3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Keď sa zima opýta
Keď sa zima opýta

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Keď sa zima opýta

11. 10. 2015
Martin, Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje

Dátum zverejnenia: 08. 10. 2015

Zoznámte sa s prácami, ktoré naši predkovia vykonávali na jeseň. Jednu z najvoňavejších programových nedieľ v Múzeu slovenskej dediny – podujatie Keď sa zima opýta – si budete môcť užiť 11. októbra 2015 od 10.00 do 16.00 hodiny.

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia v martinskom skanzene členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či pučenie fazule boli bežnou zručnosťou, pretože tieto potraviny tvorili v minulosti dôležitú časť jedálneho lístka našich predkov.

Ak sa rozhodnete stráviť druhú októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, areálom vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov. Môžete ochutnať nielen špeciality z nich, ako napríklad zemiaky pečené v pahrebe, posúchy, podlesníky alebo lokše, ale aj jedlá z pohánky a kapusty. V jedení zemiakovej baby si dokonca budete môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Ochutnáte aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách.

V kováčskej vyhni si pozriete prácu kováča pri podkúvaní koňa či pri oprave kovových častí hospodárskeho náradia, v ďalších častiach expozície sa zoznámite s jesennými prácami na poli alebo štiepaním dreva. V tkáčskej dielni sa budete môcť naučiť tkať plátno a koberce.

Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať tkanie, vyrobiť si zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami.

Program

Počas programu od 10.00 do 16.00 hod. bude hrať Podhradská ľudová muzika.

O 13.30 hod. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.


Podrobnosti

Adresa:Múzeum slovenskej dediny Jahodnícke háje
Začiatok:11. 10. 2015 o 10:00
Koniec:11. 10. 2015 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Múzeum slovenskej dediny
Kontaktná osoba:Ing. Jaroslava Ďurdíková
E-mail:jaroslava.durdikova@snm.sk
Telefón:043/24 58 115
Web:www.skanzemmartin.sk www.snm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Juraj Liska

Potulky Slovenskom.mp3

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV