3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Pred svadbó v Genšu
Pred svadbó v Genšu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Pred svadbó v Genšu

20. 04. 2016
Rožňava, Gemerské osvetové stredisko

Dátum zverejnenia: 13. 04. 2016

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave vás pozýva na ďalšiu prezentáciu zvykov a obyčají horného Gemera z repertoárov folklórnych skupín. Oživovanie zabudnutých tradícií a príležitostných zvykov, ktoré boli v dedinách živé a tvorili kultúrne príležižosti obyvateľov, našich predkov. Oboznámiť širokú verejnosť aj s menej známymi udalosťami, ktoré boli dôležité a potrebné napr. prípravy pred svadbou. Zároveň viesť členov folklórnych kolektívov k ďalšiemu skúmaniu, zachovávaniu piesní tancov, ale aj pôvodného nárečia a odevu.

V stredu 20. apríla od 18.00 budú členky folklórnej skupiny Genšenky z Honiec chystať svadobnú hostinu. Do svadobnej polievky sa na Gemeri už od pradávna pripravovali špeciálne domáce cestoviny – gágoríky. Keďže pre celú svadobnú družinu bolo treba urobiť niekoľko kíl cestovín, začali sa  tieto chystať hneď po prvých ohláškach v kostole.  Mária Lukáčová, vedúca folklórnej skupiny povedala, tomu nebolo inak ani v Genšu (Honciach), kde sa ženy týždeň alebo aj dva pred konaním svadby schádzali v dome nevesty či ženícha a s vretenami na brdách vyrábali gágoríky. A keďže popri tejto práci ženy ešte stihli obhovoriť a vyriešiť nielen ďalšie svadobné, ale i dedinské záležitosti, neobišlo sa robenie gágoríkov  bez klebetenia, prekáračiek ale i spevu a kriku.

 

Program

Prípravy svadobnej hostiny - výroba cestovín do polievky na tradičných náradiach.


Podrobnosti

Adresa:Gemerské osvetové stredisko
Začiatok:20. 04. 2016 o 18:00
Koniec:20. 04. 2016 o 20:00
Vstupné:áno2,-€

Organizátor

Názov:Gemerské osvetové stredisko v Rožňave
Adresa:Betliarska č.8, Rožňava
Kontaktná osoba:Mária Ferenczová
E-mail:ferenczova@gos.sk
Telefón:0903 857 286
Web:fb.me/gos.roznava

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH JURAJA PECNIKA

Vrcharska nalada

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV