3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Ty vodičko čistá
Ty vodičko čistá

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Ty vodičko čistá

27. 02. 2016
Vojkovce, Kultúrny dom

Dátum zverejnenia: 17. 02. 2016

Tohtoročné  fašiangy boli  veľmi krátke. Ak chcete znovu okúsiť pravú fašiangovú náladu, tak príďte dňa 27. februára o 14.00 hod. do Kultúrneho domu Vojkovce.

 

Spišské osvetové stredisko v spolupráci s obcou Vojkovce Vás pozývajú na regionálnu prehliadku predveľkonočných zvykov a obyčajov „Ty vodičko čista“. V pripravovanom programe sa predstaví 7 folklórnych skupín a dva detské folklórne súbory.

  

Program sa začne s fašiangovými obchôdzkami v podaní FSk Harihovčan a Poráčan. Keďže sú fašiangy, nebude chýbať ani zabíjačka, ktorú pripravila domáca folklórna skupina Borovničak. Ako chápu fašiangy deti, to nám priblížia deti z Kluknavy a zo Spišských Vlách. Nakoniec fašiangov sa pochovávala basa, ako  neklamný znak toho, že sa skončilo obdobie zábav a  nasledoval štyridsaťdňový pôst. Dva týždne pred Veľkou nocou na tzv. "šmertnu nedzeľu" sa vynášala v mnohých obciach Spiša Šmertka, ktorú upálili za dedinou, aby tak zabezpečili skorý príchod jari. Tento zvyk nám priblíži FSk Smižančanka. Vo veľkom týždni sa chodili veriaci viac modliť ku krížom. Pôstne zľudovené piesne zaspievajú členky folklórnej skupiny Slovinka. Vyvrcholením programu bude Veľkonočná kúpačka v podaní folklórnej skupiny Folkmarčanka.

    

Návštevníkom podujatia  ponúkneme množstvo známych aj menej známych zvykov z obdobia fašiangov až po veľkonočnú kúpačku z regiónu Spiša.

 


Podrobnosti

Adresa:Kultúrny dom
Začiatok:27. 02. 2016 o 14:00
Koniec:27. 02. 2016 o 19:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Spišské osvetové stredisko
Kontaktná osoba:Mgr. Peter Horváth
E-mail:osveta1@osvetasnv.sk
Telefón:053/4424092
Web:www.osvetasnv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Ambroz

Nie do trna; Trnki, trnki

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV