3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Vajnorský širáček 2018
Vajnorský širáček 2018

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Vajnorský širáček 2018

17. 11. 2018
Bratislava, Dom kultúry vo Vajnoroch, Pod lipami 1

Dátum zverejnenia: 13. 11. 2018

Vajnory sú časťou Bratislavy od roku 1946 a samostatnou mestskou časťou od roku 1990. Sú súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty a centrum Vajnor je od roku 1992 vyhlásené za pamiatkovú zónu. Patria síce medzi tie menšie, ale zaslúžene im patrí prívlastok "dedina v meste". Vajnoráci sa právom pýšia svojou bohatou históriou, osobitou krásou ľudového umenia a zvykmi, ktoré sa vo Vajnoroch až do súčasnosti uchovávajú a rozvíjajú. 

Pre udržanie si týchto tradícií robíme mnohé projekty s takouto tematikou, pričom sa snažíme o aktívnu spoluprácu s miestnymi spolkami a školami, ale aj o uzatváranie nových „divadelno – folklórnych" priateľstiev nielen v rámci Bratislavy a jej blízkeho okolia, ale aj v rámci celého Slovenska, ako aj v zahraničí.  

Cieľ nášho projektu je totožný s cieľmi a poslaním nášho združenia, a to je hlavne zachovanie, rozvíjanie a podpora hmotného i nehmotného kultúrneho dedičstva v oblasti umeleckej tvorby, divadelnej kultúry, ľudových tradícií a zvykov a jeho propagácia na Slovensku i v zahraničí.

Po úspešných troch ročníkoch organizujeme aj v tomto roku v spolupráci s mestskej časťou Bratislava-Vajnory už 4. ročník Vajnorského širáčka – prehliadku amatérskych folklórnych súborov a ochotníckych divadiel, na ktorý Vás v mene občianskeho združenia Podobenka z Vajnor pozývam. Uskutoční sa 17. a 18. novembra 2018 v Dome kultúry Vajnory, Pod lipami 2.
.
 
Pre nás, členov občianskeho združenia Podobenka z Vajnor, organizátorov Vajnorského širáčka, je veľkou cťou, že sa dnes môžeme pochváliť zápisom Vajnorského ornamentu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, ktorý z bohatstva ornamentálnych štýlov, ktoré sa na území Slovenska v priebehu 19. a prvej polovice 20. storočia rozvinuli, patrí k jedným z najvýraznejších. Preto sprievodný program venujeme prvkom zapísaných do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: Tylová paličkovaná čipka z Myjavskej pahorkatiny (2016), Vajnorský ornament (2016), Modranská majolika (2017). Prekvapením pre návštevníkov budú nové vymaľovánky s motívom Vajnorského ornamentu od autoriek - ľudových umelkýň Kristíny Rožňovcovej a Viery Slezákovej.  
 
Sprievodným programom druhého divadelného dňa bude premietanie historických dokumentov o Vajnoroch.
 

Celým festivalom nás budú opäť sprevádzať „dvaja" moderátori: bábkoherec Mgr. art. Michal Zeman a jeho bábka vo vajnorskom kroji, maskot festivalu Vajnorský širáček. Ďalším prekvapením pre divákov štvrtého ročníka bude nová drevená bábka, kamarátka Vajnorského širáčka, s menom Podobenka, ktorá spolu s Monikou Martinčičovou bude obom moderátorom pomáhať. 

Projekt "Vajnorský širáček" sa uskutoční vďaka finančnej podpore REVIE - Malokarpatskej komunitnej nadácie a Nadácie SPP, poskytnutej dotácie z Grantového programu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy na podporu kultúry - ARS Bratislavensis, finančnej podpore Nadácie ZSE, podpore Mestskej časti Bratislava-Vajnory, BKIS, Vajnorskej podpornej spoločnosti, Kulturie s.r.o., VI GROUP s.r.o., SMARTUP accounting s.r.o., Kinekus, s.r.o., Poľnohospodárskeho družstva Vajnory, Jána Panáka ale najmä vďaka zanieteným dobrovoľníkom.

Program

V sobotu 17.11.2018

14:00 hod. Zahájenie

14:10 hod. DFS Magdalénka z Modry

14:45 hod. DFS Podobenka z Vajnor

15:20 hod. DFS Juránek z Borského Svätého Jura

15:35 hod. FS z Borského Svätého Jura

16:00 hod. Slávnostné otvorenie festivalu

16:15 hod. Pilná kapela z Vajnor

16:50 hod. FS Čaračan z Čaradíc

17:25 hod. FS Bročané z Brodského

18:00 hod. FS Poleno z Bratislavy

 

V nedeľu 18.11.2018 

10:00 hod. Divadlo RAMAGU zo Spišskej Starej Vsi (Na kráľovskom dvore)

11:00 hod. Bábkové divadlo ANIMARE SILVA (Žabí princ)

13:00 hod. DIVAteliér z Bratislavy (Maestro Piccollino)

15:00 hod. Divadlo RAMAGU zo Spišskej Starej Vsi (Lásky hra osudná)

19:00 hod. Biele divadlo (Duch). 


Podrobnosti

Adresa:Dom kultúry vo Vajnoroch, Pod lipami 1
Začiatok:17. 11. 2018 o 14:00
Koniec:18. 11. 2018 o 21:00
Vstupné:ánoVstupné sa platí iba pri prvom vstupe!
Dospelí 3,-€
Deti a študenti 1,50€

Organizátor

Názov:Podobenka z Vajnor, o.z.
Adresa:Koncová 33, 831 07 Bratislava
Kontaktná osoba:Gabriela Zemanová
E-mail:podobenkazvajnor@gmail.com
Telefón:0905 201 464

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Ponitran

Zverboval sa Janík

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV