3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Jánošík & Ondráš Folk fest 2017
Jánošík & Ondráš Folk fest 2017

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Jánošík & Ondráš Folk fest 2017

26. 08. 2017
Nová Bystrica, Múzeum Kysuckej dediny Vychylovka

Dátum zverejnenia: 16. 08. 2017

Tento rok 26. a 27. augusta sa uskutoční už piaty ročník česko-slovenského folklórneho festivalu Jánošík&Ondráš Folk Fest v skanzene Vychylovka. Jeho význam je mimoriadny, nielen kultúrny, ale takpovediac i politický - v oblasti česko-slovenskej vzájomnosti.  Jeho najväčšou hviezdou bude v roku 2017 Vojenský umelecký súbor Ondráš, jediný profesionálny súbor v ČR, akýsi "český SĽUK", či "česká Lúčinca". Tento výnimočný súbor vystúpi  po prvý raz v plnej zostave na Slovensku. 

Festival organizuje od roku 2013 Slovak World Network, Slovensko-český klub, Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke a Svetové združenie Slovákov v zahraničí, tento rok aj s podporou Ministerstva obrany ČR, Žilinského samosprávneho kraja a partnerov na čele s Váhostavom-SK. Jeho cieľom je využiť folklór ako ten najlepší prostriedok vzájomného porozumenia, poukázať na vzájomnú blízkosť českej (osobitne moravskej) a slovenskej tradičnej kultúry.  Festival prebieha v nádhernej lokalite skanzenu, kam vedie unikátna úvraťová železnička, nominovaná na technickú pamiatku UNESCO.

Pri príležitosti 5 ročníka festivalu bude hlavným programom v sobotu večer pásmo, spojené s človekom, Moravanom, ktorý vzťahom českého a slovenskému folklóru a ľuďom z oblasti tradičnej kultúry venoval desiatky rokov svojho života a stále v tom pokračuje - Čestmírovi Komárkovi. V roku 1954 vojaci základnej vojenskej služby, nadšenci folklóru, v Olomouci založili Vojensky súbor piesní a tancov, ktorému dali meno Jánošík. Zakladateľom bol Juraj Kováč. V subore tancovali až do roku 1993 aj Slováci, ktorí boli na základnej vojenskej službe. V roku 1993 po rozdelení Česko-Slovenska sa súbor po poslednom vystúpení Slovákov, ktorí v súbore účinkovali, v programe "Naše korene", premenoval na VUS Ondráš, avšak pod vedením Čestmíra  Komárka (viedol súbor od roku 1975) prezentuje naďalej aj slovenský folklór na vysokej úrovni. Preto by sme ako poctu tejto osobnosti chceli Ondráš predstaviť na Slovensku. V programe vystúpia bývalí členovia VSPT Jánošík s úspěšnými číslami za obdobie do roku 1993, dianie na javisku sa bude prelínať s videoprojekciou.

Skvelé programy však budú celý čas. To všetko v nádhernom prostredí skanzenu vo Vychylovke. To všetko môže tým skutočne prirodzeným, nenásilným spôsobom podporiť našu národnú identitu či hrdosť a súčasne bratstvo medzi dvoma najbližšími si národmi - Čechmi a Slovákmi...

Riaditeľ festivalu: Vladimír Skalský
Programový riaditeľ: Dušan Gelien


Podrobnosti

Adresa:Múzeum Kysuckej dediny Vychylovka
Začiatok:26. 08. 2017 o 10:30
Koniec:27. 08. 2017 o 16:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Slovak World Network
Kontaktná osoba:Vladimír Skalský, riaditeľ festivalu
E-mail:Vladimir.Skalsky@seznam.cz
Telefón:+420 224 919 525

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Magura Kezmarok

V tym Pieninskym lese (heligonka)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV