3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Jánsky večer 2015
Jánsky večer 2015

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Jánsky večer 2015

24. 06. 2015
Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera

Dátum zverejnenia: 19. 06. 2015

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pozýva všetkých priaznivcov kultúry a folklóru  prežiť príjemný „svätojánsky“ večer  v stredu 24. júna  o 19.00 hodine v átriu Domu tradičnej kultúry  Gemera.

„Zrekonštruovaná budova GOS ponúka omnoho viac možností na organizovanie kultúrnych aktivít ako predtým, keď bola k dispozícii len jedna spoločenská sála. Chceme to využiť už počas leta,  a preto v dielničkách a aj v átriu plánujeme rôznorodé akcie  pre deti aj dospelých zamerané na tradičnú kultúru. Novým podujatím, ktoré chceme organizovať pravidelne,  sú folklórne večery a prvým z nich je Jánsky večer, je to vlastne také neformálne stretnutie s folkloristami a priaznivcami folklóru“, objasňuje zámer Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska.

Jej slová dopĺňa Mária Ferenczová z GOS: „Keď sa hovorí o svätojánskej noci aj súčasný človek má zvláštny pocit. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. K zvykom viažucim sa k letnému slnovratu patril predovšetkým oheň. Niekde zvykli na deň svätého Jána chodiť k horským prameňom a nabrať vodu, ktorá údajne mala zaručenú liečivú moc a uskladnená až do Vianoc sa užívala ako medicína takmer na každú bolesť a chorobu. Významnou zložkou jánskych obyčají bol zber liečivých bylín, ľudia im pripisovali magickú moc a verili, že rastliny kvitnúce  na Jána majú čarovný účinok. Bylinky sa zbierali obvykle od polnoci až do poludnia, ale  najväčší účinok  údajne mali  tie nazbierané pred východom slnka a vraj šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe.“

Jánsky večer okrem spevov a tancov folklórneho súboru Haviar z Rožňavy spestria rozprávaním folkloristi, nositelia tradícií. Večer vyvrcholí školou tanca s folklórnym súborom Haviar, jeho členovia  Vás naučia tanec zo svojho repertoáru Slovenská polka. Do tanca zahrá ľudová hudba Ondreja Hlaváča.

Podujatie sa koná 24. júna 2015 od 19. 00 v átriu Domu tradičnej kultúry Gemera, Betliarska 8, Rožňava.


Podrobnosti

Adresa:Dom tradičnej kultúry Gemera
Začiatok:24. 06. 2015 o 19:00
Koniec:24. 06. 2015 o 23:00
Vstupné:áno2,- €

Organizátor

Názov:Gemerské osvetové stredisko
Kontaktná osoba:Mária Ferenczová
E-mail:gos@gos.sk
Telefón:058/7323650
Web:www.gos.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK Selcan Selec

Hodence

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV