3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Folklórny festival Východná 2017
Folklórny festival Východná 2017

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Martin Bega (Maťo)

Maťo bývalý tanečník DFS Turiec, FS Fatran, FS Turiec ktorý najviac prirástol k môjmu srdiečku. Teraz som aktívny už len na festivaloch. A ako ma spoznáte? Diktafón v ruke, foťák na krku a vždy pri dievčatách :o)

Folklórny festival Východná 2017

29. 06. 2017
Východná, Amfiteáter

Dátum zverejnenia: 09. 06. 2017
Folklórny festival Východná je najstarším a najrozsiahlejším celoslovenským festivalom s medzinárodnou účasťou u nás a zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Medzi priemerne 1400 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa na tomto festivalekaždoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Veľmi významná a účastníkmi vítaná je účasť ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov. 

Program

ŠTVRTOK 29. 6. 2017

 

VEĽKÁ SCÉNA

 

ZEM SPIEVA V OBRAZE
19.00 – 20.00
Špeciálny spomienkový zostrih veľkolepej folklórnej šou RTVS Zem spieva.


BANDA
20.00 – 21.00
Premiérový koncert slovenskej world music skupiny s tanečnou školou pod vedením odborných porotcov folklórnej šou Zem spieva.


ZEM SPIEVA POD HOLÝM NEBOM
21.00 – 22.30
Finalisti najúspešnejšej televíznej šou Zem spieva a ich neopakovateľné vystúpenia ešte raz pod holým nebom vo Východnej.

 

AREÁL AMFITEÁTRA

 

TRADIČNÁ LIPTOVSKÁ KUCHYŇA
14:00 – 20:00 / Koliba
Pripravilo: OZ Dobrá Východná

 

GASTROCENTRUM

 

TANEČNÁ ZÁBAVA


23:00 – 01:00

 

IATOK 30. 6. 2017

 

AREÁL AMFITEÁTRA

 

TRADIČNÁ LIPTOVSKÁ KUCHYŇA
10.00 – 20.00 / Koliba
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


TRADIČNÁ KUCHYŇA Z HEĽPY
12.00 – 20.00 / Ohnisko 
Pripravila: obec Heľpa.


ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL
16.00 – 20.00

 

GASTROCENTRUM

 

ŠKOLA TANCA FINALISTOV ZEM SPIEVA – FSk Raslavičan
11.00 – 11.50 
Tance z obce Raslavice (Šariš). 
Tanečný majster: Raslavičan a Vladimír Michalko. 
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


ŠKOLA TANCA FINALISTOV ZEM SPIEVA – Peter Vajda
12.00 – 12.45 
Čiko čardáš zo Sečovskej Polianky (Zemplín). 
Tanečný majster: Peter Vajda a Kristína Vajdová. 
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


ŠKOLA TANCA FINALISTOV ZEM SPIEVA – Štefan Štec
13.00 – 13.50 
Tance zo Zakrpatskej Rusi (Ukrajina).
Tanečný majster: Štefan Štec s partnerkou. 
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


PRI MUZIKE
15.00 – 16.00
Vyhrávanie slovenských ľudových hudieb.
Pripravil: Michal Noga.


ŠKOLA TANCA – VIŠŇA A VERBUNK
16.15 – 17.00
Sólový verbunk podľa Štefana Višňovského zo Zámutova (Zemplín).
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.
Tanečný majster: Alfred Lincke.


TANEČNÁ ZÁBAVA

23:00 – 02:00
Výber ľudových hudieb: Michal Noga
Pripravila: Mariana Svoreňová

 

ETNODOM

 

ŠKOLSKÝ MAJÁLES/JUNIÁLES V LIPTOVSKÝCH SLIAČOCH
16.00 – 18.30
Vernisáž spojená s prezentáciou výskumu súčasných kalendárnych obyčají vo vybraných lokalitách Slovenska.
Autori programu: Margita Jágerová, Zuzana Beňušková
Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.

 

MALÁ SCÉNA

 

V KRČME
17:00 – 18:00 
Spevácko - rozprávačský program. Obrázok nedeľnej dedinskej krčmy v prvej polovici minulého storočia. 
Autorka programu: Andrea Jágerová.


BALKANSAMBEL
23.10 – 00.00
Koncert Balkansambel - zoskupenia slobodomyseľných muzikantov, ktoré sa pohráva s hudobným materiálom a štylistikou rôznych žánrov, tradícií, dôb...

 

VEĽKÁ SCÉNA

 

KEĎ JA PÔJDEM, POVANDRUJEM
18.30 – 19.30 
Folklórne kolektívy z Liptova a Kysúc, priblížia tému odchodu drotárov a murárov za robotou.
S podporou Žilinského samosprávneho kraja.
Autorský tím: Miroslava Palanová, Liptovské kultúrne stredisko, Kysucké kultúrne stredisko.


PO ROKU OPÄŤ SPOLU
19.30 – 19.50
Oficiálne otvorenie 63. ročníka Folklórneho festivalu Východná 2017.
Autori programu: Peter Vajda a Ján Vajda.


ZEMPLÍN, ĽUBOJSC MOJA
19.50 – 21.00
Dokumentárny prierez práce choreografa, pedagóga, osvetového pracovníka, výskumníka a zakladateľa FS Zemplín Milana Hvižďáka pri príležitosti jeho 80. narodenín.. 
Autori programu: Miroslav Kisty a Kristián Dufinec.


4 HLASY
21.00 – 21.15 
Piesne rôznych regiónov Slovenska v podaní výnimočných speváčok s muzikou Milana Rendoša.
Autorka programu: Andrea Rendošová.


TANEČNÁ RAPSÓDIA
21.15 – 22.45 
Program profesionálneho maďarského národného súboru Magyar nemzeti táncegyüttes.
Autor programu: Zsuráfszky Zoltán.

 

HUMNO

 

KARPATSKÉ HORKÉ
00.10 – 01.00
Koncert skupiny, ktorá interpretuje svojskú formu world music s prímesami folku, rocku, džezu či blues, s kolektívnymi aranžmánmi ľudových piesní.

 

OBEC VÝCHODNÁ

 

VÝCHODNIANSKA IZBA
10.00 – 17.00
Obec Východná.

 

SOBOTA 1. 7. 2017

 

GASTROCENTRUM

 

1. TANEČNÁ
9.30 – 10.15
Prebuďte sa do nového dňa! Ranná tanečná rozcvička, po ktorej prejde  každá únava z predchádzajúceho dňa.
Pripravil: Stano Marišler.


ŠKOLA TANCA - NIE JE OSTROV AKO OSTROV
10.30 – 11.15
Čardáš z Ostrova (Zemplín).
Pripravilo: OZ Dobrá Východná 
Taneční majstri: Vladimír Kendra a Martina Kupcová.


ŠKOLA TANCA - ABOVSKÉ BIDOVSKÉ
11.30 – 12.15
Čardáš z Bidoviec (Abov).
Pripravilo: OZ Dobrá Východná 
Taneční majstri: Peter Vajda a Kristína Vajdová.


PRI MUZIKE
12.15 – 13.00 
Vyhrávanie slovenských ľudových hudieb. 
Pripravil: Michal Noga


ŠKOLA TANCA - ĽUDOVKY A SVÄTÝ PETER
13.15 – 14.00
Tance zo Svätého Petra (Matúšova zem).
Pripravilo: OZ Dobrá Východná
Taneční majstri: Peter Hrabovský a Martina Hrabovská


PRI MUZIKE
14.00 – 15.00
Vyhrávanie slovenských ľudových hudieb.
Pripravil: Michal Noga


ŠKOLA TANCA - UDERMAN TO JE MAN
15.15 – 16.00 
Čardáš z Raslavíc podľa Štefana Udermana (Šariš).
Pripravilo: OZ Dobrá Východná 
Taneční majstri: Marek Sabol a Júlia Leškaničová.


ŠKOLA TANCA – ŠAFLIK VILIAMA GREGU
16.15 – 17.00 
Do šaflika z Bystrian (Spiš).
Pripravilo: OZ Dobrá Východná 
Taneční majstri: Vladimír Michalko a Marianna Svoreňová.


ŠKOLA TANCA – RADY A ŠORY, ŽENY A MUŽI
17.15 – 17.50 
Šórový z Pohorelej (Horehronie).
Pripravilo: OZ Dobrá Východná. 
Taneční majstri: Alfred Lincke a Martina Kupcová.


TANEČNÁ ZÁBAVA
23.00 – 02.00 
Výber ľudových hudieb: Michal Noga.
Pripravila: Mariana Svoreňová.

 

AREÁL AMFITEÁTRA

 

ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL
09.30 – 20.00


ŠKOLA REMESIEL S ÚĽUV-om
09.30 – 17.00 / Kóje pod Májkou 


TRADIČNÁ KUCHYŇA Z KYSÚC
10.00 – 17.00 / Ohnisko 
Pripravilo: Kysucké kultúrne stredisko.


TRADIČNÁ LIPTOVSKÁ KUCHYŇA
10.00 – 20.00 / Koliba
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


KOŠIARIK
11.00 – 17.00 
Zábava pre najmenších – môžu si vyskúšať mokré plstenie, chôdzu na chodúľoch, rozhýbať kosti pri športových úlohách, navzájom si porovnať sily, vytvoriť kreatívne zvieratká z recyklovaného materiálu, ponavliekať krásne náhrdelníky...
Pripravila: Barbora Volochová
Upozornenie: Prítomnosť rodičov na programoch je nevyhnutná.

 

HUMNO

 

PRIADKA A KRÁĽ
10.00 – 10.40
Veselé rozprávkové  predstavenie s  bábkami a pesničkami o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo.


EJ, ZAHRAJ MI, HUDAČKU
11.00 – 11.40
Detské hry a tance pre deti a ich rodičov.
Autorka programu: Marianna Svoreňová.


OTEC ROZHLASOVEJ KLENOTNICE
13.30 – 14.30
Program venovaný jednej z najvýraznejších  osobností  folklorizmu 20. storočia, jubilantovi Ondrejovi  Demovi. 
Autor programu: Samo Smetana.


ŤAPÁKOVCI
16.45 – 18.00
Predstavenie klasickej hry Boženy Slančíkovej Timravy pripravilo divadlo ŠOK zo Šale.


CAPRE
00.00 – 01.00
Koncert skupiny, ktorej hudobný štýl ethno fusion spája prírodné zvuky etnických hudobných nástrojov so silnou jazz-rockovou rytmickou sekciou a elektronické a ambientné prvky.

 

DEDINA

 

ZVON
10.00 – 11.00 
Spevácko-hudobný program o zvonoch, ktoré boli v minulosti nástrojmi komunikácie. Hlásali radostné noviny, aj to, keď sa pominula duša, keď v dedine vypukol požiar, zvonením ľudia hlásali príchod vzácnych hostí, zaháňali zlých démonov i búrku.
Autorka programu: Andrea Jágerová.


KRÁSA KOŽÚŠKOV
10.00 – 17.00 / Východnianska drevenica
Výstavka krojovaných bábik a východnianskych kožúškov.
Autori: Anna Kráľová a obec Východná


VÝCHODNIANSKA KUCHYŇA
10.00 – 17.00 / Východnianska izba
Ochutnávka tradičných jedál a koláčov z Východnej, akými sú šulky alebo ôhaza.
Pripravila: obec Východná


KRÁSA RUKAMI VYTVORENÁ
10.00 – 17.00 / Hasičský dom
Výstavka výšiviek a vytkávaní.
Pripravila: obec Východná


ŠMYKNA
10.00 – 15.00 / Kováčska dielňa
Ochutnávka tradičného jedla zamrvanky z Východnej.
Pripravila: obec Východná


PIETNA SPOMIENKA NA ZOSNULÝCH FOLKLORISTOV
12.00 / Cintorín

 

ETNODOM

 

Dr. ONDREJ DEMO
11.30 – 12.30 
Moderovaná diskusia s hudobným folkloristom Ondrejom Demom.
Pripravil: Bernard Garaj, Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.


MILAN HVIŽĎÁK 80
13.00 – 14.00
Moderovaná diskusia s dlhoročným choreografom  a vedúcim FS Zemplín Milanom Hvižďákom.


ETNOFILM
15.00 – 18.00 
Premietanie filmov s etnologickou tematikou.
Pripravila: M. Hrabovská, Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.

 

MALÁ SCÉNA

 

Z NAJLEPŠÍCH
13.00 – 14.00
Program víťazov a laureátov celoštátnej súťaže sólistov tanečníkov Šaffova ostroha 2017 a laureátov celoštátnej postupovej súťaže hudobného folklóru dospelých, ktorá sa konala v roku 2016 v Dolnom Kubíne. 
Autor programu: Štefan Kocák.


HORE VÝCHODNOU
14.00 – 15.30 
Vyvrcholenie sprievodu folklórnych kolektívov cez obec Východná.
Autor programu: Jaroslav Černák.


HRANIČIARI
15.30 – 16.30
Vystúpenie folklórnych skupín - Nositeľov tradícií z obcí a miest v prihraničných oblastiach, ktoré sú súčasťou našej krajiny a boli a sú ovplyvňované aj kultúrami iných národov. 
Autor programu: Roman Malatinec.


V KRČME / REPRÍZA
16.40 – 17.30


KATARÍNA MÁLIKOVÁ
23.10 – 00.00
Koncert mladej speváčky, klaviristky a skladateľky, ktorá tvorí originálne skladby aj aranžmány ľudových piesní.

 

VEĽKÁ SCÉNA

 

Z BIEGEM OLZY - S PRÚDOM RIEKY OLZY 
18.00 – 19.10
Predstavenie regiónu tešínskeho Sliezska z pohľadu poľskej národnostnej menšiny. Celý program spája rieka Olza, od hornej časti Jablunkovska až po Bohumínsko. 
Autorský tím: Danuta Milerska, Michał Milerski, Barbara Mračna, Ján Mračna, Roman Kulhanek.


5 CHUŤOVIEK
19.15 – 19.30
Predstavenie výnimočných sólistov - tanečníkov z rôznych regiónov Slovenska.
Autor programu: Ján Vajda


ČO JE DOBRÉ, NIE JE ZLÉ
19.40 – 21.10
Program prináša na jedno pódium rôzne podoby spracovávania ľudového tanca, od choreografií vyzdvihujúcich jeho pôvodnejšiu interpretáciu až po štylizovanejšiu tvorbu. 
Autori programu: Zuzana Drugová, Michal Druga.


ŠTEFÁN NOSÁĽ 90
21.15 – 21.25
Krátky dokument o prof. Štefanovi Nosáľovi vytvorený pri príležitosti jeho významného životného jubilea - 90. narodenín.


ZBO†HOM
21.30 – 23.00
Vyjadrenie hlbokého rešpektu k tomu najcennejšiemu čo máme - k ľudskému životu v podaní členov FS Vranovčan. Predstavenie prináša mrazivé i úsmevné príbehy ľudí, odhaľuje hlboký ľudský cit, žiaľ a bôľ, ktoré do slovenských dedín priniesla nezmyselná vojna.
Autor programu: Peter Kocák.

 

OBEC VÝCHODNÁ

 

VÝCHODNIANSKA IZBA
10.00 – 17.00
Obec Východná.

 

NEDEĽA 2. 7. 2017

 

DEDINA

 

EVANJELICKÉ SLUŽBY BOŽIE
08.30 – 09.30 / Evanjelický kostol
Program detských folklórnych súborov, sólistov spevákov, ľudových hudieb a inštrumentalistov.
Autor programu: Roman Malatinec.


SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA
09.30 – 10.45 / Rímskokatolícy kostol
Program detských folklórnych súborov, sólistov spevákov, ľudových hudieb a inštrumentalistov.
Autor programu: Roman Malatinec.


KRÁSA KOŽÚŠKOV
10.00 – 16.00 / Východnianska drevenica
Výstavka krojovaných bábik a východnianskych kožúškov.
Autori: Anna Kráľová a obec Východná


VÝCHODNIANSKA KUCHYŇA
10.00 – 16.00 / Východnianska izba
Ochutnávka tradičných jedál a koláčov z Východnej, akými sú šulky alebo ôhaza.
Pripravila: obec Východná


KRÁSA RUKAMI VYTVORENÁ
10.00 – 15.00 / Hasičský dom
Výstavka výšiviek a vytkávaní.
Pripravila: obec Východná


ŠMYKNA
10.00 – 14.00 / Kováčska dielňa
Ochutnávka tradičného jedla zamrvanky z Východnej.
Pripravila: obec Východná

 

HUMNO

 

PRIADKA A KRÁĽ
09.00 – 10.00
Veselé rozprávkové predstavenie s bábkami a pesničkami o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo.


EJ, CINDRUŠKA
10.15 – 11.00 
Detské hry a tance pre deti a ich rodičov.
Autorka programu: Simona Dikaszová.


SOĽ NAD ZLATO
11.15 – 12.00
Interaktívne predstavenie o komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. Cez rozprávkový príbeh Marušky a kráľa sa výchovne rieši vzťah otca a dcéry.


ZASADIL SOM ČEREŠNIČKU
12.30 – 13.15
Detské hry a tance pre deti a ich rodičov.
Autorka programu: Michaela Košová.

 

GASTROCENTRUM

 

1. TANEČNÁ
09.30 – 10.15
Prebuďte sa do nového dňa! Ranná tanečná rozcvička, po ktorej prejde každá únava z predchádzajúceho dňa.
Pripravil: Stano Marišler.


PRI MUZIKE
10.30 – 11.30
Vyhrávanie slovenských ľudových hudieb.
Pripravil: Michal Noga.


ŠKOLA TANCA – STROFY A FIGURY
11.30 – 12.15
Strofické tance z východného Slovenska.
Pripravilo: OZ Dobrá Východná
Taneční majstri: Vladimír Kendra, Marek Sabol


ŠKOLA TANCA – MAKULOVCI Z PETROVIAN
12.30 – 13.15
Vlašiko z Petrovian.
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.
Taneční majstri: Vladimír Michalko a Libuša Bachratá.


NA ROZLÚČKU
13.15 – 15.15
Zábava a vyhrávanie slovenských ľudových hudieb.
Pripravil: Michal Noga.

 

AREÁL AMFITEÁTRA

 

ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL
09.30 – 16.00


ŠKOLA REMESIEL S ÚĽUV-om
09.30 – 15.00 / Kóje pod Májkou


TRADIČNÁ KUCHYŇA Z KYSÚC
10.00 – 16.00 / Ohnisko 
Pripravilo: Kysucké kultúrne stredisko.


TRADIČNÁ LIPTOVSKÁ KUCHYŇA
10.00 – 17.00 / Koliba
Pripravilo: OZ Dobrá Východná.


KOŠIARIK
10.00 – 14.00 
Zábava pre najmenších – môžu si vyskúšať mokré plstenie, chôdzu na chodúľoch, rozhýbať kosti pri športových úlohách, navzájom si porovnať sily, vytvoriť kreatívne zvieratká z recyklovaného materiálu, ponavliekať krásne náhrdelníky...
Pripravila: Barbora Volochová.
Upozornenie: Prítomnosť rodičov na programoch je nevyhnutná.


ČERT A KÁČA - rozprávky z maringotky
13.15 – 14.00
Marionetové divadlo ponúka zábavu pre všetkých - malých i veľkých.

 

ETNODOM

 

ŠKOLSKÝ MAJÁLES/JUNIÁLES V LIPTOVSKÝCH SLIAČOCH
10.30 – 12.45 
Vernisáž spojená s prezentáciou výsledkov výskum súčasných kalendárnych obyčají vo vybraných lokalitách Slovenska.
Autori programu: Margita Jágerová, Zuzana Beňušková, Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.


ETNOFILM
13:00 – 14:00
Premietanie filmov s etnologickou tematikou.
Pripravila: Miriama Bošelová
Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.

 

MALÁ SCÉNA

 

NAŠE MALÉ TALENTY
09.30 – 10.30
Malá scéna sa otvorí detským talentom - tanečníkom, spevákom  a inštrumentalistom, ktorí majú chuť odprezentovať sa divákom po svojom. 
Autorka programu: Michaela Košová.


Z NAŠEJ KUCHYNE
11.45 – 12.45
Program zostavený z vystúpení detských folklórnych súborov, ktoré sa zúčastnili na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke Pod Likavským hradom. 
Autori programu: Jaroslava Kohútová, Nataša Hermanová.


VANDROVNÍCI
13.00 – 14.00
Stratené detské riekanky, tanečné hry, ľudové piesne a tance osvojené a pretvorené do súčasnej podoby.
Autorský tím: Andrea Pitoňáková, Lenka Hyblárová, Alena Škodyová, Liana Prítoková, Stanislav Baňas, Peter Stripaj.

 

VEĽKÁ SCÉNA

 

POMÔŽTE NÁM CHVÍĽU VYSLOBODIŤ VÍLU
14.30 – 16.00 
Najlepší detskí sólisti, členovia detských folklórnych súborov a ďalší vybraní účinkujúci budú spoločne – tancom a spevom oslobodzovať zo zakliatia vílu.
Autori programu: Jozef Ďurači, Alena Meszárošová, Vlado Mišík.

 

OBEC

 

VÝCHODNIANSKA IZBA
10.00 – 17.00
Obec Východná.


Podrobnosti

Adresa:Amfiteáter
Začiatok:29. 06. 2017 o 00:00
Koniec:02. 07. 2017 o 00:00
Vstupné:ánowww.ticketportal.sk

Organizátor

Názov:NOC

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Skaličan

Vezu nas, vezu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV