3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  U nás taká obyčaj ... Rohovina, ako ju nepoznáme
U nás taká obyčaj ... Rohovina, ako ju nepoznáme

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

U nás taká obyčaj ... Rohovina, ako ju nepoznáme

17. 05. 2017
Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera, Betliarska 8

Dátum zverejnenia: 10. 05. 2017

Gemerské osvetové stredisko sa v mesiaci máj bude na podujatí U nás taká obyčaj venovať téme Rohovina, ako ju nepoznáme.

Domácka a remeselná výroba z rohoviny zanikla v polovici 50. rokov v procese kolektivizácie poľnohospodárstva a likvidácie živností. Ústredie ľudovej umeleckej výroby už pri zakladaní získalo žijúcich tradičných výrobcov z rohoviny pre svoj výrobný a obchodný program a týmto sa prakticky zaslúžilo o prežitie remesla. Samotné spracovanie rohoviny je zaujímavé remeslo, pri ktorom sa využíva odpad (rohy) zo živočíšnej produkcie. Šikovní remeselníci z nich dokážu vytvoriť rôzne predmety či už do domácnosti, ale aj hudobné nástroje a dekorácie.

„Naše pozvanie v stredu 17. mája prijal odborný lektor z Regionálneho centra ÚĽUV v Košiciach Ľudovít Cehelský, ktorý divákom priblíži toto vzácne remeslo, spracovanie rohoviny, ako aj konkrétne výrobky. Divákom tentokrát radi predstavíme mužský spevácky kolektív z Krásnohorskej Dlhej Lúky Mákvirág, ktorý pracuje pod vedením Juraja Nagya. 

Vystúpenie mužskej speváckej skupiny bude doplnené sólistom - inštrumentalistom Gabrielom Ulmanom. Pán Gabriel Ulman je citarista a svoj herný štýl odovzdáva aj mladším generáciám. Počas večera ho vyspovedáme a dozvieme sa, aké sú typické prvky hry na citare, taktiež si vypočujeme maďarský piesňový repertoár z Krásnohorskej Dlhej Lúky“ uvádza Mgr. Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Vstupné: 2,-€

Informácie:

Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, 048 01 Rožňava

Mgr. Mária Hlaváčová, hlavacova@gos.sk

+421 915 884 135

 


Podrobnosti

Adresa:Dom tradičnej kultúry Gemera, Betliarska 8
Začiatok:17. 05. 2017 o 18:00
Koniec:17. 05. 2017 o 20:00
Vstupné:áno2,-€

Organizátor

Názov:Gemerské osvetové stredisko
Adresa:Betliarska 8, 048 01 Rožňava
Kontaktná osoba:Mgr. Mária Hlaváčová
E-mail:hlavacova@gos.sk
Telefón:+421 915 884 135
Web:www.gos.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

HELIGONKARI Z KORYTAROK

Jasny mesiac

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV