3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Margecianske fajnoty 2018
Margecianske fajnoty 2018

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Maroš Lištiak (Maroš)

Maroš Folklorista z pod Tatier. K folklóru ma priviedol môj otec, celoživotný tanečník. Niekde v štyroch rokoch som si začal uvedomovať, aký je slovenský folklór jedinečný a nádherný. Keďže tancovať už nemôžem šírim krásu našej krajiny...

Margecianske fajnoty 2018

13. 10. 2018
Margecany

Dátum zverejnenia: 09. 10. 2018

MARGECANY/KOŠICE, 8. október 2018 – Dva dni pochutnávania si na dobrotách zo Spiša, ale aj z Čiech, Poľska či Talianska alebo gurmánske špeciality profesionálnych kuchárov. Okrem toho domáci i zahraničný folklór, ale tiež príležitosť pre neobjavené talenty – také budú tohtoročné Margecianske fajnoty.

 

Už tento víkend sa v Margecanoch uskutoční už 8. ročník vyhľadávaného gurmánskeho podujatia Margecianske fajnoty. Celé dva dni bude centrum Margecian vyzerať ako veľká kuchyňa, v ktorej sa budú zvŕtať tetušky v spišských krojoch, ale aj zahraniční hostia a profesionáli z Tatranského, Prešovského a Košického spolku kuchárov a cukrárov. Margecianske fajnoty uzatvárajú tohtoročný výber najlepších podujatí regiónu zastrešených pod názvom TOP podujatia programu Terra Incognita.

 

V sobotu 13. októbra si návštevníci pochutnajú najmä na tradičných  slovenských špecialitách. Na dračku pôjdu pečené klobásy, pirohy, džatky, halušky, šúľance, zemiakové placky, niekoľko druhov guľáša a polievok, palacinky, pečené buchty a najmä gruľovníky. Pripravia ich „kuchňe“  z miest a obcí Dolného Spiša a blízkeho okolia. „V nedeľu prídu na rad zahraničné špeciality - poľské, české, maďarské, ale aj ukrajinské, talianske, ukrajinské či dokonca švédske. Potešia tiež fajnoty z kuchýň profesionálov. V tento deň si navyše návštevníci budú môcť upiecť svoj vlastný pravý margeciansky gruľovník,“ pozýva na podujatie starosta Margecian Igor Petrík. Zúčastnené kuchyne budú aj v tomto roku súperiť. O titule  „Najfajňejša kuchňa“ v sobotu aj v nedeľu rozhodnú návštevníci. Titul „Profi kuchňa“ po oba dni budú udeľovať profesionálni kuchári.

 

Na veľkom pódiu sa bude slovenský folklór striedať so zahraničnou hudobnou a tanečnou produkciou. Sobotným ťahákom je Folklórny súbor Borievka – finalista súťaže Zem spieva, nedeľným hudobným ťahákom bude vystúpenie Kollárovcov o 16:00. Pripravené je aj množstvo aktivít pre deti – fotokútik, maľovanie na tvár a vyskúšať si môžu maľovanie erbov, výrobu štítov či vybíjanie mincí. Súčasťou podujatia bude slávnostné odhalenie sôch v parku pri železničnej stanici, ktorý získal meno Park Fajnot a tiež sprístupnenie Otvorenej galérie Margeciansky tunel. „Táto vzácna technická pamiatka bola s podporou KSK odvodnená, vyčistená, osvetlená a vybavená informačnou tabuľou. Nielen počas Margecianskych fajnôt sa tak turistické možnosti v lokalite rozširujú. Osobne ma veľmi teší aj nový Park Fajnot, ktorý bude permanentne pripomínať, že sa v Margecanoch každý október koná toto, z roka na rok stále úspešnejšie podujatie,“ hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

 

Návštevníci podujatia budú mať možnosť absolvovať výlet vyhliadkovým autobusom so sprievodcom k technickým pamiatkam v Margecanoch a Gelnici. Fungovať bude aj kyvadlová doprava na Husiu pláž, ktorá ponúka jazdu na koni, kontaktnú ZOO, požičovňu detských štvorkoliek a člnov a občerstvenie z domácej kuchyne.

 

 


Podrobnosti

Začiatok:13. 10. 2018 o 10:00
Koniec:14. 10. 2018 o 18:00
Vstupné:áno2,- Eura

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Fijalocka polnia

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV