3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  U nás taká obyčaj ... Rohovina, ako ju nepoznáme
U nás taká obyčaj ... Rohovina, ako ju nepoznáme

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

U nás taká obyčaj ... Rohovina, ako ju nepoznáme

17. 05. 2017
Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera, Betliarska 8

Dátum zverejnenia: 10. 05. 2017

Gemerské osvetové stredisko sa v mesiaci máj bude na podujatí U nás taká obyčaj venovať téme Rohovina, ako ju nepoznáme.

Domácka a remeselná výroba z rohoviny zanikla v polovici 50. rokov v procese kolektivizácie poľnohospodárstva a likvidácie živností. Ústredie ľudovej umeleckej výroby už pri zakladaní získalo žijúcich tradičných výrobcov z rohoviny pre svoj výrobný a obchodný program a týmto sa prakticky zaslúžilo o prežitie remesla. Samotné spracovanie rohoviny je zaujímavé remeslo, pri ktorom sa využíva odpad (rohy) zo živočíšnej produkcie. Šikovní remeselníci z nich dokážu vytvoriť rôzne predmety či už do domácnosti, ale aj hudobné nástroje a dekorácie.

„Naše pozvanie v stredu 17. mája prijal odborný lektor z Regionálneho centra ÚĽUV v Košiciach Ľudovít Cehelský, ktorý divákom priblíži toto vzácne remeslo, spracovanie rohoviny, ako aj konkrétne výrobky. Divákom tentokrát radi predstavíme mužský spevácky kolektív z Krásnohorskej Dlhej Lúky Mákvirág, ktorý pracuje pod vedením Juraja Nagya. 

Vystúpenie mužskej speváckej skupiny bude doplnené sólistom - inštrumentalistom Gabrielom Ulmanom. Pán Gabriel Ulman je citarista a svoj herný štýl odovzdáva aj mladším generáciám. Počas večera ho vyspovedáme a dozvieme sa, aké sú typické prvky hry na citare, taktiež si vypočujeme maďarský piesňový repertoár z Krásnohorskej Dlhej Lúky“ uvádza Mgr. Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Vstupné: 2,-€

Informácie:

Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, 048 01 Rožňava

Mgr. Mária Hlaváčová, hlavacova@gos.sk

+421 915 884 135

 


Podrobnosti

Adresa:Dom tradičnej kultúry Gemera, Betliarska 8
Začiatok:17. 05. 2017 o 18:00
Koniec:17. 05. 2017 o 20:00
Vstupné:áno2,-€

Organizátor

Názov:Gemerské osvetové stredisko
Adresa:Betliarska 8, 048 01 Rožňava
Kontaktná osoba:Mgr. Mária Hlaváčová
E-mail:hlavacova@gos.sk
Telefón:+421 915 884 135
Web:www.gos.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH MUCHOVCI TERCHOVA

Spadol listek z javora

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV