit, že by deti zaspali dobu‘ a chceli sa stať tradičnými ľudovými umelcami z minulosti. Naopak, dokázali si osvojiť, čo im tradícia ponúka a do sveta tradičného umenia sa ponorili s chuťou a pritom nezabúdali na svoju prítomnosť.“

 

Súťaž V krajine remesiel otvára každé dva roky šesť základných pracovných tém, na ktoré môžu deti tvorivo reagovať technikou spracovania a zvolením materiálu. Rezbárske práce sú posudzované v téme Zakliate v dreve, téma Noty pre drôty sústreďuje drotárske spracovanie, textilnú tvorbu združuje v súťaži téma Nite nebláznite a sklomaľbu tematicky zastrešilo Na skle maľované. Výrobky pletené z prírodných materiálov v súťaži obsiahla téma Pletky s pletivami a voľnú tému a ostatné remeselné techniky bolo možné prihlásiť do Vecí, čo nevedia všetci.


Podrobnosti

Adresa:RCR Mäsiarska ulica 52
Začiatok:02. 10. 2015 o 12:00
Koniec:02. 10. 2015 o 18:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:ÚĽUV
Kontaktná osoba:Jana Melicherčíková
E-mail:melichercikova@uluv.sk
Telefón:+421 908 767 709
Web:www.uluv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Anka Servická

Hej, netoja, netoja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV