3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Etnofilm Čadca 2016
Etnofilm Čadca 2016

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Etnofilm Čadca 2016

18. 10. 2016
Čadca, Dom kultúry

Dátum zverejnenia: 05. 10. 2016

Dovoľte nám, pozvať Vás na medzinárodný filmový festival o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii ETNOFILM ČADCA 2016, ktorý pripravuje Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s partnermi. 19. ročník tohto bienále sa uskutoční v dňoch 18.- 21. októbra 2016 v Dome kultúry v Čadci.

 

ETNOFILM ČADCA, ktorý začal písať svoju históriu v roku 1980, patrí k najstarším filmovým festivalom na Slovensku a je najvýznamnejším kultúrnym podujatím medzinárodných rozmerov v regióne Kysúc.

Filmy, ktoré získali ocenenia na predchádzajúcich ročníkoch Etnofilmu, sa zaradili do zlatého fondu filmového umenia s etnologickou problematikou.

 

Medzinárodný rozmer festivalu posilnilo v r. 2002 prijatie Etnofilmu Čadca za člena “Európskeho koordinačného centra filmových festivalov” so sídlom v Bruseli. Informácie o jeho konaní sa takto dostávajú do všetkých festivalových miest v Európe. Pôda Etnofilmu sa okrem súťažných projekcií pravidelne stáva dejiskom odborných seminárov, výstav a sprievodných kultúrnych podujatí.

 

ETNOFILM ČADCA mapuje vo zvýšenej miere cesty vedúce ku koreňom a tradíciám európskeho kultúrneho dedičstva, z kolísky ktorého pochádza aj tradičná slovenská ľudová kultúra. Etnofilm preto v tomto roku zaraďuje nové ocenenie VIA EUROPA za najlepší film o európskom kultúrnom dedičstve.

 

Do  hlavnej súťaže tohto ročníka sa prihlásilo rekordných 145 filmov z 28 krajín sveta. Z nich bolo výberovou porotou do samotnej súťaže vybraných spolu 40 filmov zo 16 krajín.

 

Súčasťou festivalového programu sú i nesúťažné filmové projekcie.

 

Po vynikajúcej odozve z predchádzajúceho ročníka, ktorý sme zrealizovali v roku 2014, sme i tento ročník pripravili tak, aby kvalita podujatia opäť zarezonovala na Slovensku i v zahraničí.

 

Presný program festivalu je v priloženom plagáte, do pozornosti dávame:  

Slávnostné otvorenie festivalu, ktoré sa uskutoční v utorok 18. októbra 2016 o 18.00 hod. v Dome kultúry v Čadci.

 

Celý ročník vyvrcholí v piatok 21. októbra 2016 o 13.00 hod. v spoločenskej sále Domu kultúry v Čadci, kedy budú vyhlásené výsledky súťaže a udelené ocenenia.

Program

 

UTOROK 18. 10. 2016

 

13.00 hod. - Akreditácia

 

14.00 hod. - Mimosúťažné projekcie – FESTIVALOVÁ SÁLA

Bola svadba, bola - Česká republika, 2016, r. Šárka Hánová - 8 min.

Dospievanie - Nemecko, 2015, r. Teboho Edkins - 63 min.

 

15.20 hod. -Etnografický zápisník - Fašiangy- SR, r. Pavol Pekarčík - 26 min.

Prvá: Soňa Kovačevičová - SR, r. Tereza Križková - 42 min.

 

16.30 hod. - SURI - SR, r. Pavol Barabáš - 65 min.

 

18.00 hod. - Vernisáž výstavy

MAĽOVANÉ FOTOAPARÁTOM - Výber z tvorby Igora Grossmanna“

18.30 hod. - Igor Grossmann - 26 min., r. Marek Urban, 2011 - projekcia filmu

- KINOSÁLA (KS)

 

19.00 hod. - SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE FESTIVALU - KINOSÁLA

 

19.15 hod. - HLAVNÁ SÚŤAŽ ETNOFILMU ČADCA 2016

PREDSTAVUJEME NOVÉ SLOVENSKÉ FILMY - 74 min. - KINOSÁLA

Poľana - SR, r. Ľubomír Viluda, Ivan Kršiak - 29 min.

Spomienky na Železník - SR, r. Ladislav Bene - 20 min.

Čalamacha - SR, r. Ján Kuska - 25 min.

 

20.30 hod. - Spoločenské stretnutie s tvorcami filmov

 

STREDA 19. 10. 2016

 

9.00 hod. - ETNOFILM PRE ŠKOLY I. - 62 min. - KINOSÁLA

Všade dobre, doma najlepšie - SR, r. Pavel Višňovský - 28 min.

Čo po nás zostane - SR, r. Sonia Gallo - 15 min.

My sem patríme - SR, r. Michal Kočiš - 19 min.

 

9.00 hod. - DEDIČSTVO OTCOV - 69 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Eoha - Srbsko, r. Vladimir Perović - 22 min.

Pastieri fliaš - ČR, r. Gabriela Fatková - 47 min.

 

10.30 hod. - PREDSTAVUJEME MLADÝCH FILMÁROV - Súťažné pásmo - 70 min.

FESTIVALOVÁ SÁLA

Zem, ktorá hľadá svoje nebo - SR, r. Erik Praus - 70 min.

 

12.00 hod. - ETNOFILM PRE ŠKOLY II. - 74 min. - KINOSÁLA

Poľana - SR, r. Ľubomír Viluda, Ivan Kršiak - 29 min.

Spomienky na Železník - SR, r. Ladislav Bene - 20 min.

Čalamacha - SR, r. Ján Kuska - 25 min.

 

13.00 hod. - MIZNÚCI SVET - 53 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Rybári od Dunaja - Holandsko, r. Ildikó Zonga Plájás - 53 min.

 

14.00 hod. - AKO SA NÁM DNES ŽIJE? - 93 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Siláčka - Poľsko, r. Kacper Czubak, Iwona Kaliszewska - 17 min.

Reveka - Belgicko, r. Benjamin Colaux, Christopher Yates - 76 min.

 

14.00 hod. - NOVÁ RELIGIOZITA V DOKUMENTÁRNOM FILME - KINOSÁLA

Duchovia prichádzajú - ČR, r. Viliam Poltikovič - 26 min.

Mimosúťažná projekcia:

Slovanské ohne, príbeh Martina Slivku - SR, r. Eva Čarnogurská - 45 min.

Po tajomných stopách Slovanov - SR, r. Ľubomír Viluda, Ivan Kršiak - 52 min.

Diskusné fórum

 

16.00 hod. -POHĽADY DO MINULOSTI - 75 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Deti na predaj - Chorvátsko, r. Ivo Kuzmanić - 27 min.

Sarioža - Poľsko, r. Jerzy Kalina - 48 min.

 

19.00 hod. - AKO SA NÁM DNES ŽIJE? - 47 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Láska v Ashbury - USA, r. Grant Hayes - 15 min.

Ya - Nemecko, r. Ygor Gama , Florencia Rovlich - 15 min.

Iba my dvaja- Slovinsko, r. Nina Blažin - 17 min.

 

20.15 hod. - SLOVÁCI VO SVETE - 79 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Slová z rodinnej klenotnice - Maďarsko, r. Zuzana Antalová - 26 min.

Metamorfózy ľudového odievania v Kysáči - Srbsko, r. Svetlana Surová - 28 min.

Tremolo - Maďarsko, r. Gabriela Czapáry, Ján Bencsik - 25 min.

 

ŠTVRTOK 20. 10. 2016

 

9.00 hod. - ETNOFILM PRE ŠKOLY III. - 71 min. - KINOSÁLA

Doba bronzová - SR, r. Stanislav Manca - 30 min.

Izabela Textorisová (z cyklu „Prvá“) - SR, r. Jana Bučka - 41 min.

 

9.00 hod. - ČLOVEK A MOC - 95 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Čo zostáva - Španielsko, r. Lee Douglas, Jorge Moreno Andrés - 29 min.

Vitajte v Los Cabitos - Peru, r. Luis Cintora - 66 min.

 

10.00 hod. - PRÁCA S KAMEROU A FOTOAPARÁTOM - KLUBOVŇA

Workshop - vedie Tereza Križková

 

10.45 hod. - HĽADANIE NOVÉHO DOMOVA? - 58 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Napps - Spomienky nevidiaceho muža- Nemecko, r. Tami Liberman - 30 min.

Slzy a nádeje Iraku- SR, r. Ľuboslav Polák - 28 min.

 

12.00 hod. -ETNOFILM PRE ŠKOLY IV. - 82 min. - KINOSÁLA

Skanzen pod hradom Ľubovňa -SR, r. Štefan Dlugolinský - 28 min

Etnografický zápisník - Fašiangy- SR, r. Pavol Pekarčík - 26 min.

Slzy a nádeje Iraku- SR, r. Ľuboslav Polák - 28 min.

 

13.00hod. - Z VIDIEKA DO MESTA... - 81 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Tibetské dievča - Čína, r. Huaqing Jin - 30 min.

Kde rastie vysoká tráva- Nemecko, Philip Hallay - 51 min.

 

14.00hod. - MIZNÚCI SVET - 57 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Abraim a jeho príbeh - Brazília, r. Otavio Cury - 12 min.

Dotýkajúc sa neba - Ryžové polia na Filipínach - Nemecko, r. Antje Christ - 44 min.

 

15.30 hod. - ZVYKY A RITUÁLY RELÍGIE - KULTÚRNE DEDIČSTVO EURÓPY

- 48 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Vianoce na Kamennej hore - Chorvátsko, r. Srbsko, r. Mileva Malečić - 3 min.

Sväté hlasy - Taliansko, r. Renato Morelli - 45 min.

 

16.45 hod. - DEDIČSTVO PREDKOV - 61 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Kečuánčina žije- USA - r. Christine Mladic Janney - 17 min.

Lososy, medvede a milostné tance - U Itelmenov na Kamčatke - Nemecko, r. Christoph Boekel - 44 min.

 

19.00 hod. - DOKUMENTÁRNY FILM V MÚZEU - FESTIVALOVÁ SÁLA

Mimosúťažná projekcia - 71 min.

125 rokov Múzea mincí a medailí Kremnica 1890 - 2015 -r. Michal Kočiš - 8 min.

O práci kurátorov Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva

- 2015 - r. Oľga Janíková - 20 min.

Panovník prírodovedec - r. Peter Ivaška - 2004- 15 min.

Skanzen pod hradom Ľubovňa -SR, r. Štefan Dlugolinský - 28 min.

 

20.15 hod. - Súťažné pásmo - FESTIVALOVÁ SÁLA

Nevesta z Březovej -ČR, r. Marie Římovská - 25 min.

Posvätná mlatba - Taliansko, r. Michele Trentini - 18 min.

Diskusné fórum

 

PIATOK 21. 10. 2016

 

9.00 hod. - KULTÚRNE DEDIČSTVO EURÓPY - 138 min. - FESTIVALOVÁ SÁLA

Dračí chvost -Belgicko, r. Florian Vallée - 27 min.

Pocta Majstrovi - SR, r. Alois Ditrich - 55 min.

Samson medzi slnečníkmi - Chorvátsko, r. Davor Borić - 56 min.

Diskusia s tvorcami filmov

 

13.00 hod. - VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV SÚŤAŽE A UDELENIE OCENENÍ

- FESTIVALOVÁ SÁLA

SLÁVNOSTNÉ UKONČENIE FESTIVALU

 

15.00 hod. - Prehliadka víťazných filmov - FESTIVALOVÁ SÁLA

 

SPRIEVODNÉ PODUJATIA

 

Dom kultúry Čadca, 17. – 24. 10. 2016

MAĽOVANÉ FOTOAPARÁTOM - Výber z tvorby Igora Grossmanna“

- výstava fotografií I. Grossmanna

 

Dom kultúry Čadca, 17. – 24. 10. 2016

- výstava monografií z regiónu Kysúc

 

Kysucká knižnica v Čadci, 17. – 24. 10. 2016

,,Zo študenta výskumník´´- výstava fotografií študentov FiF UK Bratislava


Podrobnosti

Adresa:Dom kultúry
Začiatok:18. 10. 2016 o 14:00
Koniec:21. 10. 2016 o 20:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Kysucké kultúrne stredisko
Adresa:Moyzesova 50, 022 01 Čadca
Kontaktná osoba:Mgr. Silvia Petreková, riaditeľka
E-mail:silvia.petrekova@vuczilina.sk
Telefón:0908 275 714, +421 41 433 12 53
Web:www.etnofilm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Poľana

Javorová húžva

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV