3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  U nás taká obyčaj s FSk Bučina
U nás taká obyčaj s FSk Bučina

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

U nás taká obyčaj s FSk Bučina

18. 11. 2015
Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera

Dátum zverejnenia: 13. 11. 2015

Pozývame vás na folklórny večer pod platanom s folklórnou skupinou Bučina konaného v rámci cyklu "U nás taká obyčaj", spojená s prezentáciou jesenných zvykov obce Pača a ochutnávkou pačanských kapustových špecialít, ktorý sa uskutoční v stredu 18. novembra 2015 o 18:00 hod. v Dome tradičnej ľudovej kultúry Gemerra na Betliarskej 8 v Rožňave.

 

Program uvádza Dana Lacková

 

Toptaňa kapusti do bočki, alebo tlačenie kapusty

Jesenné obdobie bolo v minulosti spojené aj s prípravou na zimu, aby boli rodina a gazdovstvo zabezpečené, mali dostatok  potravín na bežné dni i sviatky. Sme radi, že naše folklórne kolektívy spracúvajú aj témy zo všedného života našich predkov, ale v súčasnosti sa už nevykonávajú a mladí ľudia ich nepoznajú.

 Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pokračuje v šírení  a oboznamovaní verejnosti s činnosťami a zvykmi zo života predchádzajúcich generácií.

 „V stredu 18. novembra pozývame všetkých záujemcov na stretnutie s  folklórnou skupinou Bučina z Pače v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave (GOS). Samotná obec je v našom okrese výnimočná pre svoje nárečie i ďalšie zvláštnosti, ktoré si jej obyvatelia zachovali po svojich predkoch. V cykle U nás taká obyčaj, skupina predstaví  obrad tlačenia – nakladania kapusty v pačanských rodinách obvyklým spôsobom, ktorý sa v minulosti  dodržiaval v každej rodine,“ priblížila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

  „Kapusta bola v minulosti hlavnou zeleninou, v našej obci mala aj vyhradené  miesto – pole – kde sa pestovala.  Jedla sa počas celého roka, pripravovali sa z nej rôzne jedlá. Na jej listoch sa piekli placky a chlieb, plnili sa koláče – kapustníky,  konzumovala sa i ako príloha a na jeseň  sa nakladala do sudov, aby jej bolo dostatok na celú zimu i jar,“ doplnila Dana Sústriková, vedúca folklórnej skupiny.  O kapuste a jej liečivých účinkoch pri rôznych problémoch sa návštevníci  iste dozvedia od tých najpovolanejších, nositeliek tradícií  a tiež budú mať príležitosť ochutnať pačanské kapustové špeciality.   


Podrobnosti

Adresa:Dom tradičnej kultúry Gemera
Začiatok:18. 11. 2015 o 18:00
Koniec:18. 11. 2015 o 21:00
Vstupné:áno2,-€

Organizátor

Názov:Gemerské osvetové stredisko
Adresa:Betliarska č. 8, 048 01 Rožňava
Kontaktná osoba:Mária Ferenczová
E-mail:ferenczova@gos.sk
Telefón:0915 884 135
Web:www.gos.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Ponitran

Hore

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV