3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Vajnorský širáček 2017
Vajnorský širáček 2017

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Vajnorský širáček 2017

18. 11. 2017
Bratislava, Dom kultúry Vajnory

Dátum zverejnenia: 01. 11. 2017

Po úspešných dvoch ročníkoch organizuje občianske združenie Podobenka z Vajnor v spolupráci s mestskej časťou Bratislava-Vajnory 18. a 19. novembra 2017 v novom Dome kultúry Vajnory už 3. ročník prehliadky amatérskych folklórnych súborov a ochotníckych divadiel "Vajnorský širáček".

Počas prvého festivalového dňa sa predstavia hosťujúce detské folklórne súbory Lastovička z Ivanky pri Dunaji a Prvosienka z Bratislavy, Dedinská folklórna skupina Špačinčanka zo Špačiniec a folklórne súbory Poleno. Z domácich súborov sa predstavia Detský folklórny súbor Podobenka z Vajnor, Vajnorský okrášľovací spolok a Vajnorská dychovka, ktorá v minulom roku oslávila už 150. výročie svojho založenia. 

Pre nás, členov občianskeho združenia Podobenka z Vajnor, organizátorov Vajnorského širáčka, je veľkou cťou, že sa dnes môžeme pochváliť od 2. marca 2017 zápisom Vajnorského ornamentu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, ktorý z bohatstva ornamentálnych štýlov, ktoré sa na území Slovenska v priebehu 19. a prvej polovice 20. storočia rozvinuli, patrí k jedným z najvýraznejších.

Preto sme aj sprievodný program prvého dňa Vajnorského širáčka venovali  prvkom zapísaných do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: Vajnorský ornament - prezentácia diel vajnorských umelkýň a výstava fotografií a Tylová paličkovaná čipka z Myjavskej pahorkatiny - prezentácia diel čipkárok z Krajného a Brezovej pod Bradlom.  A napokon o 17.00 hodine bude slávnostne uvedená do života poštová známka z emisie Vianoce 2017: Vajnorské ľudová maľba. (Poštová známka z emisie Veľká noc 2017: Vajnorská ľudová maľba bola slávnostne uvedená 9.4.2017 na podujatí Kvetná nedeľa.) Návštevníci si budú môcť zakúpiť ručne maľovanú keramiku s vajnorskými ornamentami, publikácie a iné ľudovoumelecké výrobky. 

Druhý deň Vajnorského širáčka bude divadelný. V dopoludňajších hodinách je pre deti je pripravený kreatívny program - predstavenie klasického marionetového divadla Animare Silva manželov Pilátovcov z Dolných Orešian ako aj predstavenie Príšerky z kufríka Divadla oProti, počas ktorého sa deti stanú súčasťou deja, budú si môcť vyskúšať, aké to je byť hercom, pohybovať sa po javisku, vnímať svojich partnerov, tvoriť hudbu, či navodzovať atmosféru. Dospelí diváci sa môžu tešiť na predstavenie Peter a Lucia v podaní hercov Bieleho divadla a Rómeo, Júlia a vírus v podaní hercov Túlavého divadla Jakuba Nvotu. 

Celým festivalom nás budú sprevádzať už tradične „dvaja“ moderátori: bábkoherec Michal Zeman a jeho drevená bábka vo vajnorskom kroji, maskot festivalu, Vajnorský širáček.

Vajnory sú časťou Bratislavy od roku 1946 a samostatnou mestskou časťou od roku 1990. Sú súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty a centrum Vajnor je od roku 1992 vyhlásené za pamiatkovú zónu. Patria síce medzi tie menšie, ale zaslúžene im patrí prívlastok “dedina v meste”. Vajnoráci sa právom pýšia svojou bohatou históriou, osobitou krásou ľudového umenia a zvykmi, ktoré sa vo Vajnoroch až do súčasnosti uchovávajú a rozvíjajú. 

Pre udržanie si týchto tradícií robíme mnohé projekty s takouto tematikou, pričom sa snažíme o aktívnu spoluprácu s miestnymi spolkami a školami, ale aj o uzatváranie nových „divadelno – folklórnych“ priateľstiev nielen v rámci Bratislavy a jej blízkeho okolia, ale aj v rámci celého Slovenska, ako aj v zahraničí.  

Cieľ nášho projektu je totožný s cieľmi a poslaním nášho združenia, a to je hlavne zachovanie, rozvíjanie a podpora hmotného i nehmotného kultúrneho dedičstva v oblasti umeleckej tvorby, divadelnej kultúry, ľudových tradícií a zvykov a jeho propagácia na Slovensku i v zahraničí.

Projekt "Vajnorský širáček" sa uskutoční vďaka finančnej podpore REVIE - Malokarpatskej komunitnej nadácie a Nadácie SPP, poskytnutej dotácie z Grantového programu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy na podporu kultúry - ARS Bratislavensis, finančnej podpore Nadácie ZSE, podpore Mestskej časti Bratislava-Vajnory, BKIS, Vajnorskej podpornej spoločnosti, Kulturie s.r.o., VI GROUP s.r.o., SMARTUP accounting s.r.o., Poľnohospodárskeho družstva Vajnory, Jána Panáka a v neposlednom rade vďaka zanieteným dobrovoľníkom.


Podrobnosti

Adresa:Dom kultúry Vajnory
Začiatok:18. 11. 2017 o 11:00
Koniec:19. 11. 2017 o 21:00
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Podobenka z Vajnor
Adresa:Koncová 33, 831 07 Bratislava
Kontaktná osoba:Gabriela Zemanová
E-mail:podobenkazvajnor@gmail.com
Telefón:0905 201 464

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zeleziar Kosice

Styri kroky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV