3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Podujatia  >  Etnologické dni 2019
Etnologické dni 2019

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Michal Obročník (Michal)

Michal Milujem folklór, pre jeho rozmanitosť a krásu.

Etnologické dni 2019

26. 03. 2019
Nitra

Dátum zverejnenia: 26. 03. 2019

Občianske združenie Tradana v spolupráci s Katedrou etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre srdečne pozýva na ETNOLOGICKÉ DNI 2019.

 
Etnologické dni sú každoročný niekoľkodňový edukatívny festival zameraný na tradičnú ľudovú kultúru, folklorizmus, etnológiu a sociálnu antropológiu. Dramaturgiu podujatia tvoria výstavy, prednášky, audio-vizuálne projekcie výskumných materiálov, tanečné predstavenia, filmové projekcie, hudobné a tanečné workshopy, diskusie a exkurzie. Pozvanie prijali poprední vedci a folklórni interpreti. Podujatie je organizované v spolupráci s nitrianskymi inštitúciami a organizáciami: OZ Mareena, Fotogaléria Trafačka, Súkromné konzervatórium v Nitre, a s Medzinárodným festivalom filmov s antropologickou tematikou Antropofest (Česká republika). 

Vstupy na podujatia sú voľné (s jednou výnimkou)  
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

PROGRAM:  http://www.ketnoffukf.sk/etnologickeacute-dni-2019.html 

PROGRAM podrobne:

PONDELOK / 1. 4. 2019

Vlachovo – „Dedina roka“
Vernisáž posterovej prezentácie venovanej známej gemerskej obci a výsledkom terénneho výskumu zameraného na miestnu tradičnú kultúru a aspekty lokálneho rozvoja.
▌Galéria – Univerzitný tvorivý ateliér / ŠD Nitra / Ul. B. Slančíkovej 1 / 10:00

Ľudové hudby na Slovensku a ich herné štýly
Multimediálna prezentácia spojená s prednáškou o výskume herných štýlov v rámci projektu občianskeho združenia Tradana (2016 – 2018). Prednášajúca dr. Jana Ambrózová.
▌ŠD Nitra / Ul. B. Slančíkovej 1 / Miestnosť č. 126 / 13:00

Prednáška spojená s diskusiou: prof. PhDr. Ján Botík, DrSc.
Prednáška popredného slovenského etnológa prof. Jána Botíka, spojená s rozhovorom a diskusiou o jeho živote a profesijnej dráhe. Rozhovor vedie prof. Zuzana Beňušková.
▌Univerzitný tvorivý ateliér / ŠD Nitra / Ul. B. Slančíkovej 1 / 17:00

Ozveny Antropofestu 2019 s Mareenou
Po-festivalová filmová projekcia dokumentárneho filmu REVENIR (TO RETURN), ktorý bol odpremietaný na jubilejnom 10. ročníku Medzinárodného festivalu filmov s antropologickou tematikou Antropofest 2019 v Prahe. Film sprostredkováva autentický príbeh Kumuta Imisha, utečenca z Pobrežia slonoviny, ktorý sa rozhodol poodhaliť cestu za slobodou a dôstojnosťou na jednej z najnebezpečnejších migračných trás na svete nielen ako hlavný protagonista príbehu pred kamerou, ale aj ako filmár. Po projekcii filmu budeme diskutovať najmä o aktuálnej situácii na Slovensku s Michaelou Pobudovou, zakladateľkou a riaditeľkou OZ Mareena. Hlavnou témou diskusie bude priebeh integrácie ľudí s medzinárodnou právnou ochranou do slovenskej spoločnosti a to, že príbehy konkrétnych ľudí sú viac ako len čísla a štatistiky. Diskusiu vedie dr. Miriama Bošelová.
REVENIR (TO RETURN): Austrália/Francúzsko/Pobrežie slonoviny/Maroko, r. 2018, 81 min, réžia: David Fedele, Kumut Imesh). Jazyk dialógov: francúzština, angličtina. Jazyk titulkov: čeština, angličtina.
▌Fotogaléria TRAFAČKA / Janka Kráľa 65 / Nitra / 18:00

UTOROK / 2. 4. 2019

Projekt „Nehaňte ľud môj“ a „Elementy“
Prednáška o filmárskych skúsenostiach s dokumentárnym projektom SME.sk a o aktuálnom výskumnom projekte Elementy dvoch skúsených tvorcov – Michala Veselského (Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru) a fotografa Martina Kleibla, spojená s projekciou a analýzou ich krátkometrážnych etnografických dokumentárnych filmov.
▌ŠD Nitra / Ul. B. Slančíkovej 1 / Miestnosť č. 107 / 10:00

„Pythagoras, dvojitá šroubovice, počítač a lidová píseň : K jednomu z výzkumů etnomuzikologického oddělení Etnologického ústavu AV ČR Praha“
Prednáška významného českého etnomuzikológa, pracovníka Etnologického ústavu Akademie věd Českej republiky – doc. PhDr. Lubomíra Tyllnera, CSc. Súčasťou prednášky bude prezentácia knižnej produkcie Etnologického ústavu.
▌Univerzitný tvorivý ateliér / ŠD Nitra / Ul. B. Slančíkovej 1 / 13:00

Prof. Ing. Milan Križo, DrSc.
Rozhovor a diskusia s celoslovensky známou a dôležitou osobnosťou scénického hudobného folklorizmu – spevákom Milanom Križom. Rozhovor vedie dr. Jana Ambrózová. Jeho súčasťou bude multimediálna prezentácia fotografií, hudobných a video-nahrávok zo súkromného archívu hosťa a hudobná produkcia ĽH Paľáčovcov z Hrochote.
▌Univerzitný tvorivý ateliér / ŠD Nitra / Ul. B. Slančíkovej 1 / 17:00

ĽH Paľáčovci z Hrochote: rodinné príbehy a herný štýl
Hudobný workshop spojený s rozprávaním hlavných protagonistov – muzikantov významných muzikantských rodov Hrochote a okolia, pôsobiacich v ľudovej hudbe pod vedením Vladimíra Berkyho Paľáča ml.
▌Univerzitný tvorivý ateliér / ŠD Nitra / Ul. B. Slančíkovej 1 / 19:00

STREDA / 3. 4. 2019

Škola tanca: FLAMENCO
Lektorka: Mgr. art. Libuša Bachratá, ArtD. (tan. pedagogička, Bratislava)
▌Tanečná sála 1 / Súkromné konzervatórium v Nitre / Krčméryho 2 / 10:00

Škola tanca: RÓMSKE TANCE Z NYÍRVASVÁRU
Lektor: Mgr. art. Balázs Bogdán (tan. pedagóg, Košice)
▌Tanečná sála 2 / Súkromné konzervatórium v Nitre / Krčméryho 2 / 10:00

GÁDŽO EXPRES
Tanečná inscenácia, ktorá sa snaží búrať zaužívané stereotypy väčšinového obyvateľstva o rómskej kultúre. „KEĎ SA NA SVET PRESTANEME POZERAŤ ČIERNOBIELO, PREKVAPÍ NÁS SVOJIMI FARBAMI!“
Námet a scenár: Mariana Luteránová, Ján Luterán, Vladimír Michalko. / Réžia: Mariana Luteránová, Ján Luterán. / Choreografia: Vladimír Michalko, Attila Olah. / Hudba: Jureš Fallgrapp Líška, Michal Noga. / Pedagogická príprava a spolupráca: Linda Luptáková, Alfred Lincke, Peter Vajda, Martina Kupcová, Libuša Bachratá, Ivana Šusterová. / Maľba: Klára Jelínková. / Klub milovníkov folklóru, K13, a tanečná skupina Partia.
▌Štúdio 4D / Detašované pracovisko / Súkromné konzervatórium v Nitre / Cabajská 1519 / 18:30
* Vstupenky je povinné rezervovať vopred. Počet je limitovaný. Rezervácia bude spustená 20. 3. 2019 a možná na adrese ketnoffukf@gmail.com. Cena vstupenky: 5 Eur (deti a seniori 3 Eur).

ŠTVRTOK / 4. 4. 2019

Dražovce etnologickými očami
Komentovaná prehliadka obce so zameraním na tradičnú ľudovú kultúru, historickú architektúru a špecifiká známej ponitrianskej obce pod odborným vedením folkloristu a znalca miestnej histórie Jána Krajanca. Prehliadku vedie doc. Margita Jágerová.
▌MEETING POINT: autobusová zastávka „Pri kríži“ / Autobusová linka MHD č. 4 / 10:00

„Ako dokumentovať ľudový odev“
Prednáška a riadená diskusia o metódach audiovizuálnej a muzeologickej dokumentácie ľudového odevu spojená s muzeologickou a etnografickou analýzou a prezentáciou rozmanitých publikačných výstupov a digitalizačných projektov zameraných na popularizáciu a dokumentáciu tradičného ľudového odevu na Slovensku. Hlavnou hostkou je muzeologička Jasna Gaburová – kurátorka etnografických zbierok v Historickom múzeu Slovenského národného múzea v Bratislave. Riadenú diskusiu vedú pedagogička doc. Ivana Kontriková Šusteková a študentky a študenti, ktorí sa vo svojich výskumoch venujú danej problematike: Slavomíra Voľanská, Tomáš Mrázek a Barbora Siváčková.
▌ŠD Nitra / Ul. B. Slančíkovej 1 / Miestnosť č. 126 / 15:00

Horehronský viachlas a rómska ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca
Spoločné muzicírovanie s prvkami výchovného koncertu venované speváckym a inštrumentálnym tradíciám rómskych interpretov z Horehronia. Tanečná zábava.
▌Pub 33 / Štefánikova trieda 19/33 / 19:30  

Podrobnosti

Začiatok:26. 03. 2019 o 18:20
Koniec:26. 03. 2019 o 18:20
Vstupné:nie

Organizátor

Názov:Katedra etnológie a folkloristiky Filozofická fakulta Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Adresa:Hodžova 1, 949 74 Nitra
E-mail:ambrozova@ukf.sk
Telefón:0908 59 39 59
Web:www.ketnoffukf.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Hrusov

Vydala mamka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV