3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Vidiečanova Habovka 2016
Vidiečanova Habovka 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Vidiečanova Habovka 2016

11. 06. 2016
Habovka, Kultúrny dom

Dátum zverejnenia: 31. 05. 2016

V oravskej Habovke budú súťažiť najlepší detskí ľudoví muzikanti a speváci

 

Na celoštátnom festivale detského hudobného folklóru Vidiečanova Habovka sa v dňoch 11.-12. júna predstaví do 400 súťažiacich.

 

Sála Kultúrneho domu v Habovke bude 11. a 12. júna vyhradená mladým folklórnym hudobným talentom. Takmer 400 účinkujúcich – mladých spevákov a muzikantov, víťazov krajských súťaží sa stretne v programe Vidiečanovej Habovky, celoštátnej súťaže detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov. Podujatie pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obecným úradom v Habovke. Vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum v Bratislave a podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Program Vidiečanovej Habovky začne v sobotu 11. júna, kedy sa v prvom súťažnom bloku od 14.00 hodiny predstavia najskôr najúspešnejšie detské spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti - muzikanti. Pokračuje od 16.30 súťažou sólistov spevákov a detských ľudových hudieb. Večer je pre mladých folkloristov pripravená prezentácia ľudových hudobných nástrojov, na ktorých zahrá aj ich výrobca Drahoš Daloš z Lehoty. Program ukončí tanečná škola pod taktovkou Národného osvetového centra. V nedeľu sa vedúci stretnú od 9.30 na rozborovom seminári. Pre mladých spevákov a muzikantov je pripravená návšteva zuberského skanzenu so zaujímavým programom. V oravských dreveniciach budú hľadať ukryté indície a najšikovnejší odídu s novými hudobnými nástrojmi.

 

Zástupcovia hudieb a organizátori sa o 11.15 stretnú na miestnom cintoríne pri hrobe Jozefa Vidiečana, zosnulého habovského muzikanta, na počesť ktorého sa podujatie každoročne v obci realizuje. Tu si slovom i melódiou spomenú i na ostatných nositeľov hudobnej tradície. Celoštátny festival detského hudobného folklóru zavŕši o 14.00 hodine galaprogram spojený s vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien.

 

Súťaž je vyvrcholením práce najvyspelejších detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov na Slovensku. Je tak i jedným z najvýznamnejších podujatí v oblasti tradičnej a ľudovej kultúry v Žilinskom kraji. Jej cieľom je nielen vzájomná súťažná konfrontácia, ale i bližšie spoznanie mnohorakosti tradičnej ľudovej hudobnej kultúry jednotlivých regiónov, jej spracovania a prenášania do súčasnosti. Podujatie podporuje ďalší hudobný rast mladých muzikantov i spevákov a nadväzuje na tradíciu hudobných stretnutí ľudových muzikantov, ktoré sa v obci realizovali od roku 1990 a v roku 2008 sa ich z iniciatívy starostu obce a miestnych zanietencov podarilo oživiť.

 

Program

Sobota 11. júna 2016

14:00 hod. 1. súťažný blok

detské spevácke skupiny, sólisti inštrumentalisti

16:39 hod. 2. súťažný blok

sólisti speváci, detské ľudové hudby

20:30 hod. Prezentácia ľudových hudobných nástrojov a  tanečná škola

 

Nedeľa 12. júna 2016

8:00/10:00 hod. sv. omša v rímsko-katolíckom kostole v Habovke

9:30 hod. Rozborový seminár (zasadačka OcÚ)

10:00 hod. Program pre účinkujúcich v Múzeu oravskej dediny v Zuberci

11:15 hod. Poklona pri hrobe Jozefa Vidiečana (cintorín v Habovke)

14:00 hod. Galaprogram, vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien


Podrobnosti

Adresa:Kultúrny dom
Začiatok:11. 06. 2016 o 14:00
Koniec:12. 06. 2016 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Oravské Kultúrne Stredisko
Adresa:Bysterecká 1263/55, 02601 Dolný Kubín
Kontaktná osoba:PhDr. Miroslav Žabenský
E-mail:zabensky@osvetadk.sk
Telefón:043/5864928
Web:www.osvetadk.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH BORIEVKA BANSKA BYSTRICA

Kuri krik s Valcerom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV