3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Dni majstov ÚĽUV 2016
Dni majstov ÚĽUV 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Dni majstov ÚĽUV 2016

03. 09. 2016
Bratislava, ulice Starého mesta

Dátum zverejnenia: 22. 07. 2016

Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Bratislave vás všetkých srdečne pozýva na 26. ročník "Dni majstrov ÚĽUV 2016, ktoré sa konajú v dňoch 3. - 4. septembra 2016 v uliciach Starého mesta Bratislavy.

 

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) ľudovú kultúru z regiónov Slovenska, a tak najlepším možným spôsobom konfrontuje rozmanitosť a kultúrnu pestrosť našej krajiny, jej nárečových prejavov, zvykoslovia, krásy ľudového odevu, inštrumentálno-vokálnych a tanečných prejavov, gastronómie a mnohých ďalších prvkov, ktoré formovali a naďalej formujú charakter slovenského etnika. Sprievodný program pokrýva všetky kultúrne potreby návštevníkov s možnosťou priamej interakcie a kontaktu s umeleckými zložkami podujatia.

 

 

„V dlhej ľudskej epizóde, remeslo je opäť v móde.“

 

 

 

 

V minulosti skromne organizované stretnutie remeselníkov s ukážkami ich umu a pracovitých rúk „len“ v exteriéroch Primaciálneho námestia, zažilo počas svojho spoločenského života niekoľko výrazných organizačných a obsahových premien. To ho v súčasnosti nielen svojim rozmerom ale i významom radí medzi verejnosťou vysoko hodnotené a bohato navštevované festivaly. Počas dvoch dní sa takmer na celej ploche pešej zóny Starého mesta v Bratislave bude konať podujatie v duchu úcty k remeslu a jeho zachovávania pre ďalšie generácie.

 

Na 26. ročníku festivalu „Dni majstrov ÚĽUV“ budú verejnosti odprezentované remeslá cez priame ukážky výrobných postupov, ktoré obohacujú širokú škálu materiálov po štrukturálnej i vizuálnej stránke. Najlepší súčasní ľudovo-umeleckí výrobcovia spolu s mladými dizajnérmi hľadajú inšpiráciu v starých technikách, čím ich jednak udržiavajú ako kultúrne dedičstvo cez „transkripciu“ týchto procesov, ale aj povyšujú s prívlastkom umeleckého diela podľa vlastných ideových a remeselných predností.

 

Znovuoživenie remesiel a pôvodných výrobných techník, podpora uvedomovania si spoločenského významu a hodnôt remesla verejnosťou, ako aj spolupráca so súčasnými nositeľmi týchto hodnôt. To sú prioritné ciele podujatia, ktoré vychádzajú z poslania Ústredia ľudovej umeleckej výroby, čím sa stal tento open-air festival unikátnym prvkom v uchovávaní a podpore nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

 

 


Podrobnosti

Adresa:ulice Starého mesta
Začiatok:03. 09. 2016 o 10:00
Koniec:04. 09. 2016 o 20:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:ÚĽUV
Adresa:Obchodná 64, 816 11 Bratislava
Kontaktná osoba:Mgr. Helena Schmadlová
E-mail:schmadlova@uluv.sk
Telefón:+421 917 321 843
Web:www.uluv.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Veronika Bodnáriková

A vy hory, hory

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV